şükela:  tümü | bugün
 • dün gece beethoven' dan dinlediğim müzik , tolstoy ' dan okuduğum kitaptır. ikisi de enfes.
  kitap kesinlikle herksin okuması gereken bir eser. aşk ilişkilerinde ve evlilikte çiftlerin birbirlerinin cehennemi olmaları, basit ego savaşları, kıskançlık ve ihaneti müthiş bir psikolojiyle anlatmış. evlilik ahlakını yerle bir etmiş fakat, bizler bu bilge adamdan bir şeyler kaparak daha doğru ikili ilişkiler kurabiliriz. bu kitap da bunun için biçilmiş kaftan.
 • italyan bir arkadaşımın önerisiyle tanıştığım kitap. karısını öldürdükten sonra cinsel arzularından tamamen arınan bir adamı anlatıyor falan diyerek ilgimi çekmeyi başarmış olsa da kitapta tam olarak arkadaşımın bahsettiği düşünceleri bulabildiğimi söyleyemem. ardından aşkın metafiziği okunursa kadınlar ve ilişkiler hakkında düşünceleriniz oldukça temellenip gelişiyor. ilişkilere - erkelerin gözünden- daha farklı bir açıdan bakmayı öğreniyorsunuz..

  tam olarak katılmasam da bazı kadınlar için doğru olabileceğini düşündüğüm iki alıntı:

  ''kadınlar, özellikle erkekleri öğrenmiş olanları, yüce şeylerden söz etmenin boş olduğunu, erkek için gerekli olanın beden ile, onu aldatıcı, çekici bir dünyaya götüren her şey olduğunu çok iyi bilirler.''

  ''oysa kadınlardan birinin daha çok matematik bilmesi, bir başkasının daha ustaca harp çalması bir şeyi değiştirmez. bir erkeğin başını döndürdüğünde mutludur kadın, istediği her şey elde etmiştir. bu nedenle onun en önemli sorunu karşısındaki erkeği kendine tutsak etmektir.''
 • kadın erkek ilişkileri üzerine sıradışı fikirler içeren, okuduktan sonra ya keşke daha önce okusaydınız diyeceğiniz tolstoy kitabı.
  "kısa süreli fahişeler yadırganırken, uzun süreli fahişeler genellikle rağbet görürler."
  --- spoiler ---

  tolstoy kitabın sonunda, (gelen istek üzerine) kitapta ne demek istediğini özetlemiştir.
  --- spoiler ---
 • olaylar türkiye'de geçiyor olsaydı herkesin pozdnişev'in namusunu temizlediği için ona hak vermesi muhtemel olan kitaptır. hatta kitabın adı kreutzer sonat değil, hain geceler de olabilirdi. pozdnişev içip içip ben bunu hak etmedim kahpe diye camı çerçeveyi indirirdi. final ise abim boşver o kadın sürtük ile nirvanaya ulaşırdı.
 • evliliği ve çocuk doğurmayı dünyanın en korkunç, insan yiyen canavarı gibi anlatır. aynı anlatım tarzı ivan ilyiç'in ölümü'nde de var. adamların karılarına nefreti, evliliklerin hayatlarını yutması ve bunları evliliğe dair normal kabul edişleri...
  sonra insan durup düşünüyor tabi. e be tolstoy? onlarca yıl evli kalıp 13 çocuk sahibi oldun ya?

  sofia andreevna sana netti gardaşım?
 • kitabın sonucundan, insan ırkının tükenip son bulması gerektiği, bugüne kadar gelmiş olmamızın hatalar silsilesinden kaynaklandığı çıkarılabilir.
 • tolstoy'un kadınlar konusunda büyük bir kuyruk acısı olduğunu bir kez daha kanıtlayan kitap.

  kitabın ismini veren beste ise beethooven'ın bir müzik dahisi olduğunu kanıtlamaktadır.
 • beethoven'ın 9 nolu keman sonatının ismini verdiği tolstoy romanıdır. hatta bence kitapta bestenin daha çok 1. kısmı söz konusudur çünkü 1. kısım öfkeli, 2. kısım hüzünlü ve 3. kısım neşeli bir anlatıma sahiptir. cinsellik ve evlilik üzerine karamsarlığı karısıyla olan mutsuz evliliğinden dolayıdır ki karısı da bu kitaba cevaben bir kitap yazmış ancak ilgi görmemiştir.
 • tolstoy'un unutulmaz eserlerindendir. bu kadar ince bir kitaba bunca şey nasıl sığdı diye hayret ettirmistir.
 • kitapta tolstoy mediocre kayıtsızlığını "karnı tok bir ineğin huzuru" olarak tanımlamıştır. e huzur bir tek onlar için mümkün ve allah'ın belası mutluluk da.