şükela:  tümü | bugün
 • nasıl olup da hiç gündeme getirilmediğine hayret ettiğim israftır.

  elektriğe erişimi olmadığı için temiz suya erişimleri kısıtlı olan ve buna bağlı sebeplerle ölen yüz milyonlarca çocuğun yaşadığı dünyamızda tamamen hayali ve kimsenin bir işine yaramayan kripto paraları oluşturmak için yüzlerce bilgisayar ve kripto maden cihazı boşu boşuna elektrik tüketip dünya kaynaklarını sömürüyor.

  buna dur diyecek yok mu?

  not: bilmeyenler için kısa açıklama; kripto paralar sıradaki sayı dizisinin bulunabilmesi amacı ile sürekli deneme yaparak oluşturuluyor ve bu sürece kripto madencilik deniyor. kripto madencilik 7/24 açık olan bilgisayarlar veya bu iş için özelleşmiş cihazlar yardımı ile yapılıyor.
 • konu hakkında bilgilendirici bir tweet dizisine şuradan ulaşılabiliyor

  --- spoiler ---
  bitcoin ağı yıllık 78 terawattsaat enerji tüketilmesine yol açıyor. bunun ne kadarlık bir enerji tüketimi anlamına geldiğini anlamak için
  --- spoiler ---
 • aynı şekilde altın ve elmas gibi madenleri çıkartabilmek için de milyonlarca dolar harcanıyor. yüzlerce insan ölüyor, saatlerce iş gücü harcanıyor, karbon salınımı da cabası.

  endüstri ve teknolojide kullanımı dışında çoğu külçe altın, ziynet eşyası vs. haline gelip sadece ekonomiye hizmet eden bir sembol olarak kalıyor. aradaki fark nedir?

  aynı masraf temiz suya ulaşımı olmayan yerlere harcanabilir yine. eğer sorgulanan şey buysa.
 • (bkz: first world problems)
  kulağa saçma gelse de gerçekten var olan bir problemdir. yine de yüzeysel yaklaşmamak gerek bu konuya. insanların neden kriptoparalara yöneldiğini, neden böyle bir ihtiyacın veya fikrin olduğunu da sorgulamak gerekir.

  yakın geleceğin dünyasında anonimlik her şeyden daha değerli. sadece devletler değil, şirketler de her gün daha fazla izliyor insanları. kriptoparalar ve blockchain teknolojisi ise bunun en basit çözümü gibi duruyor. zira sundukları en önemli şey anonimlik ve kayıtdışılık. yani tüm bunlar anonimliğe müdaheleden etkiye tepki olarak gelişmiş teknolojiler. yine bu para birimlerine değer veren şey de bu zaten. takip edilemezlik.

  lafı getirmek istediğim nokta; eğer devletler madenciliği veya kriptopara kullanımını yasaklayacaksa (ki bu teknik olarak imkansız) buna karşılık olarak insanlara anonimliğini ve kayıt dışılığını da sağlamak zorunda. en azından bu paralara olan gereksinimi ortadan kaldırmak zorundalar. parayı yasaklamak anlamsız ve hatta imkansız. halbuki ihtiyacı ortadan kaldırsalar kimse dijital bir data dizisine değer vermez ve kimse de uğraşmaz bunun için.

  bugün tüm devletler madenciliği yasaklasa yine de bir mokoko cumhuriyeti bulunur mining yaptırılacak. bu sefer o ülkeye akar tüm kaynaklar. o nedenle kimse kolay kolay buna engel olamaz.
 • merkez bankaları ve özel bankalar ile değer saklama sistemlerinin harcadığı toplam enerji ve buralarda çalışan insanların harcadığı/harcayacağı enerji karşısında bitcoin'inki taahhüt ederim ki kat be kat azdır.

  siz ne zannediyorsunuz bankaları? yüksek yüksek binalar mı sadece? milyonlarca çalışan mı? veri merkezleri mi sadece?

  hepsi arkadaşlar. bankalar hepsinden beraber oluşur. öyle ki buna ödeme sistemlerinin enerjisini eklemedim çünkü bitcoin'i ben emtia olarak store of value olarak görüyorum.

  ethereum da zaten smart contractları ile dünyanın süper bilgisayarıdır. harcadığı enerji de pos sistemine geçildiğinde kat be kat azalacaktır.
  örnek bir makale;
  link(ingilizce)

  not: blockchain çalışan mühendis
 • (bkz: şerefsizim benim aklıma gelmişti)
  bir bu olay bir de binalarda cephe ve gecenin köründe sokak bütün aydınlatmaların yanması çok saçma.
 • var böyle bir şey. mühendis bir arkadaşımın evine gelen elektrik faturası en iyi ihtimalle 700 bandından inmiyordu. mining'cilerin piyasadaki ekran kartlarını eritmesi de cabası. yok, ekran kartı bulamıyor insanlar. 0.00001 btc çıkaracağım diye ekran kartı ve pc donanımları piyasasında enflasyon oluşturuyorlar.

  elektronik bir para birimine karşı değilim ama evini aracını satıp, ekran kartı ve rig'lere yatırmış tanıdıklarım oldu. kimisi başarılı oldu kimisi borsada fazla bekletip negatife düştü. kumarbazlar gibi kredi çekiyor insanlar, kaybettiklerini yeniden kazanmak umuduyla. risklerin farkında olmadan giriyor bu topa, bazı embesiller. 'yok abi düşmez btc', 'güvenli liman' diyor kimisi ama gerçekte, bal gibi de düşüyor ve yeterince işlem yapıldığında tekrar yükseliyor.

  inaktif bir gelir elde etmek isteyenler, 20k'lık bir rig kurup, işine gücüne bakıyor mesela. böyle gırla insan var, türkiye'de. ve bunda hiçbir sorun yok. insanlar ve kararları.

  enerji israfı bakımından şu an için yapılan diğer israflar kadar olmasa da gün geçtikçe artan bir grafik izliyor. daha fazla insan btc ve alt coin'lerden haberdar oluyor. bu işe el atıyor vesaire vesaire.

  para özelinde bir yorum yapmam gerekirse, harari'nin homo deus'unu okuyanlar mutlaka gözlemlemiştir. para birimleri ya da değerli madenler, hatta devletler, örgütler vb. onlara inandığımız ölçüde vardır. yarın doların değerine bir kişi bile inanmazsa, hakikaten dolar değersiz bir para birimine dönüşür. toplumun temelinde, bu fi tarihinden kalma toplumsal sözleşme yatar. yeryüzünde insanlar bir arada gelip bir topluluk olarak yaşamaya başladığından bu yana, birbirimizi birçok kavrama inandırmayı başarmışız.

  şüphe yok ki koca bir meteor, japonya'daki sony hq'ını yerle yeksan etse, yarın piyasadaki tüm sony hisseleri kağıttan değersiz olacaktır.

  para birimleri de işte böyledir. cyberpunk 2077 hype'ının çarptığı realite duvarı gibi, her şey gerçekten 'kararsız' hale gelebilir.

  bu enerji israfının önüne geçmenin tek yolu, insanların ekonomik seviyelerinin iyi noktaya getirilmesi ve çevre bilincinin yeşertilmesidir.

  zaten bir iki asır sonra en değerli para birimimiz, su olacak.*
 • enerji israfı olduğunu düşünmediğim olaydır.

  adam kullandığı elektriğin parasını ödeyerek, para kazanıyor, kazandığı parayı tekrar harcıyor. sonuçta bir şey üretiliyor.

  ona bakarsanız koca araba fabrikaları, metal çelik fabrikaları ve daha bir sürü değişik sektör deli gibi elektrik harcamasın.
 • bugün hürriyet gazetesinde kripto paralar için harcanan elektriğin türkiye elektrik tüketiminin %40'ına ulaştığı bilgisi haberleştirilmiş.

  kaynak

  yazık koca bir ülke ihtiyacı bu saçma şeye harcanıyor.

  bu arada ona bakarsanız koca araba fabrikası da harcıyor diyen arkadaşlar kusura bakmasınlar da çok cahiller. o arabalara biniyoruz, bu sayede daha kısa sürede bir yerden bir yere gitmiş oluyoruz, toplam verimlilik artıyor, yani bir fayda sağlıyor bize. bitcoin bize ne fayda sağlıyor? koca bir hiç.

  bankalarla karşılaştıran olmuş bir de, bankalar mevduat sahibinden aldığı parayı yatırım yapması için şirketlere aktaran bir yapıdır, bu sayede yeni fabrikalar, iş yerleri, otoyollar köprüler yapılır. yani faydalı şeyler üretir. peki ya bitcoin?
 • bankaların serverları için ne kadar harcanıyor acaba. sonuçta hepsi banka, aynı işi yapıyorlar.
  1 tanesi kalsın, gerisini kapat. boşuna israf.
  kripto para enerji israfı değildir.
  bu ülkeye matbaa geç girerken milletin aklı neredeymiş diye düşünüyordum. koca imparatorluk batarken hiç mi uyanmadılar diyordum. akp sayesinde osmanlı’nın nasıl battığını öğrendim. teşekkürler akp