şükela:  tümü | bugün
 • yuh, burada koca koca insanlar toplanmış kendi keyfine göre karar alınsın diye bekliyor.

  kardeşim kendi imkanlarınızla bakamayacağınız çocukları hadi zerre düşünmeden yapıyorsunuz ama ne hakla başkasının sizin çocuğunuza bakmak için ölmeyi göze almasını istiyorsunuz? bir kreş sınıfında ortalama 10-15 arası çocuk olduğunu varsayın, çocukların ailelerinin dışardan getirip çocuğa bulaştırdığı ve semptom göstermeyen onlarca çocuk ile temas etmek zorunda olan öğretmenler ve onların evinde ailesi yok mu?

  bir de cahil cahil çocuklara bulaşması zor denmiş. çocuklara bulaşması zor değil, sadece bulaşan çocuktaki seyri daha hafif. ama bu vefat eden çocuklar gerçeğini de değiştirmiyor. ayrıca hiç semptom göstermeyen çocuklarda bile kalıcı hasarlar bıraktığına dair bilimsel bulguların olduğu ortaya çıktı.

  işin garibi, "okumuş" ve kendini muhtemelen normal hayatında ortalama halktan daha üst gören bu arkadaşlar, konu kendilerine dokunan bir şey olduğunda, "doktorlar, öğretmenler çok maaş alıyor, bu ülkede milyonlarca asgari ücretli var" diye söylenenlere "onu eleştirene kadar, asgari ücretin niye daha yüksek olmadığını sorgulamıyorsunuz" diyen tayfa. kardeşim devlet size izin vermiyorsa, bu hastalıktan korunma fırsatı bulanların elindeki hakkı almaya çalışmak yerine kendiniz de bu hakka nasıl sahip olabileceğinizi düşünün, onun için trend topic olmaya kasın.
 • ulan bu çoçukları kıçına mı soksun millet kreşi anaokulnu kapatıyor ama herkes işe gitmeye devam ediyor.kim nasıl bakacak bu çoçuklara?
 • 4 yaşında çocuğum var kreşe giden. çok da sevmişti okulunu. benim baktırabilecek kimsem var. uzaktan da en başta yapmıştık. o da hoşuna gitti.

  açık olsa göndermeyi tercih ederim. çünkü o 4 5 yaşındaki bebeler iddia ediyorum buradaki kitlenin %80’inden daha bilinçli hareket ediyor. camiler açık avm’ler açık bütün işyerleri tam zamanlı açık.

  çocuğunu bir yere bırakamayacak çok kimse var. işten çıksa bir türlü çıkmasa bir türlü.

  bakamayacağı çocuğu yapanlar bıdı bıdı diye öten mallara da diyecek laf yok. sik kafası demiyor devletin bu durumdaki insanlar için çözüm üretsin, bakamayacağınız çocuk bıdı bıdı. biz bayılıyoruz yavşak, çocuğu bırakıp çalışmaya. doğurduk attık sokağa. sanki şu zamanda tek maaş ile ev geçindirmek mümkünmüş gibi. göt kadar telefon ekranında oyun oynamaktan beyni çürümüş götü boklu baba parası yiyen embesil ergenler de ahkam keser olmuş.
 • kreş çalışanlarını düşünmüyor musunuz denmiş de o zaman çok kişiyle muhattap oluyorlar diye memurların da, bankacıların da, hemen hemen bütün insanla iletişim kurulan meslek sahiplerinin de çalışmaması lazım.

  doktorlar insan tedavi ediyor diye çalışmak zorunda ama eğitim veren kurumlar hemen kapatılsın öyle mi? anne baba çalışmasın, kreşe çocuk gitmesin, cebine de ailenin harcama bütçesini devlet koysun, buna herkes okey.

  burada asıl bencillik bir ailenin geçinmesi için başka bir seçenek olmadığını bilmelerine rağmen çocukların bakımı için çalışan iki insana acımasızca yorum yapmak.

  bu mesleklerin kutsallığı sorumluluğun büyüklüğünden geliyor bunu unutmayın.

  kimse de çocuğumu kreşe vereyim de kurtulayım demiyor. aksine çocuğunu düşünen ebeveyn onun için çalışır, elinden gelen en iyi eğitimi de aldırır.
 • valla bırakacak kimse yok durumu haklılık, virüsten korkmak insan hakkı ve yaşam hakkı, çocukların ebeveynleri çalışması konusunda sabote etmeleri (çocuk bunlar normal) haklılık. herkes haklı herkes idare edecek durumu. kimse keyfinden yapmıyor bu işleri, şirket sahibi ise idare edecek, çalışan ise iyi niyet gösterecek. herkes bu virüs belasından dolayı zor durumda. artık söylenmenin bir anlamı yok.

  herkes birlikte idare edecek, var mı başka çare? kreş kapalı, bakıcı alsan bir ton sıkıntı izin veremeyecen olmayacak, bilenler bilir bunların duygusal dertleri ile uğraşmak zor, anan baban yoksa oturacan abi mecburen tablete telefona yaslayacan çocuğu. mecbur ne yapacan sanki?.. hepimizde aynı dert, umarım şu aşı mı ne haltsa çıksın rahatlayalım.
 • yapmasaydin demek nedir? ne alakası var? adam çocuğu cami avlusuna mi bırakacağım diyor? anne baba sabahtan akşama kadar çalışıyorsa, bakacak bir yakını yoksa ne yapacak? o yaştaki çocukları evde yalnız mı bıraksın yoksa alsın yanında işe mi götürsün?

  birde bunlar ani alınan kararlar öyle 1-2 ay oncesinden de bilgin olup ona göre plan yapıp aksiyon alamiyorsun. pazartesi her şey olağan akisinda devam edecekken pat birden her şey degisiveriyor ve alt üst olabiliyorsun.

  bu ne anne babanın ne okulun ne de başka birinin seçimi/tercihi. günü kurtarmalik politikalar ve uygulamalarla bir kesim hep mağdur ediliyor, maalesef durum bu.

  ha bir de şu var ki millet sanıyor korona böyle kısıtlamalar ile uzaktan eğitimler ile bitecek. özel okul öğretmenlerine yazık değilmiymis. 2-3 aydır da okullar acikti, yine korona vardı niye çalıştın istifa edip otursaydin evinde. o zaman korona yok muydu? geçiniz bu ayakları.
 • ya kardeşim pandemi döneminde bu tarz durumlar için önlemini almıyorsan o senin suçun. okulların ve kreşlerin her an kapatılabileceği belliyken sen nasıl bunu düşünmezsin.
 • kreş öğretmenlerini düşünmüş arkadaşlarımız. haklılar amenna. ancak saglikcilarin çocuklarına kim bakacak? insanların bir çalışma hayatı var. bütün meslek grupları evde iken sağlıkçılar sürekli hastanede. onları düşünen yok, onların çocuklarını düşünen yok, onların köyden çocuğa bakmak için çağırdıklari 50 yaş üzeri anne-babalarini düşünen yok ancak çocuklar ve öğretmenler risk altındaymış.

  peki sağlıkçılarin çocuklarına kim bakacak?
  anlaşılmamış olabilir; sağlıkçıların çocuklarına kim bakacak?
  tekrar edeyim anne babası hastanede aktif çalışan çocuklara kim bakacak?

  anlama özürlüler için söyleyeyim; 4 yaşında çocuk, bakıcısı yok, kreşe gidiyor. ailesi 1000 kilometre uzakta. gece haber geliyor kreş kapandı. izin yok, hastalar sabah kapıda bekliyor. bi cocuklara kim bakacak? aynı anda 100 -200 çocuk kreşten ayrıldı. 200 tane bakıcı var mi bir şehirde?
 • uzun zamandır gördüğüm en canice talebe konu olmuş kampanya. arkadaşım, çocuğunuzun sağlığını düşünmeniz gerekmiyor mu? yani ortada bir mağduriyet var ise, bunun çözümü çocukların sağlığını tehlikeye atmak mı?

  çocuğunu kreşe bırakamayan çalışanlara evden çalışma fırsatı sağlansın desenize. biz süreç boyunca ücretli izine ayrılma talebinde bulunuyoruz desenize.

  ne garip insanlar oldunuz siz yahu?

  istisnai olarak sağlık çalışanlarının çocukları için sağlık bakanlığı ve meb işbirliği yapıp mağduriyeti ortadan kaldırmalı.
 • 3,5 yasındaki oglumu ufak bir kreşe gönderiyorum. en başından beri oldukça dikkat ediyorlar. evet bulaşma riski var ve ben de farkındayım fakat elimizden baska birşey gelmiyor. bakamayacağınız cocugu yapmayın demiş biri aptal mısınız siz ya. eşimin anne ve babası hayatta değil benim babam hayatta değil. tek annem var ve o da kronik hasta. biz de çalışıyoruz ne yapalım cocugu işe mi götürelim. hergün performans performans diye kafa ütülüyorlar nasıl yapalım cocukla. nasıl götüreyim ben anneme simdi daha cok risk altında olmayacak mı?
  ayrıca okuldaki öğretmenleri düşünüyorum. kreş sahibi ekonomik olarak sizleri bunaltmıcaz dedi ama peki öğretmenlerin maaşlarını nasıl verecek. kesin kesicek ya da vermeyecek. insanlar çalışmak zorunda sadece konu cocuk bırakmak da değil. kaldı ki kreşlere gelene kadar kapatılması gereken birçok yer var. önce şehirlerarası gidip gelmeyi yasaklayın. millet gezmeye gidiyor hala ya.
  umarım bu yanlıştan dönülür cunku uzaktan eğitim 3 yas cocuklarıyla deli saçması birşey.

  edit: kreş çalışanlarına yazık değil mi diyen var işte asıl onları düşünüyoruz zaten. siz heryeri devletteki gibi sanıyorsunuz. kreş sahipleri para vermeyecek bizimki zaten sindirmiş 2-3 tane genç öğretmeni. sırf onlar para alsın diye para vermeye devam edeceğiz biz. onlar devam etmek istiyor bilginiz olsun.