şükela:  tümü | bugün soru sor
  • hakkında yazılanlardan çıkarabildiğim kadarı ile doğal nzt-48 gibi duruyor. öve öve bitiremiyorlar. balık yağı bunun yanında çok rererö müş filan.
  • (bkz: coldsea)
    okyanusun derinlerinden toplanan planktonlar sayesinde her turlu balik yagindan daha fazla omrga-3 iceriyor. balinalarin beslendigi ve cok saglikli olan bu canlilarin milyonlarcasi ile kimyasal olmayan bir saglik takviyesi olusturulmus. bir yanda kimyasal turlu islemlerle olusturulmus takviyeker diger yanda ise onlarin onlarcasinin anca bir kapsul oldugunu iddia eden krill oil urunu. cehaletim bana o planktonlari balinalari oldurerek elde ettikletini dusundurtmustu ya da supheciligim bilemedim simdi. sonuc itibariyle bu urunu turkiye'de de bulabilirsiniz ama cok daha pahali. mumkunse norvec vb civarinda olan ,oraya giden ese dosta rica edip getirtin. bagisiklik sistemi hastaliklari icin son derece iyi oldugu soyleniyor. bir ara ozon tedavisi cok ragbet gormustu de gidip yaptirmistim ama ucuncu seansta damarimi catlatmislardi. siz de catlak patlak yok kan degisimi vb eziyetlere katlanmak istemiyor ama surekli bir ufak cizikten bile hastalaniyorsaniz bir sure bunu deneyin.
    edit: sabah sabah nerden aklima geldiyse
  • eczacının tavsiyesi üzerine redsmac diye bir markadan aldım. istanbul üretimi yazıyor. ancak güvenilirliği konusunda şüphelerim var. bu markadan başka kullanan var mı merak ediyorum.
  • krill yağının fosfolipit formunda olması, vücutta balık yağına göre daha iyi emilmesi anlamına geliyor, mevcut bilgilere göre vücudumuz balık yağındaki omega 3'ün %61-64'ünü kullanabilirken krill yağında bu oran %98. bu bilgi göz önüne alındığında belki de balık yağına göre pahalı olmasını telafi ediyor, üstelik bir çok balık yağında bulunmayan astaksantin (somon balığı, karides ve flamingoya da kırmızı rengini veren şey) içermesini de unutmamak gerekiyor.

bir de fosfolipit formundaki omega 3 havyar yağında da bulunuyormuş.
  • bir süredir kullandığım ve oldukça memnun kaldığım turuncu dev kapsül.
    hem bağışıklık sistemine, hem hücrelere hem de kolestrole iyi gelen bu yağ aynı zamanda da zihin yorgunluğu için biçilmiş kaftan.
  • (bkz: krill)
  • flamingoların beyaz doğup sonradan pembeleşmelerine neden olan maddeyi içeren yağa krill oil denir.

maddenin adı astaxanthin (astazantin) olup detox camiasında haklı bir üne sahiptir.

somona somon rengini veren de yine astaxanthin'dir.

satın alırken dikkat edilmesi gereken hususların başında benim için astaxanthin dozu gelen en güçlü takviye grubundadır.

piyasada satılan krill oil ürünleri arasında dikkat edilmesi gereken hususlar;

- epa>150 mg
    - dha >90 mg
    - phospholipid > 400 mg
    - astaxanthin> 1,5 mg

belirtilen miktarlar iki kapsüle de bölünmüş olabilir. yani değerlerin yarısına denk gelirseniz iki hap ile çarpın.

saf krill yağındaki astaxanthin değeri belirlenemediğinden kimi ürünlerin açıklamalarında göremezsiniz. bu içeriğinde olmadığı anlamına gelmez. eczacınıza danışın.

yararlarına gelince, gençlik, akıl, zeka, ve içten gelen güneş koruması.

krill oil konusunda uzman ülke ise norveç.

ürün arkası okuma kılavuzu için;

krill oil comparison
  • bilinenin aksine omega3 oranı düşük bir yağdır lakin normal omega3'lere göre de emilimi yüksektir. bu yağın bütün esprisi astaxanthin olsa da maalesef türkiye'de satılan krill yağlarında astaxanthin oranı çok düşük seviyelerdedir.
  • beklemiş balık+ ölü yengeç gibi kokar. balık yağından daha faydalı olduğu söylenir.
  • krill yağı alırken dikkat etmeniz gerekenleri kısaca yazayım,

krill yağı içeren kapsüllerin büyük kısmının tamamı krill yağından oluşmaz. çoğunlukla krill yağı, somondan elde edilen omega 3 yağ asitleriyle birleştirilir. (somondan elde edilen omega 3 yağ asitleri içermesi gayet iyi bir şey zira hamsi gibi sığ su balıklarından elde edilen balık yağlarını kullananlar da var. balık yağının kilo yaptığı yaygın inanışı bu yüzden doğrudur ancak kaliteli bir omega-3 yağ asidi ve krill yağı kesinlikle kilo yapmaz. eğer kilo almaya ihtiyacınız varsa almanıza, vermeye ihtiyacınız varsa vermenize yardımcı olacak bir besin takviyesidir.) sadece krill yağı mı alıyorsunuz, krill yağı içeren bir ürün mü alıyorsunuz, krill yağı içeren bir ürünse geri kalan bileşenler nelerdir, gibi konulara dikkat etmek gerekiyor. 'krill yağı içeren nokta nokta besin takviyesi' yerine 'krill yağı' diye satış yapan uyanıklara dikkat edin. kapsülün tamamı krill yağı içermek zorunda diye bir şey yok ama ne içtiğinizi bilin. eser miktarda krill yağı konmuş ürünü de krill yağı içiyorum diye içmeyin.

krill canlısına rengini veren kırmızı maddenin ismi astaksantindir ve astaksantin çok kuvvetli bir antioksidandır. krill yağı kullanmanın en büyük amaçlarından biri de zaten o astaksantini almaktır. nitekim kırmızı renkte olmayan bir kapsül de kesinlikle astaksantin içermiyordur. astaksantin tek başına krillden elde edilmez, kırmızı renkli deniz canlıları ve alglerde de bol miktarda bulunur. aldığınız üründe bu canlılardan elde edilmiş astaksantin de olabilir. önemli olan ürünün gerçekten astaksantin mi içerdiği yoksa boyar madde hilesine mi maruz kaldığıdır. krill veya astaksantin içeren kapsüller turuncudan bayrak kırmızısına dönen bir renk aralığında olurlar. düşük oranda astaksantin içeren bir krill yağı ürünü kan kırmızısı koyuluğunda olmaz örneğin. bu anlamda hileli bir ithal ürünü ülkeye sokmanız mümkün değil ancak bazı yerli üreticiler maalesef hile yapabiliyorlar.

krill işlenmesi maliyetli bir canlıdır, kaliteli bir ürün alacaksanız o ürün kesinlikle ucuz olmaz. krill yağı oranı yükseldikçe fiyat artar. astaksantin içeriği de ne kadar yüksekse aldığınız ürün o kadar iyidir. bazı üreticiler ve ithalatçlar ürün kutusuna tek kapsülün içeriğinin toplamı yerine günlük alınması gereken miktarın içeriğinin toplamını yazarlar. (2-3 kapsül) tek kapsül değerini baz alın ve toplamda günlük en az %10 oranında astaksantin aldığınızdan emin olun.

bu sonuncu da benim şahsi önerim, elzem bir şey değil: aldığınız omega 3 veya krill yağları sıvı olmaları hasebiyle jel kapsüllere konurlar. jel kapsüller de jelatinden elde edilir. o jelatin bizim ülkemizde helal ve ucuz olması sebebiyle çok büyük oranda sığır mamülüdür. aldığınız kapsüllerin jelatinlerinin sığır yerine balık olmasını tercih ederseniz balığın besin değerlerinden çok daha büyük oranda faydalanmış olursunuz. sığır jelatini nitelikli şekilde üretilmediğinde bazı zararlı bakteriler üretebiliyor ancak balık jelatininin bu anlamda riski çok daha düşük.

bu söylediklerim omega 3 kapsülleri için de geçerli. derin deniz balığından elde edilmiş kaliteli omega 3 yağ asidi mi alıyorsunuz yoksa sığ denizlerde yetişmiş ağır metal içeren balıklardan üretilmiş balık yağı mı içiyorsunuz, içtiğiniz kapsüldeki epa-dha miktarı ne gibi konular çok çok önemli.

son olarak deniz kabuklularına alerjiniz varsa kesinlikle kullanmayın.