• şuradan fiyatları ve pazar büyüklükleri takip edilen para birimleri.
 • yakin gelecekte, bircok ülkenin itirazi olmasina ragmen büyük bir güce kavusacaktir. kisisel bir proje olarak baslatilmis gibi gösterildi ama arkasinda küresel gücler bulunmaktadir.

  max 10 yil sonra kripto paralar iyice normallesecektir.
 • rusya'nın yeni bir yasayla yasallaştırmaya çalıştığı para birimi. rusya ekonomi bakanı, kripto paraları yasallaştırmayı amaçladıklarını söyledi. bu hamleyle kara borsanın etkisinin de azaltılması amaçlanıyor. piyasada rusya'nın kripto paraları yasaklayacağına dair bir beklenti vardı. böylece bu beklenti de asılsız çıkmış oldu. kripto para piyasasındaki gerginliğin sebebi ise çin'in yaptığı düzenlemeler.
 • ınternet aracılığıyla kullanılan, hiçbir merkezi otoriteye ya da aracı kuruma bağlı olmayan, sanal para birimi.

  kripto para alış verişi fiziksel paradan farklı olarak, sanal cüzdanlar üzerinden dijital bilgi değişimi ile sağlanmaktır. iletilen verinin ve sistemin güvenliği (bkz: kriptografi) ile sağlandığından bu ismi alırlar. babası bitcoindir.
 • tarihteki en büyük ikinci finansal balon.

  ve tarihteki en büyük balon olan lale çılgınlığını geçmesini hatta geometrik olarak katlamasını bekliyorum.

  çünkü kriptopara ve blockchain teknolojisi amerika'nın keşfi kadar önemli bir tarihi gelişmedir. lakin colomb, doğu hindistan sandığı yeni kıtayı keşfettiğinde çok az denizci ve sadece bir devlet coğrafi keşiflerle ilgileniyordu. kriptopara ve blockchain teknolojisi ise internet tabanlı bir iş olduğundan herkes bu ganimet paylaşımına katılabilir. bu nedenle kripto para piyasasında kontrol edilmesi mümkün olmayan bir talep var.

  kriptopara piyasası, fakirliği bile yok edebilecek, önümüzdeki yirmi yılda özel mülkiyetin ve piyasa ekonomisinin sınırlı olmadığı garip bir sosyalist ekonomi yaratabilir. colomb örneğini de boşuna vermedim, ahalinin yüzde 90'ı yeni bir kıtanın keşfedildiğinden habersiz, zenginliğin nereden geldiğinin bile farkında değil. kriptopara piyasasının vespuçi'si, kaptan cook'u ve hollandalı denizcileri henüz partiye katılmadı, yağma dönemindeyiz.

  peki bu kadar övdüğüm, devrim olarak nitelendirdiğim kriptopara piyasası için neden balon dedim ? tıpkı kapitalizmin embriyo aşamasında olduğu geç merkantilist dönemde meydana gelen lale çılgınlığında olduğu gibi ekonomistler kriptoparada oluşabilecek astronomik rakamlara nasıl müdahale edilebileceğini bilmiyorlar. bu belirsizlik de balonun daha fazla şişebileceği ve yeri geldiğinde çok uzun sürebilecek sert düzeltmelere neden olabileceği anlamına geliyor. balonun patladığı günlerde ise evini , arabasını hatta fabrikasını satıp coin alan nice koçyiğit yere serilecek, bu kaçınılmaz sonuç.

  bir borsa ve fx piyasa uzmanı olarak tavsiyem kriptopara ticareti yapmayın, yatırımı yapın. yani al sat yapmayın, en az beş yıl satmama düşüncesi ile coin alın. en az on kriptoparadan oluşan bir portföy yapın. altcoinleri sırf ucuz diye ya da son haftalarda hızlı yükseliyor diye almayın. temel hikayesine bir bakın. arkasında köklü kurumlar, şirketler ve devletler olan altcoinler her zaman daha yüksek potansiyel taşıyacaktır. ( hangi borsadan alınır, hangi cüzdan vs. sormayın, o benim uzmanlık alanım değil, benim uzmanlık alanım menkul kıymeti değerlemekten ibaret)
 • --- spoiler ---
  vücut ısısıyla kripto para üretiyorlar

  vücut ısısını enerjiye çevirerek kripto para çıkaran giysi geliştirildi
  kripto para piyasasındaki yükseliş pek çok şirketin de bu yönde ilginç projelere girişmesine neden oluyor.
  bu durumun son örneği hollanda'da yaşandı ıoho adlı şirket vücut ısısını enerjiye çevirerek kripto para çıkaran giysi geliştirildi.
  proje kapsamında insan vücudunun fazlalık ısısını elektrik enerjisine çevrilerek, kripto para üretiliyor.
  ıoho şimdiye kadar bu yöntem ile 17 bin dijital para kazanıldığını belirtiyor.
  --- spoiler ---
 • dünya genelindeki merkez bankaları'nın yaklaşımlarının çeşitlilik gösterdiği sanal para birimi. mahremiyet endişesi güden abd merkez bankası, merkez bankası tarafından tedavüle konan kripto para fikrine pek sıcak bakmıyor. avrupa merkez bankası ve alman merkez bankası bundesbank, bitcoin'i 'kurgusal bir balon' olarak değerlendiren bankalar arasında yer alıyor. hollanda, norveç ve isveç ise kripto paralar konusunda öncü olan ülkeler arasında. rusya konuyu 'saadet zinciri' şeklinde tanımlarken türkiye merkez bankası başkanı murat çetinkaya, doğru şekilde kullanıldıkları taktirde dijital para birimlerinin mali istikrara katkı sağlayacağına inanıyor.
 • coinmarketcap verilerine göre hafta başında tüm kripto para birimleri toplamda 13 milyar dolar’ın üzerinde piyasa değerini kaybetti.
  pazartesi günü yaklaşık 93 milyar dolar piyasa değerine sahip olan kripto para birimleri, salı sabahı sadece 80 milyar dolar değere sahipti.
  coinmarketcap bu tarihte bitcoin’in yaklaşık yüzde 9 değer kaybettiğini söylüyor. bitcoin bu krizden en az etkilenen para birimlerinden biri olurken, krizin sebebi olarak da yine bitcoin gösteriliyor. popüler dijital para biriminin geleceğine dair belirsizlikler tüm kripto para piyasalarını da etkiliyor. şu anda iki farklı grup, bitcoin’in geleceğini tayin etmek için çalışmalar yürütüyor.

  bir tarafta bitcoin’in blok zinciri boyutu sınırını 1 mb’tan 2 mb’a çıkarmak isteyen bitcoin madencileri, diğer tarafta ise bitcoin core adı verilen ve blok zinciri boyutunun artmasının asıl sorunlara çözüm olmayacağını düşünen bir grup bulunuyor.

  bitcoin core ‘ayrılmış tanık‘ (segwit) adı verilen bir teknolojinin kullanılmasını istiyor. ancak çoğunluğu çin’de bulunan bitcoin madencileri sebebiyle core destekçileri 1 ağustos’tan itibaren kullanıcı tabanlı bir yumuşak çatallanma (soft fork) talep etti. buradaki düşünce, bitcoin blok zinciri kullanıcılarının ekonomik çoğunluğunun segwit kullanan yeni standardı kullanması ve madencileri de bu değişime zorlaması. eğer madenciler segwit’i kabul etmezse para birimi bir bölünmeye gidebilir. buna da ‘fork’ yani çatallanma adı veriliyor (kaynak: dünya halleri)
 • bankalar da artık girse bu işe de, yok paribu'ya üye ol, bekle ki profilin onaylansın, sonra bitcoin al, oradan referanslı linkle binance'ta hesap aç, onu oraya transfer et, oradan altcoin al, her seferinde onay bekle, mail at, vs. vs. işkencelerden kurtulsa millet. girelim banka hesabımıza, dolar alır gibi alalım, rahat rahat batıralım paramızı.
 • insanlara emeksizce yattığı yerden zengin olma umudu vermiş para birimleridir.
hesabın var mı? giriş yap