• arkadaş bankacı galiba. kardeş vezneden mi yazıyosun yoksa yönetim kademesinde misin? ömrü hayatım boyunca banka savunan birisini de ilk defa duydum. modern tefeciler sizi, birde onun parasını alıp öbürüne veriyorlarmış da ülkede fabrika kuruluyormuş. bak bak robin hood kesildiler birde başımıza. bankaların ne bok olduğunu çok iyi biliyoruz merak etme. milyarlarca dolar milletin parasını 4 holdinge veren, sen kredi istediğin zamanda hadi kardeşim başka kapıya diyen bankalar değilmiydi? kaz dağlarını altın arayacaz diye dümdüz eden altın madencileri çok faydalı bu dünyaya, elektrik tüketimine gelince tüh kaka. hahaha... bekleyin az daha siz, görürsünüz finansal devrimi yakında.
  • yakında bitcoincilerin patlayacağını gösteren durum. elektrik gitti para kaybediyorum deyü deyü zırlayacak kendilerini yerden yere vurup üçlü prizi götlerine sokarak intihar etmeye çalışacaklar. elektrik müptezelleri.
  • sakin olun. türkiyede harcadığı enerji türkiyenin %40'ı kadar değil, dünyada harcadığı toplam enerji türkiyenin harcadığının %40'ı kadar. bu da normal. çünkü tek işlem yapılabilen yer elektronik dünya. gerçek değil, sanal.

dünya geneli online oyunlar ne kadar elektrik harcıyor? ya da sanal şans oyunları ne kadar harcıyor?

bu arada bi makatçı arkadaş yanılıyor. kripto paralar herkesi s.kip yok olmayacak. içlerinden bazıları öyle yapabilir ama komplesi bitmez. yakında bankalardan alınıp satılmaya başlanacak. bazı ülkelerin merkez bankaları üretime başlıyor siz ne diyorsunuz...
  • edit: kripto yasaklansın diye bir şey söylemiyorum. söylediğim şey sadece "proof of work" denilen boş bulmaca çözülerek kazma yöntemine karşı düzenleme getirilmesi. proof of stake gibi başka metodlar mevcut.

edit 2: burada benim sorun ettiğim israf edilen enerji. bu enerji ve işlem gücü aşağıda belirttiğim gibi tüm insanlığa yararlı işlerde kullanılabilecekti. ikinci olarak da yenilenebilir enerji de tamamen temiz ve bedava değildir. güneş panellerinin üretiminde bir sürü zehirli madde ortaya çıkıyor, daha sonra ömürleri dolduğunda içlerindeki kurşun, kadmiyum gibi ağır metalleri salıyorlar. hiç enerji kullanmayalım değil, tabii ki yenilenebilir çok daha iyidir ama en azından füzyon enerjisi üretene de enerji hiçbir zaman bedava ve zararsız olamaz.

10 şubat'ta yayınlanan bbc haberinde yayınlanan verilere göre bitcoin yıllık 121.36 terawatt saat enerji tüketiyor. arjantin'in tamamından daha fazla.

bu enerji tamamen boş, israf, kayıp enerji. atmosferi ısıtmaktan başka faydası yok.

konvansiyonel para güzellemesi yapmak için açmıyorum bu başlığı. "normal bankacılık da çok enerji tüketiyor, kağıt para karbon salıyor" vesaire argümanlar hepsi doğrudur. kripto paralar da çok büyük bir fırsat vaadediyor global ekonomi adına.

fakat fark şurada doğuyor ki normal bankacılıkta yapılan işlemler, kullanılan enerjinin bir anlamı var. atm makinelerini çalıştırarak müşteriye hizmet etmek, borsa fiyatlarını hesaplamak ve güncellemek gibi. arkası dolu işlemler.

"her şey çok iyi bir bitcoin kaldı" diyeceklere de cevabım bu. araba sizi a noktasından b noktasına götürüyor. oyun oynamak, televizyon izlemek eğlendiriyor. klima sizi konforlu hale getiriyor.

fakat bitcoin tamamen boş bir bulmaca çözülerek "kazılıyor". bu bulmacanın hiçbir anlamı yok, hiçbir sonuç üretmiyor. kısacası donanıma hamallık yaptırıyor.

bu enerji, bu işlem gücü, evrenin sırlarını açığa çıkaracak, hava tahminlerini iyileştirerek milyonlarca hayat kurtaracak, folding@home gibi projelerle hastalıklara çare bulacak şekilde harcansaydı keşke demekten başka bir şey gelmiyor elden.

kripto paraların bir an önce proof of work modelini terk etmeleri elzemdir. hatta proof of work yasaklanmalıdır da.
  • bitcoin ekonomi sistemi için sadece ilk adımdır ve gerçekten ilktir. alternatifleri gelecek zamanlarda çıkacaktır. hatta şu an çok bilgili değilim ama de-fi projeleri var. bitcoinin bu enerji israfına bir çoğu çözüm getiriyor anladığım kadarıyla.

araştır sende onu destekle bok atacağına, şimdiki bankacılık sistemi çok mantıklıymış gibi bi şehirde 1000 tane banka 10.000 çalışan kliması ışığı bilmem neyi. bitcoin bu sistemin afedersin tırnağı kadar elektrik harcamıyordur.

kriptofobi diye yeni bi kelime eklenmesi lazım sözlüğe aynı homofobi gibi sadece cahillerde olan bi hastalık sanırım.
  • ne bitcoin, ne küresel ısınma, ne fosil yakıtların kullanılması. tek gerçek sebep insanın aç gözlülüğü. tarım arazilerine inşaat yapan şerefsizler ve bu şerefsizlere izin veren şerefsizlerden daha büyük bir olay değildir.
  • bitcoin şuan için sadece bir deneme sürecinde olan baş araçtır, daha yeni teknolojik faaliyetler ile alternatifleri elbet onun yerini alacaktır.

benim düşüncem ise ileriki zamanlarda ,enerji gereksinimi çok daha az olan nano projesine güveniyorum
  • dünyayı kendi elimizle mahv ediyoruz
    kış kış değil yaz yaz değil hala anlamadık mı, uslanmayacaz anlaşılan
  • adam başlıkta tüketilen yüksek enerjiden bahsediyor. malın biri de riskten korkuyorsan bitcoin alma diyor. alakaya maydanozu geçtim haspamın girdiği risk de 250-300 liradır amk.
  • aptallarin, baslik sahibine "bok atma" veya"korkak" diye salladigi ama aslen cok hakli ve yerinde bir tesbiti gundeme getiren, konuyu anlamaktan acizlerin de laf olsun diye fobi uydurup sacmaladigi cok muhim bir baslik.

birazdan "alamadin da kiskaniyorsun" ekibi de gelince tam olur.
hesabın var mı? giriş yap