şükela:  tümü | bugün
 • berlin'in turk mahallesi.eski duvarin dibinde, bati berlin tarafinda. ikinci dunya savasindan once yahudilerin yasamis oldugu bolge, savas sonrasi bosalmis, bohem camia, sonradan gelip yerlesen turk iscileri, 60 lardan sonra ortaya cikan isgal evleri canli bir hayat olusmasina neden olmus burada. simdilerde butun berlin gibi renovasyon halinde.
  david bowie de o muthis low-lodger-heroes berlin uclemesini kaydederken burada yasadi 70'lerin sonlarinda.
 • berlin in berlin filmi bu semtte çekilmiştir. hatta bir manteuffel str.si vardır. film de oralarda mürfüzün koşuşturmalarına sahne olmuştur.
  ve bir de "küçük istanbul" derler bu semte... kime selamınaleyküm desen, aleykümselam der bu mekanda.
  hatıra duvar parçacıkları satışından köşeyi dönenlerin lokasyonudur aynı zamanda.
 • (bkz: so 36)
 • bu semte giden tramway orient express diye adlandiriliyor berlinde
 • lola ve bilidikid'in de mekanidir buyuk olcude..
 • kısaca xberg. p'berg ve mitte'den yayılan scene akımının kendini bulduğu ve doruğa ulaştığı sonra da janrların ve ırkların üzerine çıkıp boyut değiştirdiği kozmopolit metropolitan area. türk kahvesinde maç seyredip, hemen yanındaki hint restoranında yemek yiyip sonra da hemen yandaki gay clubların altını üstüne getirebilirsiniz, o derece. en renkli hayat oranienstraße etrafında döner burada.
 • bazi turklerin nasil yillarca berlin'de yasayip akici almanca konusamadiklarini merak ediyorsaniz gezip nasil olabildigini anlayabileceginiz semttir.
  oz x bakkali, kasabi, firinindan tutun da ziraat bankasi bile vardir burda. hicbirsey icin almanca bilmek gerekmez.
 • bu semtin bir diger ozelligi de secimlerde ekstrem uclardaki partilere cok oy verilmesi, ortadaki partilerin ise fazla oy alamamasidir. burasi yesiller partisi nin kalesidir. ayrica dogu alman eski komunist partisinin batida en cok oy aldigi yerlerdendir. amma ve lakin neonazi olmaya yakin sagci uc partiler de cok oy alir burada. muhtemelen entel dantel ve turk komsularina kil olan birtakim almanlardir bunlar.
 • tam bir kar$i ve ba$ka semttir.
  bagli oldugu merkez ilce friedrichshain-kreuzberg ilcesidir.
  yabanci nüfus oldukca yogundur. dolayisiyla yabanci nüfusa hitap eden ticarethaneler siklikla görülür.
  spree kenarinda demirlemi$ gemiler café haline getirilmi$tir ve yaz-ki$ zevklidirler.
  parklari kriminaliteye davet cikarir cinsten büyüktür, uyu$turucu saticilariyla ve sivil polislerle doludur.
  merkezi kotbusser tor civaridir ki, buradan u8, u1, u15 ve u12(geceleri) metrolari gecer. kücük istanbul olarak bilinen yeri de kotbusser tor cevresidir.
  1 mayis'ta en ugranmayacak yerdir. mutlaka cati$malar olur, mutlaka polis panzerleri ve özel timler semti ku$atmak zorunda kalirlar.
  türkiye'de yasaklanmi$ ve terör örgütü kapsaminda muamele gören cogu dernek, parti ve kurulu$ da burada bulunur.
 • almanya'nin herhangi bir yerinde yasayip da kreuzberg'e gitmeyen ve "kreuzberg merkez" levhasinin onunde fotograf cektirmeyenin turklugunden suphe edilmesine neden olan semt.