şükela:  tümü | bugün
 • tolstoy'un incecik kitaba dünyaları sığdırdığı, gerçekleri yine yüzümüze vurduğu başka bir başyapıt. gerek insanın içinde bulunduğu sıkıntılara bir ışık, gerekse gündelik hayata çözemediğimiz olaylara farklı bir bakış açısı sunan nadide kitaplardan. lafı çok uzatmadan altını çizdiğim yerleri paylaşıyorum ama mutlaka okunması gereken bir kitap, bunu da belirteyim.

  "sonra birçok kadının yaptığı gibi, karşısındakilerin söylediğine değil de, söyleyeceğini tahmin ettiği cümleye karşılık vererek devam etti"

  "fakat biz erkeklerin bilmediğimiz,daha doğrusu bilmek istemediğimiz, fakat kadınların çok iyi bildiği bir nokta var: en yüksek şairane dediğimiz aşkta bile manevi değerlerin etkisinden çok, maddi yakınlığın, saç tuvaletiyle elbisenin renk ve biçiminin rolü vardır. erkeği elde etmeye azmetmiş deneyimli ve cilveli kadına, tuzak kurduğu erkeğin karşısında yalancılıkla, zalimlikle, hatta ahlaksızlıkla suçlanmayı mı, yoksa iyi dikilmemiş, zevksiz bir elbiseyle görünmeyi mi tercih ettiklerini sorun. hepsi birinci şıkkı terci edecektir. her kadın dem vurduğumuz yüksek hislerin yalan dolandan ibaret olduğunu, sadece onların vücudunu istediğimiz ve bunun için her türlü densizliğe göz yumacağımız halde giyinişlerindeki en ufak zevksizliği affedemeyeceğimizi bilir. cilveli kadın bunu bilinçli olarak bilir. saf kızda ise bu, hayvansal içgüdüdür."

  "kadınlar ise, "bizi sadece şehvet aleti olarak mı görmek istiyorsunuz; öyleyse size şehveti kullanarak hükmedeceğiz demektedir."

  "fabrikaları sayın. çoğunluğu yararsız şeylerle, lüks arabalar, mobilyalar, kadın bibloları yapmakla uğraşıyor. milyonlarca insan, kadın kaprisleri uğruna fabrikalarda en ağır koşullarda çalışıyor. kadınlar kraliçeler gibi insanoğullarının onda dokuzunu köleleştirmiş, en ağır iş esaretine mahkum etmiştir. bütün bunlar, erkeklerle eşit haklara sahip olmayışlarından geliyor"

  "şehvet arzularının tatmininden sonra aşkımız da sona ermişti. artık karşı karşıya duran, birbirinden alabildiğine zevk almaya bakan iki bencil insandık. o gün aramızda yaşananlara kavga demem yanlış oldu. bu, kavga değildi, şehvetin sönerek gerçek duyguların baş göstermesiydi. o soğuk, düşmanca duruşun bizim normal halimiz olacağını bir türlü anlayamıyordum."

  "köleliğin ortadan kalkması, insanların başkalarının sırtından geçinmekten vazgeçmeleri, ayıp saymaları gerekir. oysa köle alışverişini yasaklamakla bu geçici önlemlerle her şeyi kökünden hallettiklerini sanırlar. kendi kendilerini avutarak, değişen bir şey olmadığını görmez, görmek istemezler. çünkü insanlar ne olursa olsun başkasının sırtından geçinmeyi severler, kendilerinde bu hakkı görürler. böyle bir hak bir kere tanındıktan sonra bundan yararlanmasını becerecek açıkgözler her zaman vardır. kadınların kalkındırılması konusunda da durum aynıdır. kadın esareti, insanların kadını sadece zevk aleti olarak görmesinden, bu durumun işlerine gelmesinden doğmaktadır.
  ona özgürlüğünü bağışlamak, erkeklerle aynı haklara sahip olmasını sağlamak, kadın hakkındaki düşünceleri hiç değiştirmemiştir. çocukluğundan beri zevk aleti olarak yetiştirilen kadın, ilerde de toplum gözünde böylece kalır. bütün bunlar kadını alçaltır, ahlaklı bir cariye durumuna sokar. erkek de, güvenilmez bir esirci olur çıkar"

  "kadın biricik emeline ve dolayısıyla mutluluğa ancak erkeği eline geçirdiği anda kavuşur. bundan başka iç bir amacı yoktur. bu hep böyleydi, böyle olmaya devam eder. kızken koca bulmak, evlenince kocayı boyunduruk altına almak için hep bu çarelere başvurulur."

  "hatalı hayat yaşayan insanlar, durumların kötülüğünü görmemek için gözlerini yumarlar"

  "insan şehirde yüz yıl yaşar da çoktan ölüp çürüdüğünün farkına bile varmaz"

  "şuna iyice inandım ki benim gibi yaşayan bütün evli erkekler ya eğlenceye dalmalı, ya ayrılmadı ya da kendilerini veya benim yaptığım gibi karılarını vurmalılar. zaten başına bunlardan biri gelmeyen erkek pek enderdir."
 • tolstoy'un bilinmesi gereken; aşk ilişkileri, evlilik ve çocuk üzerine fikirlerini paylaştığı romanı. kitabın ana karakteri pozdnişev tıpkı tolstoy ve diğer ünlü karakterleri gibi gençliğinden sonra büyük bir değişim gösteriyor.

  kendi yazdığı son söz'den:
  "gençlerimizin peşinde koştukları sevgi daima şehvetten temel aldığı halde, boyuna, bütün sanatların yardımıyla süslenen, şiir havası verilen bir aşkın lafı edilir. genç erkeklerimiz altın çağlarını cazibeli bir aşk macerası veya parlak bir evlenme peşinde geçirirler. kızlarla kadınlar da aynı maksatla erkekleri ağlarına düşürmek gayretindedirler."
 • tolstoy, ülkemizdeki kadın cinayetlerinin sebebini yüzyıl öncesinden görmüş ve açıklamış. eser bununla ilgili. buradaki arkadaşlar pek hoşlanmamışlar bu romandan: doğaldır, çünkü roman çağın ıztırabını anlatıyor.

  çağın ıztırabı, modern batılı değerlerin, insanı doğallığından koparması ve insani şeylerin hızla yok olmasından doğar. evlilik ve aile kurumu da bu doğa dışı durumdan nasibini alır ve manasızlaşır. tolstoy, sözkonusu manasızlık karşısında hiç evlenmemeyi, dolayısiyle bu gidişe isyan etmeyi över.

  ancak hikaye sona erdiğinde bundan çıkarılacak sonuç daha başkadır. çağdaş insanın mahremiyet duygusu kaybolmuştur. hayvanlarda bile olmayan şekilde, kadın ve erkek arasında bütün sınırlar aşılmıştır. onurlu ve kişilik sahibi her insan, bundan ıztırap duyar.

  hiçbir erkek, doğa dışı olmadığı sürece, karısını bir başka erkekle teklifsiz bir durumda görmeye dayanamaz. bundan dolayı kriz patlar. bu kriz, kıskançlık krizi olarak basitleştirilemez. çünkü romanın kahramanı karısını öldürdüğünde, onu kıskanacak kadar aşık değildir. dahası onunla sık sık kavga etmekte ve ondan nefret etmektedir.

  bu kriz, insanlık krizidir. insanın doğası dışında bir hayata itilmesinden dolayı insani bir isyandır. bu isyan sonucunda romanın kahramanı, hiç de mizacında olmadık şekilde, cinayet işler, karısını öldürür.

  sonuç: rusya bizden 100 yıl önce batılılaşmıştır. rusya'nın o gün yaşadığı sorunları, biz bugün yaşıyoruz. yalnız rusya'da doğa dışına itilim, bizdeki kadar çok kadın cinayetine sebep olmadı. çünkü rusya'da aşk denilen şey yok oldu, bizde ise yok olmayıp hastalıklı bir hal aldı.
 • kitap yanlışım yoksa incil'den bir alıntı ile başlıyordu. bir kadına şehvetle baktıysan onunla zina etmiş gibisindir. evlilik, kadın erkek ilişkilerinin doğası üzerine kötümser bir kitap
 • tolstoy'un döneminin ve kendisinin seksist ve bağnaz idelerini yazıya döktüğü kısa eseri.
 • önce şuraya kreutzer sonat'ın en sevdiğim uyarlamasını koyayım: beethoven kreutzer sonata no.9 - patricia kopatchinskaja & fazıl say

  sonra kitaptan bir alıntı yapayım...

  "kıyıya yakın seyreden bir denizciye "şu yükseltiyi, burnu, kuleyi izle" gibi sözler söylenebilir.
  ama denizcilerin kıyıdan uzaklaştıkları bir dönem gelecek ve ona sadece erişilmez yıldızlarla yön gösteren pusula rehberlik edebilecektir. her ikisi de bize verilmiştir."

  harika iki eser.
 • kadin- erkek iliskileri konusunda uber tespitler barindirsa da; yazar tarafindan hazirlanmis son sozunde vurgulanan felsefeyi
  (eger korunuyorsan karinla yasadigin cinsellik bile zinadir) pek benimseyemedigim kitap. ozetle tolstoy amcam diyor ki; " kimisi dogustan hadimdir, kimisi insanlar tarafindan hadim edilir, kimisi de goklerin egemenligi* ugruna kendini hadim sayar. bunu kabul edebilen etsin!".
 • ludwig van beethoven bu eseri tüm dünyaya ve ölümünden bir yıl sonra doğacak olan lev nikolayeviç tolstoy'a bırakır. tolstoy ise aynı adlı eseri beethoven'ın anısına ve tüm dünyaya armağan eder. iyi ki yapılmış, iyi ki yapılmışlar dedirtir, dedirtirler.
 • beethoven'in harikulade olan 9 numarali keman piyano sonati ve presto kisminin bahsinin gectigi tolstoy'un novellasi.

  novella, tolstoy'un arthur schopenhaur'un felsefi dusuncelerini baz alarak kendisinin evlilige, aska, cinsellige ve toplumun ahlak anlayisina yonelik dusuncelerinden olusuyor.

  oncelikle mizojinist olan schopenhaur'un dusuncelerine katilmadigimi ve anormal buldugumu soylemeliyim. buna istinaden yer yer gercekten dusunduren tespitleri olsa da tolstoy'un ask, iliskiler, evlilik... vs. acisindan dusuncelerine de katilmadigimi belirteyim.

  simdi romanin yazildigi donemi baz aldigimizda toplumun ahlak anlayisinin korkunclugu gayet guzel yansitilmis. kiskandigi icin karisini olduren pozdnisev'in o noktaya nasil geldigini, eylemlerinin cikis noktasini, hislerini bu incecik kitapta net bir sekilde anliyorsunuz. yalniz isin garip olan kismi pozdnisev karisini seven bir adam degil, tam aksine karisindan nefret eden bir adam. insan nefret ettigi birini kiskandigi icin niye oldursun diye dusunuyorsunuz ve vardiginiz sonuc insanlarin her ne olursa olsun ilkel duygulariyla hareket ediyor oluslari. ilkel duygular dusunuldugunde akla direkt kitapta gonderme yapilan tek eslilik kavrami da geliyor. belki de dogamiz geregi tek esli degilizdir, tek esliligin daha ahlakli oldugu ogretildigi icin cogumuz tek esliligi benimsiyoruzdur bilemiyorum. 19.yy ahlak anlayisinda, pozdnisev'in derdi nefret ettigi karisinin baska bir adamla bir seyler yasamasi degil. pozdnisev, karisini bir meta olarak gorup ona sahip oldugunu dusunuyor. baska bir adamin ona ait olan seye goz dikmesini kabullenemiyor ve esas olarak itibarini korumak icin olduruyor karisini.

  kitabin ana fikirlerinden biri olan ''erkeklerin aradigi sekstir, kadinlarinki ise para'' klisesi cok da siradan bir sekilde anlatilmamis aslinda. konu klise olmasina ragmen romani sonuna kadar okumakta beis gormuyorsunuz. roman akip gidiyor.

  tolstoy'un en garip dusuncelerinden biri de cinselligi ahlaksiz bir eylem olarak gormesi. ona gore cinsellik sadece cocuk yapmak icin yasandiginda anlamli olan bir eylem. duzenli bir cinsel hayatin kaliteli bir hayati da beraberinde getirecegi dusuncesine kesinlikle karsi kendisi. bu dusuncelerinde koyu bir hristiyan olmasinin da etkisi cok buyuk muhakkak ama cocuk sahibi olmak istemeyen fakat duzenli ve saglikli bir cinsel hayatin yasam kalitesini arttirdigini dusunen biri olarak fikirlerine katiyen katilmadigimi ve urkutucu buldugumu da belirtmeden gecemeyecegim.

  pozdnisev'in ozellikle esinin muzisyenle olan iletisimini anlattigi kisimlari beethoven'in bu sonatini dinleyerek okuyun.
 • tolstoy'un nefis eseri.

  --- spoiler ---

  çayla şekeri torbasına yerleştirirken:
  dünyanın bu kadar zararına olan kadın egemenliği de hep buradan geliyor, dedi.
  sözünü kestim:
  hangi kadın egemenliği? hak üstünlüğü daima erkektedir.
  pozdnişev:
  evet, evet, öyledir, diye atıldı. zaten anlatacaklarım, içinde bulunduğumuz bu garip durumu bir dereceye kadar ortaya koyuyor. bu o kadar garip bir durum ki, kadın bir yandan ikinci sınıf insan haline düşürülmüşken, diğer yandan dilediği gibi at oynatıyor.

  bu yönleriyle yahudilere benziyorlar. yahudiler ezilmelerinin intikamını para hakimiyetiyle alırlar. "bize yalnız ticareti bıraktınız, pekala biz de sizi tüccar olarak vururuz," diyorlar. kadınlar ise: "bizi sadece şehvet aleti olarak mı görmek istiyorsunuz; öyleyse size şehveti kullanarak hükmedeceğiz," demektedir.

  kadın haklarındaki eşitsizlik, onların seçimlere iştirak edememesinden veya yargıç olamayışlarından gelmiyor. bu gibi işlerle uğraşmak onlara hiçbir çıkar sağlamaz. asıl mesele cinsel ilişkide erkekle eşit olabilmektedir. o zaman da kadın da erkeği isteğine gore seçip reddedebilecek, arzu ettiği zaman görüşüp istemeyince kendini çekecektir. seçilmeyi beklemeden, gönlüne göre kendisi seçecektir.

  siz bunu belki uygunsuz yorum şeklinde düşünebilirsiniz. o zaman bu haklar erkeklere de verilmesin. günümüzde ka-dınlar, erkeklerin yararlandığı bu haktan yoksundur. bu yüzden üstünlük sağlamak için erkeği şehveti kullanarak avlıyorlar. kadın şehvet silahını öyle ustalıkla kullanıyor ki, görünüşte seçen erkektir ama aslında her şey kadının oyuna, isteğine göre olur. kadınların çoğu ellerindeki bu aleti kötüye kullanmaktan kendilerini alamazlar, böylece insanlar üzerin-de korkunç bir egemenliğe sahip olurlar.

  neredeymiş bu bahsettiğin egemenlik?

  nerede mi? her yerde, her şeyde. büyük şehirlerin çarşı pazarını gezin bir kere. milyonlar yatıyor. hesaplanmayacak kadar çok el emeği sarf edilmiş... görün... gidin görün; mağazaların onda dokuzunda bir tek erkek eşyası var mıdır? hayatın bütün lüksü kadınlar içindir, onlar tarafından idare edilir...

  fabrikaları sayın. çoğunluğu faydasız şeyler, lüks arabalar, mobilyalar, kadın bibloları yapmakla meşgul. milyonlarca insan, kadın kaprisleri uğruna fabrikalarda en ağır şartlar içinde çalışıyor. kadınlar, kraliçeler gibi insanoğullannın onda dokuzunu köleleştirmiş, en ağır bir iş esaretine mahkum etmiştir. bütün bunlar, erkeklerle eşit haklara sahip olmayışlarından geliyor. böylece kurdukları şehvet ağına düşmekten kendimizi alamıyoruz. evet, hep bu yüzden oluyor. kadınlar kendilerini adeta bir şehvet silahı haline getirdiler. erkekler, bir kadına maksatsız, temiz düşünceyle yaklaşamaz oldu. kadına sokulur sokulmaz sersemletici tesirine kapılıyor, şaşkına dönüyorlar. eskiden bile balo kıyafetinde, süslenmiş püslenmiş bir kadın görünce bir tuhaf olur, çekingenlik duyardım. şimdi adeta korkuyorum; bunda insanlar için tehlike, kanuna aykırı bir hal görüyorum, içimden polisi çağırıp korunmak, tehlike arz eden muzır nesneyi ortadan kaldırmak için başvurmak ihtiyacını duyuyorum.

  birdenbire:
  ama siz gülüyorsunuz! diye bağırdı. şaka değil bu. belki de pek yakında bunu bütün insanların anlayacağına eminim. kadınların şehvet uyandıran kıyafetlere bürünerek erkekleri baştan çıkarmalarına, toplumun huzurunu kaçırmalarına nasıl izin verildiğini hayretle karşılayacaklar. buna uygun hareket etmek, piyasa yerlerinde, yollarda tuzaklar kurulmasına göz yummak gibidir. hatta ondan da fenadır! kumar niçin yasak oluyor da, kadınların orospuca kılıklarına ses çıkarılmıyor? halbuki onlar, bin kat daha tehlikelidir!

  --- spoiler ---