şükela:  tümü | bugün
 • ınternet aracılığıyla kullanılan, hiçbir merkezi otoriteye ya da aracı kuruma bağlı olmayan, sanal para birimi.

  kripto para alış verişi fiziksel paradan farklı olarak, sanal cüzdanlar üzerinden dijital bilgi değişimi ile sağlanmaktır. iletilen verinin ve sistemin güvenliği (bkz: kriptografi) ile sağlandığından bu ismi alırlar. babası bitcoindir.
 • dünya genelindeki merkez bankaları'nın yaklaşımlarının çeşitlilik gösterdiği sanal para birimi. mahremiyet endişesi güden abd merkez bankası, merkez bankası tarafından tedavüle konan kripto para fikrine pek sıcak bakmıyor. avrupa merkez bankası ve alman merkez bankası bundesbank, bitcoin'i 'kurgusal bir balon' olarak değerlendiren bankalar arasında yer alıyor. hollanda, norveç ve isveç ise kripto paralar konusunda öncü olan ülkeler arasında. rusya konuyu 'saadet zinciri' şeklinde tanımlarken türkiye merkez bankası başkanı murat çetinkaya, doğru şekilde kullanıldıkları taktirde dijital para birimlerinin mali istikrara katkı sağlayacağına inanıyor.
 • bankalar da artık girse bu işe de, yok paribu'ya üye ol, bekle ki profilin onaylansın, sonra bitcoin al, oradan referanslı linkle binance'ta hesap aç, onu oraya transfer et, oradan altcoin al, her seferinde onay bekle, mail at, vs. vs. işkencelerden kurtulsa millet. girelim banka hesabımıza, dolar alır gibi alalım, rahat rahat batıralım paramızı.
 • hakkında konuşan insanların büyük kısmı aşırı derecede cahil.*
  ancak çoğu hala balon dediğimiz sürecin genleşmesi içinde olunduğu için para kazanıyorlar.
  o yüzden "dur yapma, o aldığın şeyin ertesi gün alıcısını bulamayabilirsin" diyemiyorsun.
  tut ki dedin diyelim, "sen alma dedin %40 kazandım ben amk" cevabını yapıştırıyor.
  7 yılını borsada birşeyler alıp satarak geçirmiş biri olarak sadece izliyorum uzaktan. bu film bittiğinde ortada çok cenaze olacak.
 • terim olarak dogru algi uyandiran bir terim olmasada kripto para olarak kullaniliyor. asil onde olmasi ve dikkat cekmesi gereken noktalari ise teknolojileri yani blockhain veya tangle gibi alt yapilari olmali.

  internet nasil binlerce is tanimini, ticaret anlayisini ve olasiligi dogurup bilinmezleri bilinir yaptiysa aslinda bu teknolojilerde bunun gibi degisimler yaratabilecek.

  dogum asamasinda(bitcoin miladi 2011 yani 7 yil), 0-3 aylik bebek(0.5 trilyon dolar pazar buyuklugu) seviyesine ilerleyen kripto para piyasalari emekleme asamasina veya 6 yas cocuk asamasina geldiginde nerelerde olabilecegimizi dusunmek gerekiyor.

  bitcoin etherium gibi temel yapilar uzerinde calisabilecek yuzlerce ıco(initial coin offering - kripto para halka arzi) planlanmakta ve hepsi farkli bazen bilinen bazen bilinmeyen pazarlari hedef almakta veya olusturmakta.

  bazilari:
  -evde calisan bilgisayardaki bos(atil olan) harddisk alaninizi kiralamaniza(para karsiligi) olanak veriyor. (filecoin,sia,storj)
  -hayvan ve sebze uretim asamalarinin takibini block chain uzerinden yapmak icin.
  -makineden makineye otomatik deger tasima yapilabilmesi icin.
  -bankalar arasi uzun ve pahali olan uluslar arasi para transferlerini ucuzlastirmayi hedefleyen.
  gibi gibi.

  turkiyede istanbulkart yerine vatan coin ile tum turkiyede calisacak bir sistem olabilir.
 • ön not: dikkat! bu yazı tümüyle beyin fırtınası maksatlı yazılmıştır, içerdiği çıkarımlar yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir.

  muhtemelen takas ekonomisinden paraya geçilirken de çobanlar ve avcı toplayıcılar da yer altından ateşte eritilebilen taşlar çıkartan, bu taşlara şekil verip tavuk veya elma yerine alan/veren yani malın kendisinden ayrı "soyut" bir anlam taşıyan şeyler ile işlem yapan tacirlere de, "la ne mal adamlarsınız" diyerek bakıyorlardı. ama bu usul yaygınlaştıktan sonra da, aşınma/somut değer kaybı, emisyon ve enflasyon/soyut değer kaybı geldi, ve günü geldi bankacılık, tefecilik ve spekülatörlük kurumsallaştı ve para, finansal kapitalizm ile kendinden kendisini üretebildiği sonsuz döngüye ulaştı.

  aslında bugün doğan kripto para olgusu abd'nin altın standardını terketmesi ile birlikte karşılıksız para basmasının ve son krizde piyasaya banknotlar halinde abd bitcoinleri sürmesinin bir sonucu; abd dolarları da -kripto paralar kadar olmasa da- karşılıksızlar(yatırım tavsiyesi değildir).

  yeni ekonominin ürünü kripto paralar da muhtemelen bu yoldan geçecekler; madenciliğini/üretimini yapan -eski ekonomi savunucularına göre- işsiz/geek/nerd insanlar var mı? var! bu para takas aracı olarak kullanılıyor mu ? kullanılıyor. altın'da olduğu gibi değer saklama/yatırım aracı olarak kullanılıyor mu? kullanılıyor. demek ki finansal olarak kripto para realitesini kabul etmek lazım.

  asıl problem kripto paraların gerçek dünyaya tam entegrasyonunda çıkacak; ford veya general motors 1 milyar dolar kazanmak için 1 milyar takla atıp, vergi ödeyip binlerce insan çalıştırırken, kripto para üreten ve kullananlar eski ekonomi gözlüğü ile bakılırsa hiçbir şey yapmıyor, yan gelip yatıyorlar ve roma imparatorlarını kışkandıracak bir rahatlık içerisindeler.

  tam entegrasyon sorunsuz biçimde gerçekleşirse muhtemelen kripto para işine girmeyen kimse kalmayacak;

  (bkz: aşırı para arzının sonuçları)
  (bkz: siber dünyaya göç ve siberkondu olgusu)

  eğer entegrasyon gerçekleştirilemezse veya problemli olarak gerçekleşirsei kripto para olgusu kendi içerisinde kontrolsüz biçimde büyüyen dengesiz bir fenomen haline gelecek;

  (bkz: bitbang)

  gerçekleşme muhtemelen bu iki uç durumun arasında olacak ancak her iki durumda da zaman kripto paracıların aleyhine işliyor, bu piyasanın gerçek dünya tarafından regüle edilmesi ve bugünkü karların şehir efsanesi haline gelmesi kaçınılmaz (yatırım tavsiyesi değildir).

  tanım:
  i. siber dünyanın siber parası.
  ii. nsa veya mss'nin, yaygınlaşması kaçınılmaz olan kuantum kriptografi ile iletişime hazırlık olarak projelendirdiği parasempatik süper bilgisayar denemesi. geometrik olarak artan iletişimi, tümüyle takip edip, kabul edilebilir bir süre içerisinde de çözümleyebilmek ve istihbarata dönüştürebilmek için; çözme işlemi ağ/internet üzerindeki bilgisayarlara parçalar halinde outsource edilecek, parçalar çözenler için anlamsız olacak ve/veya hangi ülke ya da ajans adına çözümleme yapıldığı bilinmeyecek ama karşılığında da herkes ücretlerini alacak. tek dünya hükümetinin siberistihbarat teşkilatına hoşgeldiniz! işte bunlar hep illuminati.

  "böyle değilse bile bir olurunu olmazını bir düşünmek lazım" derken uyanmışım...
 • kripto paralar felaket olacak vb. yorum yapanların hemen hemen hepsi bir neden belirtmiyor. neden felaket olacak? benim için güvenilir bir araç değil, ben daha güvenli limanları severim, ancak kuzum kocaman ekonomistler kripto para karşısında dururken argüman üretemiyorlar.

  dünya ağ sistemi mi çökecek? meteor mu düşecek? nedir yani?
 • üretimi ayrı dert olan para.

  rusya'da rusya’nın en gizli nükleer tesislerinden birinde çalışan araştırmacılar, tesisin güçlü araştırma bilgisayarlarını kullanarak kripto para madenciliği yapmaya çalıştıkları için tutuklandı.
 • cindy bunalımdaydı. kendi mi çağın gerisindeydi diğerleri mi hayallerin peşinde çağın ilerisindeydi bilmiyordu. kripto paraların dolardan sonraki hard currency olacağı söyleniyordu. iki ülke bu parayı çıkarıp dünyaya empoze edecekti.doların on yılı kalmıştı.

  zorla güzellik olmaz dedi cindy toz alırken kendi kendine. iki ülkenin empoze etmek için çok güçlü olması gerekiyordu. abd ve diğer ülkelerin izin vermesi gerekiyordu. finansal sistem kendiliğinden politik ve ekonomik güçle değişmeliydi. iki ülkenin planlasa da gerçekleştirecek gücü yoktu.dayatma yetmezdi.

  inanmıyordu. gelecek hemen gelseydi keşke. meraktan bayılacaktı.
 • şeriata uygun olanı da çıkan para.

  dubai merkezli bir girişim, 'şeriata uygunluk sertifikasına' sahip kripto parayı duyurdu.