• 4 yaşında çocuğum var kreşe giden. çok da sevmişti okulunu. benim baktırabilecek kimsem var. uzaktan da en başta yapmıştık. o da hoşuna gitti.

açık olsa göndermeyi tercih ederim. çünkü o 4 5 yaşındaki bebeler iddia ediyorum buradaki kitlenin %80’inden daha bilinçli hareket ediyor. camiler açık avm’ler açık bütün işyerleri tam zamanlı açık.

çocuğunu bir yere bırakamayacak çok kimse var. işten çıksa bir türlü çıkmasa bir türlü.

bakamayacağı çocuğu yapanlar bıdı bıdı diye öten mallara da diyecek laf yok. sik kafası demiyor devletin bu durumdaki insanlar için çözüm üretsin, bakamayacağınız çocuk bıdı bıdı. biz bayılıyoruz yavşak, çocuğu bırakıp çalışmaya. doğurduk attık sokağa. sanki şu zamanda tek maaş ile ev geçindirmek mümkünmüş gibi. göt kadar telefon ekranında oyun oynamaktan beyni çürümüş götü boklu baba parası yiyen embesil ergenler de ahkam keser olmuş.
  • valla bırakacak kimse yok durumu haklılık, virüsten korkmak insan hakkı ve yaşam hakkı, çocukların ebeveynleri çalışması konusunda sabote etmeleri (çocuk bunlar normal) haklılık. herkes haklı herkes idare edecek durumu. kimse keyfinden yapmıyor bu işleri, şirket sahibi ise idare edecek, çalışan ise iyi niyet gösterecek. herkes bu virüs belasından dolayı zor durumda. artık söylenmenin bir anlamı yok.

herkes birlikte idare edecek, var mı başka çare? kreş kapalı, bakıcı alsan bir ton sıkıntı izin veremeyecen olmayacak, bilenler bilir bunların duygusal dertleri ile uğraşmak zor, anan baban yoksa oturacan abi mecburen tablete telefona yaslayacan çocuğu. mecbur ne yapacan sanki?.. hepimizde aynı dert, umarım şu aşı mı ne haltsa çıksın rahatlayalım.
  • yapmasaydin demek nedir? ne alakası var? adam çocuğu cami avlusuna mi bırakacağım diyor? anne baba sabahtan akşama kadar çalışıyorsa, bakacak bir yakını yoksa ne yapacak? o yaştaki çocukları evde yalnız mı bıraksın yoksa alsın yanında işe mi götürsün?

birde bunlar ani alınan kararlar öyle 1-2 ay oncesinden de bilgin olup ona göre plan yapıp aksiyon alamiyorsun. pazartesi her şey olağan akisinda devam edecekken pat birden her şey degisiveriyor ve alt üst olabiliyorsun.

bu ne anne babanın ne okulun ne de başka birinin seçimi/tercihi. günü kurtarmalik politikalar ve uygulamalarla bir kesim hep mağdur ediliyor, maalesef durum bu.

ha bir de şu var ki millet sanıyor korona böyle kısıtlamalar ile uzaktan eğitimler ile bitecek. özel okul öğretmenlerine yazık değilmiymis. 2-3 aydır da okullar acikti, yine korona vardı niye çalıştın istifa edip otursaydin evinde. o zaman korona yok muydu? geçiniz bu ayakları.
  • ya kardeşim pandemi döneminde bu tarz durumlar için önlemini almıyorsan o senin suçun. okulların ve kreşlerin her an kapatılabileceği belliyken sen nasıl bunu düşünmezsin.
  • kreş öğretmenlerini düşünmüş arkadaşlarımız. haklılar amenna. ancak saglikcilarin çocuklarına kim bakacak? insanların bir çalışma hayatı var. bütün meslek grupları evde iken sağlıkçılar sürekli hastanede. onları düşünen yok, onların çocuklarını düşünen yok, onların köyden çocuğa bakmak için çağırdıklari 50 yaş üzeri anne-babalarini düşünen yok ancak çocuklar ve öğretmenler risk altındaymış.

peki sağlıkçılarin çocuklarına kim bakacak?
    anlaşılmamış olabilir; sağlıkçıların çocuklarına kim bakacak?
    tekrar edeyim anne babası hastanede aktif çalışan çocuklara kim bakacak?

anlama özürlüler için söyleyeyim; 4 yaşında çocuk, bakıcısı yok, kreşe gidiyor. ailesi 1000 kilometre uzakta. gece haber geliyor kreş kapandı. izin yok, hastalar sabah kapıda bekliyor. bi cocuklara kim bakacak? aynı anda 100 -200 çocuk kreşten ayrıldı. 200 tane bakıcı var mi bir şehirde?
  • uzun zamandır gördüğüm en canice talebe konu olmuş kampanya. arkadaşım, çocuğunuzun sağlığını düşünmeniz gerekmiyor mu? yani ortada bir mağduriyet var ise, bunun çözümü çocukların sağlığını tehlikeye atmak mı?

çocuğunu kreşe bırakamayan çalışanlara evden çalışma fırsatı sağlansın desenize. biz süreç boyunca ücretli izine ayrılma talebinde bulunuyoruz desenize.

ne garip insanlar oldunuz siz yahu?

istisnai olarak sağlık çalışanlarının çocukları için sağlık bakanlığı ve meb işbirliği yapıp mağduriyeti ortadan kaldırmalı.
  • 3,5 yasındaki oglumu ufak bir kreşe gönderiyorum. en başından beri oldukça dikkat ediyorlar. evet bulaşma riski var ve ben de farkındayım fakat elimizden baska birşey gelmiyor. bakamayacağınız cocugu yapmayın demiş biri aptal mısınız siz ya. eşimin anne ve babası hayatta değil benim babam hayatta değil. tek annem var ve o da kronik hasta. biz de çalışıyoruz ne yapalım cocugu işe mi götürelim. hergün performans performans diye kafa ütülüyorlar nasıl yapalım cocukla. nasıl götüreyim ben anneme simdi daha cok risk altında olmayacak mı?
    ayrıca okuldaki öğretmenleri düşünüyorum. kreş sahibi ekonomik olarak sizleri bunaltmıcaz dedi ama peki öğretmenlerin maaşlarını nasıl verecek. kesin kesicek ya da vermeyecek. insanlar çalışmak zorunda sadece konu cocuk bırakmak da değil. kaldı ki kreşlere gelene kadar kapatılması gereken birçok yer var. önce şehirlerarası gidip gelmeyi yasaklayın. millet gezmeye gidiyor hala ya.
    umarım bu yanlıştan dönülür cunku uzaktan eğitim 3 yas cocuklarıyla deli saçması birşey.

edit: kreş çalışanlarına yazık değil mi diyen var işte asıl onları düşünüyoruz zaten. siz heryeri devletteki gibi sanıyorsunuz. kreş sahipleri para vermeyecek bizimki zaten sindirmiş 2-3 tane genç öğretmeni. sırf onlar para alsın diye para vermeye devam edeceğiz biz. onlar devam etmek istiyor bilginiz olsun.
  • ben profesyonel para kazandığım bir iş yapıyor ve işim gereği hastanede anana babana sana bakıyorum,sen de profesyonel işin gereği mesleğini yapıp o kreşte istifası yasak olan benim çocuğuma bakacaksın.ha bu bencillikse devletimiz tüm dükkanları kapatacak bize de istifa izni verecek sen de hastanede öyle doktorsuz duvarlara derdini anlatacaksın.bir yerimize mi sokalım çocuğumuzu napalım yarın nasıl gidelim işe,kreş bu ya kreş çocuğuma bakılsın yeri evet atomu parçalatmıyorsunuz.kaldı ki hiç bir sınavda sosyokültürel alanda zaten benden üstün değilsin ki kardeşim senden çocuğuma aman aman bir şey katmanı bekleyelim uzaya mı çıkıyorsunuz kreşte ne eğitim yeri mi bakım yeri mi muhabbeti?
    ayrıca her gün ya her allahın günü 24 hafta idari iznime 15 gün var nolur rapor verin diye gözyaşlarıyla gelen sizin meslektaşlarınız.hatta rapor isteyen bir kadın daha gelince öğretmen misiniz bizim ilk sorumuz.burda eğitim,zıkkım,öğrencileri düşünüyoruz ay canım çocuklar diye yalandan ağlamayın,gözyaşlarınızı sahte rapor peşinde koşarkene saklarsınız.
  • kreşler kapatılacaksa eğer devlet anne ya da babaya ücretli izin vermek zorundadır.
    burada herkes atıp tutuyor " yok doğurduysan bakacaksın", yok bilmem ne.

bok gibi, iki yüzlü bir topluluksunuz.

anne çalışmasa çocuk baksa onu eleştirirsiniz,
    anne-baba birlikte çalışsa çocuğa bakacak bir yer arasa onu da eleştirirsiniz.

size göre kimse çocuk yapmasın. sonra insanlık bir noktadan sonra yok olsun.

gerçekten katıksız malsınız. size göre şartları iyileştirmenin tek yolu "vazgeçmek ya da yapmamak" ama hayvan gibi vergi ödediğiniz devletinizin sizin için şartları kolaylaştırması bir seçenek değil.

sorsan hepsi sistem karşıtı, devlet politikalarını eleştiren, avrupa, amerika medeniyetine sahip olmak isteyen insanlar.

avrupa, amerika, japonya gibi gelişmiş ülkelerde, böyle bir kriz anında tek seçeneğin "bakamayacaksanız o çocuğu yapmayacaksınız" fikri olsa, 10 sene içinde nijeryadan beter olurlar.

bir araba alırken üç araba parası ödüyorsan,
    dünyanın en pahalı benzinini kullanıyorsan,
    aldığın en uyduruk bir şey için kdv, ötv, öiv, gibi saçma sapan vergiler ödüyorsan
    ve bunu da en uzun ve acımasız mesai saatleriyle, en boktan maaşı alarak karşılıyorsan, devlet afet, salgın gibi durumlarda sana "bakacak" arkadaş.

b a k a c a k. bakmıyorsa devletten bunu isteyeceksin. kreşleri kapatıyorsan anneye ya da babaya maaşını verip izine yollayacaksın.
  • sadece kreşler kapatılmasın demek saçma zira 1. sınıfa ya da 2. sınıfa giden çocuklar da evde tek kalabilecek yaşta değiller, onların çalışan anaları babalari ne yapsın bu durumda? devlet okul öncesi vs ayırmadan çalışan ailelere ayrı bir plan oluşturmalı isteği daha mantıklı.
hesabın var mı? giriş yap