şükela:  tümü | bugün soru sor
 • şuradan fiyatları ve pazar büyüklükleri takip edilen para birimleri.
 • rusya'nın yeni bir yasayla yasallaştırmaya çalıştığı para birimi. rusya ekonomi bakanı, kripto paraları yasallaştırmayı amaçladıklarını söyledi. bu hamleyle kara borsanın etkisinin de azaltılması amaçlanıyor. piyasada rusya'nın kripto paraları yasaklayacağına dair bir beklenti vardı. böylece bu beklenti de asılsız çıkmış oldu. kripto para piyasasındaki gerginliğin sebebi ise çin'in yaptığı düzenlemeler.
 • tarihteki en büyük ikinci finansal balon.

  ve tarihteki en büyük balon olan lale çılgınlığını geçmesini hatta geometrik olarak katlamasını bekliyorum.

  çünkü kriptopara ve blockchain teknolojisi amerika'nın keşfi kadar önemli bir tarihi gelişmedir. lakin colomb, doğu hindistan sandığı yeni kıtayı keşfettiğinde çok az denizci ve sadece bir devlet coğrafi keşiflerle ilgileniyordu. kriptopara ve blockchain teknolojisi ise internet tabanlı bir iş olduğundan herkes bu ganimet paylaşımına katılabilir. bu nedenle kripto para piyasasında kontrol edilmesi mümkün olmayan bir talep var.

  kriptopara piyasası, fakirliği bile yok edebilecek, önümüzdeki yirmi yılda özel mülkiyetin ve piyasa ekonomisinin sınırlı olmadığı garip bir sosyalist ekonomi yaratabilir. colomb örneğini de boşuna vermedim, ahalinin yüzde 90'ı yeni bir kıtanın keşfedildiğinden habersiz, zenginliğin nereden geldiğinin bile farkında değil. kriptopara piyasasının vespuçi'si, kaptan cook'u ve hollandalı denizcileri henüz partiye katılmadı, yağma dönemindeyiz.

  peki bu kadar övdüğüm, devrim olarak nitelendirdiğim kriptopara piyasası için neden balon dedim ? tıpkı kapitalizmin embriyo aşamasında olduğu geç merkantilist dönemde meydana gelen lale çılgınlığında olduğu gibi ekonomistler kriptoparada oluşabilecek astronomik rakamlara nasıl müdahale edilebileceğini bilmiyorlar. bu belirsizlik de balonun daha fazla şişebileceği ve yeri geldiğinde çok uzun sürebilecek sert düzeltmelere neden olabileceği anlamına geliyor. balonun patladığı günlerde ise evini , arabasını hatta fabrikasını satıp coin alan nice koçyiğit yere serilecek, bu kaçınılmaz sonuç.

  bir borsa ve fx piyasa uzmanı olarak tavsiyem kriptopara ticareti yapmayın, yatırımı yapın. yani al sat yapmayın, en az beş yıl satmama düşüncesi ile coin alın. en az on kriptoparadan oluşan bir portföy yapın. altcoinleri sırf ucuz diye ya da son haftalarda hızlı yükseliyor diye almayın. temel hikayesine bir bakın. arkasında köklü kurumlar, şirketler ve devletler olan altcoinler her zaman daha yüksek potansiyel taşıyacaktır. ( hangi borsadan alınır, hangi cüzdan vs. sormayın, o benim uzmanlık alanım değil, benim uzmanlık alanım menkul kıymeti değerlemekten ibaret)
 • bunun neden değerli olduğunu ya da olmadığını kıt finans ve tarih bilgisiyle anlatmayı deneyen bir sürü angut var. yalnız şu cahilliğinizden kurtulup allah için altın, gümüş, bronz gibi değerli madenlerin ne olduğunu, neden değerli olduğunu bir öğrenin ki ciddiye alının. papağan gibi oradan buradan, zerre kadar doğruluk taşımayan internet sayfalarından bir şeyler öğrenip gelip burada tekrarlayıp durmayın.

  neymiş; bronz, gümüş, altın, bakır vs az bulunduğu için değerliymiş. breh breh breh. ettikleri büyük laflara bak efendilerin... lan cahil hödük onlardan 2 tanesini yeryüzünden bir anda çek sanayi duruyor mu durmuyor mu, krize giriyor mu gör.

  tanım: bilgisayar programı, kopyalanabilir benzeri kolaylıkla yaratılabilir yazılım ürünü.
 • --- spoiler ---
  vücut ısısıyla kripto para üretiyorlar

  vücut ısısını enerjiye çevirerek kripto para çıkaran giysi geliştirildi
  kripto para piyasasındaki yükseliş pek çok şirketin de bu yönde ilginç projelere girişmesine neden oluyor.
  bu durumun son örneği hollanda'da yaşandı ıoho adlı şirket vücut ısısını enerjiye çevirerek kripto para çıkaran giysi geliştirildi.
  proje kapsamında insan vücudunun fazlalık ısısını elektrik enerjisine çevrilerek, kripto para üretiliyor.
  ıoho şimdiye kadar bu yöntem ile 17 bin dijital para kazanıldığını belirtiyor.
  --- spoiler ---
 • boktan neden oksijen uretmeyi denemiyorlar?
 • devlet denetimi olmamasi yuzunden/sayesinde normal kosullarda hapse girmenizi saglayacak pek cok seyin (pump and dump vs) serbest oldugu para birimleri.
 • 21. yüzyılın ödeme aracı olma yolunda ilerleyen teknolojik paralardır. insanlar sistemin dayattığı sahipli düzenden o kadar bıkmışlar ki bu sektör milyarlarca dolar yatırım aldı. borsada çulsuz spekülatörün fantezi yaptığı kağıtlardan bıkan soluğu coinlerde alıyor. haklılarda.
 • her gün farklı türünü sol frame’de görmekten bıktığım yüksek ihtimalle geleceğin para çeşidi.

  tamam kripto paralar hakkında bilgi verin her birini ayrı ayrı konuşun fakat her gün hatta her saat kaç tl olmuş, yüzde kaç değer kazanmış anlatmayın.

  sözlük sözlük mü borsa bilgilendirme servisi mi belli değil son zamanlarda.
 • önce hizmet-ürün vardı. değerli madenler (altın gümüş vb) bunun sanalı oldu. sonra banknotlar çıktı, madene sanal oldu. şimdi kodlar banknotun sanalı olarak işlem görüyor.

  bokcoin diye bir birim de ben piyasa süreceğim. bıktırmış sanalın sanalının sanalı hede. (okurken bile ne kadar anlamsız değil mi?)

  bıktık arkadaş, gidin bunun forumunu açın oradan bilgilenin, bilgilendirin.