şükela:  tümü | bugün
  • adam başlıkta tüketilen yüksek enerjiden bahsediyor. malın biri de riskten korkuyorsan bitcoin alma diyor. alakaya maydanozu geçtim haspamın girdiği risk de 250-300 liradır amk.
  • edit: kripto yasaklansın diye bir şey söylemiyorum. söylediğim şey sadece "proof of work" denilen boş bulmaca çözülerek kazma yöntemine karşı düzenleme getirilmesi. proof of stake gibi başka metodlar mevcut.

edit 2: burada benim sorun ettiğim israf edilen enerji. bu enerji ve işlem gücü aşağıda belirttiğim gibi tüm insanlığa yararlı işlerde kullanılabilecekti. ikinci olarak da yenilenebilir enerji de tamamen temiz ve bedava değildir. güneş panellerinin üretiminde bir sürü zehirli madde ortaya çıkıyor, daha sonra ömürleri dolduğunda içlerindeki kurşun, kadmiyum gibi ağır metalleri salıyorlar. hiç enerji kullanmayalım değil, tabii ki yenilenebilir çok daha iyidir ama en azından füzyon enerjisi üretene de enerji hiçbir zaman bedava ve zararsız olamaz.

10 şubat'ta yayınlanan bbc haberinde yayınlanan verilere göre bitcoin yıllık 121.36 terawatt saat enerji tüketiyor. arjantin'in tamamından daha fazla.

bu enerji tamamen boş, israf, kayıp enerji. atmosferi ısıtmaktan başka faydası yok.

konvansiyonel para güzellemesi yapmak için açmıyorum bu başlığı. "normal bankacılık da çok enerji tüketiyor, kağıt para karbon salıyor" vesaire argümanlar hepsi doğrudur. kripto paralar da çok büyük bir fırsat vaadediyor global ekonomi adına.

fakat fark şurada doğuyor ki normal bankacılıkta yapılan işlemler, kullanılan enerjinin bir anlamı var. atm makinelerini çalıştırarak müşteriye hizmet etmek, borsa fiyatlarını hesaplamak ve güncellemek gibi. arkası dolu işlemler.

"her şey çok iyi bir bitcoin kaldı" diyeceklere de cevabım bu. araba sizi a noktasından b noktasına götürüyor. oyun oynamak, televizyon izlemek eğlendiriyor. klima sizi konforlu hale getiriyor.

fakat bitcoin tamamen boş bir bulmaca çözülerek "kazılıyor". bu bulmacanın hiçbir anlamı yok, hiçbir sonuç üretmiyor. kısacası donanıma hamallık yaptırıyor.

bu enerji, bu işlem gücü, evrenin sırlarını açığa çıkaracak, hava tahminlerini iyileştirerek milyonlarca hayat kurtaracak, folding@home gibi projelerle hastalıklara çare bulacak şekilde harcansaydı keşke demekten başka bir şey gelmiyor elden.

kripto paraların bir an önce proof of work modelini terk etmeleri elzemdir. hatta proof of work yasaklanmalıdır da.
  • aptallarin, baslik sahibine "bok atma" veya"korkak" diye salladigi ama aslen cok hakli ve yerinde bir tesbiti gundeme getiren, konuyu anlamaktan acizlerin de laf olsun diye fobi uydurup sacmaladigi cok muhim bir baslik.

birazdan "alamadin da kiskaniyorsun" ekibi de gelince tam olur.
  • ne bitcoin, ne küresel ısınma, ne fosil yakıtların kullanılması. tek gerçek sebep insanın aç gözlülüğü. tarım arazilerine inşaat yapan şerefsizler ve bu şerefsizlere izin veren şerefsizlerden daha büyük bir olay değildir.
  • bitcoin'den bir şekilde kar etmiş insanların inkar edeceği ve komik bulacağı şeylerdir. iki kar eden bitcoin nedir ne değildir umrunda olmadan avukatı kesiliyor. en gülünç şey de “cesareti olmayanlar” diye yaftalıyor olmaları para yatırmayanları veya eleştirenleri. bence asıl cesaretliler rulet oynar. siz tırsık olduğunuz için bitcoin alıyorsunuz. hadi bakalım. gerçi şimdi şansa ondan kar edip rulet trollüğüne başlarsınız. gelip “rulet geleceğin yatırım aracı, sadece salaklar ve korkaklar bu işe girmez, uzaktan kıskanırlar” dersiniz. vazgeçtim oynamayın.
  • bütün para birimleri hayalidir. sabıkalı global finans sektörünün orta sınıfın parasını halihazırda kapital sahibi insanlara ve köşeyi dönecek üç beş ''şanslı'' kişiye konsolide etmek için organize ettiği bu yeni kumar çeşidi, yine dünyanın kaynaklarını tüketerek işliyor. enerji kaynaklarını, emek ve kazanç ilişkisi bu sömürgeci organizasyonların elinden alınmadan sürdürülebilir insan ve gezegen mümkün olur mu?
  • nasıl olup da hiç gündeme getirilmediğine hayret ettiğim israftır.

elektriğe erişimi olmadığı için temiz suya erişimleri kısıtlı olan ve buna bağlı sebeplerle ölen yüz milyonlarca çocuğun yaşadığı dünyamızda tamamen hayali ve kimsenin bir işine yaramayan kripto paraları oluşturmak için yüzlerce bilgisayar ve kripto maden cihazı boşu boşuna elektrik tüketip dünya kaynaklarını sömürüyor.

buna dur diyecek yok mu?

not: bilmeyenler için kısa açıklama; kripto paralar sıradaki sayı dizisinin bulunabilmesi amacı ile sürekli deneme yaparak oluşturuluyor ve bu sürece kripto madencilik deniyor. kripto madencilik 7/24 açık olan bilgisayarlar veya bu iş için özelleşmiş cihazlar yardımı ile yapılıyor.
  • (bkz: first world problems)
    kulağa saçma gelse de gerçekten var olan bir problemdir. yine de yüzeysel yaklaşmamak gerek bu konuya. insanların neden kriptoparalara yöneldiğini, neden böyle bir ihtiyacın veya fikrin olduğunu da sorgulamak gerekir.

yakın geleceğin dünyasında anonimlik her şeyden daha değerli. sadece devletler değil, şirketler de her gün daha fazla izliyor insanları. kriptoparalar ve blockchain teknolojisi ise bunun en basit çözümü gibi duruyor. zira sundukları en önemli şey anonimlik ve kayıtdışılık. yani tüm bunlar anonimliğe müdaheleden etkiye tepki olarak gelişmiş teknolojiler. yine bu para birimlerine değer veren şey de bu zaten. takip edilemezlik.

lafı getirmek istediğim nokta; eğer devletler madenciliği veya kriptopara kullanımını yasaklayacaksa (ki bu teknik olarak imkansız) buna karşılık olarak insanlara anonimliğini ve kayıt dışılığını da sağlamak zorunda. en azından bu paralara olan gereksinimi ortadan kaldırmak zorundalar. parayı yasaklamak anlamsız ve hatta imkansız. halbuki ihtiyacı ortadan kaldırsalar kimse dijital bir data dizisine değer vermez ve kimse de uğraşmaz bunun için.

bugün tüm devletler madenciliği yasaklasa yine de bir mokoko cumhuriyeti bulunur mining yaptırılacak. bu sefer o ülkeye akar tüm kaynaklar. o nedenle kimse kolay kolay buna engel olamaz.
  • harbi banka sunucuları ile kıyaslamak da ne çeşit bir akıl durgunluğudur ya. uzun uzun hizmetleri saymayacağım ama ulan azıcık düşünsen sev, sevme bankaların sana sağladığı hizmeti düşününce aydınlanırsın. ki tüm bu hizmetler mevcut bir para için veriliyor. "gidem 100 tane doge alam" dediğinde ilk durağın banka, yarın bir gün "50 doge satam da kendime don alam" dediğinde de paranın cebine geldiği yer banka.
    şimdi aynı fikirsizlik ile "yarın bir gün firmalar coin ile ödeme kabul etmeye başlayınca bu durum da ortadan kalkacak" diyecekler için, e bankalardan çıkan ve coin marketlere geçen bu hizmet için yine sunucular gerekecek, tek fark bilmem ne bankası değil de bilmem ne market olacak bunların sahibi. ve sadece bitcoin için transaction hizmetlerini sağlarsa bankaların aksine, hop al sana elektrik tüketimi %60.

ayrıca atlanan bir diğer konuda elektrik üretimi. elektrik denen zıkkım da ucuz üretilen bir şey değil. doğayı mahvetme pahasına hesler bilmem neler yapılıyor sağa sola. artısı eksisi nedir yazmaya gerek yok. eve bir birim elektrik gelmesi için iki birim elektrik üretilmesi gerekiyor. binilen araba bile elektrikli olsun diye uğraş varken, her şey elektrikli ve elektronik olmaya başlamışken, elektriğin de sonsuz ve ucuz kaynak olduğunu düşünmek de enteresan.

abicim para kazanın, kazanalım. kazanmak güzel şey ama böyle de olmaz. biri demiş matbabın nasıl gelmediğini gördük diye, gerçekten bu aydınlanmayı sadece bitcoin meselesi ile mi fark ettin, sence daha güncel ve geçer yüzlerce örnek yok mu bunu anlamak için.

asıl ben şunu fark ettim. bilim kurgu dizi ve filmlerinin ileri tarihli olanlarında hep bir x company olur ve bu tekel olmuş, tekel olduktan sonra da herşey iyiye gidiyor gibi görünse de film/dizi ilerledikçe anlarız ki bir kesim için iyi olurken geri kalan çoğunluk için boka sarmış olur, insanlar uçan arabaya binerken hakkın büyük kısmı yerde gidene bile binemez olur(bu hikaye pek tanıdık;vergiler, vergilerimiz.). ya nasıl olabilir bu, bir şirket nasıl domine eder diyordum. ama oluyormuş, insanların birilerini idol seçme ve onları bir nevi ilahlaştırması buna pek de güzel zemin hazırlıyormuş. adamın biri hiçbir piyasayı, firmayı ve topluluğu önemsemeden "kardeşlerim bu hepimiz için" diyerek bir yerleri işaret ediyor ve kitleler de o işaret edilen şeye akın ediyor ve bunu görece aydın kesim yapıyor. günün sonunda kim kazanıyor gerçekten, zamanı gelince göreceğiz.

ama para kazanmak birisi için böylesi kolay hale gelmişken sn9 değil 50 de havaya kalkmadan patlasa, ama o patlarken ufukta sn80 ide görsek hayranlık uyandırmaz, ancak takdir ederim.

ama bilirim ki bu reis ıronman zırhı yapıcam, jarvis yapıcam hologram falan da olacak diyerek destek ve bağış toplayıp ortadan kaybolup sonra teslayı kurarak geldi. ve nedense kitaplar, yazılar makaleler hikayenin bu kısmını anlatmıyor artık.

edit: arkadaşlar yazının herhangi bir yerinde bitcoin tu kaka demedim. birileri elma armut kıyası yapmış, böyle kıyas olmaz, bu mantıkla böyle de bir kıyas ortaya çıkar senin kıyasını anlamsız yapar dedim.

lakin anlamadığım ve gerçekten merak ettiğim tek şey bitcoin gibi üretimi pek çok sektörü kötü etkilemiş ve böyle giderse etkilemeye devam edecek başka bir para birimi var mı, varsa lütfen beni de bilgilendirin. onca işin gücün arasında detaylı araştırma yapamadım, atıp tutmak da istemiyorum ama şimdiye kadar ki gözlemim bu durumun zirvesi btc olduğu yönünde. sırf üretmek için mining abanılması ve bu mining için çip üretiminin artması, microchip gereken pek çok sektörün yavaşlaması ve dolayısıyla pek çok kişinin işsiz kalması söz konusu ki bu noktada araba üreticileri başı çekiyor ve gündelik hayatta kullandığımız pek çok ürünü de etkileyen bir durum bu.

onun dışında "he he tek endişen enerji, doğa tabi" diyenleri beni ima ettiler ise bilmelerini isterim ki ben de mühendisim ve 4 yılımı enerji verimliliği işinde geçirdim. su üretimi, tüketimi, takibi gibi konularda verimi artırmak tek amacımızdı. yapay zeka konusunda ülkenin önde gelen isimlerinden (bkz: derviş karaboğa) ile yaptığımız bir yapay zeka modellemesi ile 18 içme suyu kuyusunun kontrolünü insandan alıp yapay zekaya vererek sırf bu 18 kuyuda yılda sadece elektrik faturasından 500bin tl üzerinde kar ettirdik. üretilen ve boşa giden su miktarındaki azalmadan bağımsız bu. umarım söylemek istediğim anlaşılmıştır.

iş ya da proje akıbetini merak edenler için kısa bilgilendirme: ülkemde yapılan her güzel iş gibi ne hak ettiği ilgiyi ne de desteği alabildi. suratımıza kapatılan kapılar ise cabası...
  • emtialar olmasa yiyecek domates bulamayacak beyinsizlerin, banka serverı çok cereyan yakıyo diyen dünyanın, 8 milyarlık insanlığın, tedarik sistemlerinin, teknolojinin işleyişinden habersiz andavalların, fikir beyan ettikleri başlık.

dünyada o kadar çok aptal bir nüfus var ki ve bunları kriptolarla öyle bir öpecekler ki şaşacaksınız... bidenı iyi takip edin. fedi de. geliyor gelmekte olan... blockchainle kriptoları makak seviyesindeki beyinlerinde çorba etmiş bir mankafa sürüsüyle karşı karşıyayız.

kriptolar takip edilemiyomuş, para saniyeler içinde transfer oluyomuş, biz çok zekiyiz...