şükela:  tümü | bugün
  • kripto anarşi 1994 yılında timothy c. may'in cypherpunks e-mail listesine yazdığı cyphernomicon ile başlayan bir akımdır.

    kripto'nun iki manası vardır. birincisi kripto'nun kelime anlamı olan gizli'dir. anarşi görünür olmak zorunda olmadığı gibi bilakis gizli kalacaktır(the revolution will not be televised but the revolution will, however, be digitized). ikincisi elbetteki kriptoloji'nin yaygın kullanımının merkeze yerleştirilmesidir. kriptografik yazılımlarla haber alıp verme özgürlüğümüz, para gönderip alma özgürlüğümüz gittikçe daha yakından izlemeye alındığımız günümüz koşullarında kem gözlerden sakınılacaktır. her anlamda çok daha özgür bir toplum için, bu devrim ırk, dil, din, devlet sınırlarını ortadan kaldıracak tek bir dünya insanlığı için gümbür gümbür gelmektedir.

    kripto anarşistlerin ve cypherpunkların en büyük başarılarından birisi güven gerektirmeyen fikir birliği ortamları kurmak oldu. (trustless consensus) örnek ürünler blockchain, cryptocurrency,vb.
    ayrıca eşten-eşe şifreleme yapmanızı sağlayan pgp ve sonrasındaki bütün açık kaynak kodlu ve denetlenebilir encrypted mesajlaşma programları da bu arkadaşların eseridir.
hesabın var mı? giriş yap