şükela:  tümü | bugün
 • bitcoin ve dijital paranın küresel ekonomik sisteme meydan okuması

  --- spoiler ---

  bitcoin bir gecede moda bir kelime hâline geldi. ateşli takipçileri olan bu siber-muamma manşetlerde yer almakta ve medyada sonsuz tartışmaları körüklemektedir. bitcoini kahveden otomobile kadar pek çok şeyi satın alırken kullanabileceğiniz ortadadır ancak bunun gerçekte ne olduğunu çok az kişi anlamış gibi gözükmektedir. bu durum beraberinde şu soruyu getirmektedir: herhangi bir kişi bitcoini neden önemsemelidir?

  kıdemli wall street gazetecileri paul vigna ve michael j. casey, kriptopara çağı kitabında bu sorunun cevabını sunmaktadır.

  dijital paranın, geleneksel finans ve sosyal yapıları yeniden inşa edebilecek ve bu sırada milyarlarca "bankasız" insanı da yeni bir küresel ekonominin içine çekebilecek bir devrim başlatması beklenmektedir. kriptopara, 2008 ekonomik krizi benzeri şeylerden kendisini koruyan aracısız bir finansal sistem umutlarını da beraberinde getirmektedir.

  öte yandan siber paraların en ünlüsü olan bitcoinin; istikrarsızlık, şiddetli dalgalanma ve kötü amaçlı işlerde kullanılma ile ilgili kötü bir şöhreti vardır. bazıları da bitcoinin istihdamı ortadan kaldıracak ve ulus-devlet konseptinin sonunu getirecek güce sahip olduğundan endişe etmektedir. esasında bu, hem iyi hem de kötü anlamda büyük ve geniş kapsamlı bir değişim anlamına gelmektedir.

  ama burada öylece durup bekleyerek onu göz ardı etmek sizin için tehlikeli olabilir.

  vigna ve casey kriptoparaların gizemlerini, köklerini, işlevlerini ve bir siber ekonomide yolunuzu bulmanız için bilmeniz gerekenleri açıklamaktadır. dijital para dünyası kâğıt para dünyasından çok farklı görünecektir; kriptopara çağı buna nasıl hazır olacağınızı göstermektedir.

  --- spoiler ---
 • paranın neden ortaya çıktığından başlayıp kriptoparaların gelecekte hangi dinamiklere etki edeceğine dair öngörülerke sonlanan, karşılaştırmalarla yalın bir şekilde anlatılmış kriptopara okuryazarlığına giriş kitabıdır.

  septik ve tartışmacı üslupla yazıldığı için arkadaş ortamlarında dönen birçok gereksiz ve kapsamdışı blockchain'e dair sorularada derli toplu cevap verir. özellikle, önsözde yer alan, hayatımıza etki ettiği noktada parisa ahmed örneği etkileyicidir.