şükela:  tümü | bugün
  • insanın yataktan başını bile kaldırmasını engelleyen sürekli ateşlenmeyi sağlayan bademciklerde beyaz yaralar ile karakterize ve en iyi ilacı malesef penisilin (allerji olasılığı yüksek ) olan çok tekrarlarsa böbreklere bile zarar verebileceğinden bademciklerin alınmasını gerektiren çok sık başa gelen bir hastalık
  • en sık nedenini a grubu beta hemolitik streptokokların oluşturmasından dolayı halk arasında beta olarak bilinen hastalık. en sık belirtilerinden biri (eğer streptokok kökenliyse) artraljidir. eklem ağrılarıyla gelen 5-15 yaşındaki çocuklarda uyanılmalı önlem alınmalıdır sadece böbrekleri etkilemekle kalmaz kardit yapar ki en tehlikeli komplikasyonudur...
  • bademcik uzerindeki delikciklerin iltihaplanmasiyle olusuyormus bu meret, beyaz yara goruntusu de bu yuzdenmis. rapordan okuyup pardon ama kriptik nedir diyince(o kadar yillik hastayiz tonsilliti biliyoruz artik) doktorun aciklamasi bu oldu.
    bilgisayara kok salmakta olan beni dogal(!) habitatimdan koparip yataga bagladi, kimsenin basina gelmesin...
  • üç gün hastanede yatmama ve günde 6 gram iv combicid tedavisi almama sebep olan rezil hastalık. yanında da günde dört kez gargara. bu arada birinin kbb uzmanlarına gargaranın ne olduğunu öğretmesi lazım. batticon'dan gargara mı olur lan? siyanür verseydiniz amına koyim.
  • tatilde insanin basina gelebilecek en kotu hastaliklardan biri...
  • yutkunurken sanki bir avuç toplu iğne yutuyormuş hissine neden olan meret.
  • sanıyorum ki bir anda çıkıyor bu meret. durduk yerde. ve sanıyorum ki, bademciklerin alınması çözüm yolu gibi.
  • önce üzerinizde bir kırgınlık olur, dokunduğunuz yer acır. yutkunurken zorlanırsınız, tonsilla boğaza doğru büyümüştür. yediğiniz yiyecekler boğazınızı tırmalayarak geçer, yemek içmek eziyet olur. tonsillaya baktığınızda üzerinde beyaz parçacıklar görünür.sonra bu beyazlık tüm tonsillayı kaplar.peroral antibiyotik kullanırsınız, gerileme olmaz.ilacı parenteral almak lazım. iğne olmak gerekir, yoksa süründürür. ben iğneden korkarım derseniz benim gibi serumla birlikte alabilirsiniz antibiyotiği. serum bittikten sonra da ağızdan antibiyotik alımına devam etmelisiniz. yoksa vay halinize. daha aşağılara inmesini önlemek, yataklarda sürünmemek, bir an önce yemek yemeye başlamak, konuşmayı kaybetmemek için korkmayın,paşa paşa iğnenizi olun diyeceğim hastalıktır kendisi.
  • şu ana kadar gördüğüm hastalıkların en kötüsü. 3 kere zatürre geçirdim böyle illet görmedim!
    3 gündür içtiklerim şöyle:
    antibiyotik (augmentin) ,
    gargara (kloroben),
    ağrı kesici filan olarak da (nurofen cold)
    ve çorba, adaçayı, çorba, adaçayı....

ateşim bu ilaçlarla düştü normale bugün sonunda. ama asıl en en bana iyi gelmiş olan kahramanım: zencefilli bal. o 1 tatlı kaşığı bal ve 1 çay kaşığı toz zencefili bulanın ne muradı varsa gerçek olsun. kısa süre de olsa rahat etmemi sağlayan yutkunmayı daha mümkün hale getiren tek şey bu.
    hala tam geçmiş değil. hala boğazım her yutkunmada kesiliyor gibi hissediyorum. evet iğne filan değil baya kesiliyormuş gibi geliyo bana.

neyse yenicem seni ey iltihap ve dönüşüm muhteşem olacak!
  • ilk raporumu bu teşhisle beraber bugün aldım. sormadım da nedir necidir diye doktora bu hastalık. afili de duruyordu hani. büyüsünü bozmak istemedim. şimdi geldim görüyorum ki bildiğin bademcik iltihabı gibi sevimli bir adı var. yani bilmesem balon görüp de babasından balon isteyen çocuk gibi bana da bana da diyicem. öyle tatlı bir ismi var yani. hastalık boyutuna hiç girmedim farkındaysanız çünkü ağzımı hiç bozmak istemiyorum akşam akşam.