şükela:  tümü | bugün
  • descensus testis aktivitesini tamamlayamamış olan bireylerde görülen durumun tıp terminolojisindeki adı.
  • 2 türlü tedavisi vardır; orşiopeksi (testisin torbaya indirilmesi) ve orşiektomi (testisin çıkarılması).

    sanılanın aksine geç kalınmış olgularda testisin çıkarılması tek seçenek değildir. zira benim karşılaştığım bir vakada 26 yaşındaki hastanın testisini çıkarmak yerine torbaya indirmeyi tercih etmişizdir. bunun 2 nedeni vardır. birincisi testisin torbaya indirilmesi kozmetik açıdan hastaya yarar sağlar. tabi 26 sene yokmuş torbada bişey olmamış bundan sonra olsa ne olmasa ne , "ayrıca kime neyin kozmetiği" de alternatif bir yaklaşımdır. ikinci neden ise testisin hormon etkisinden faydalanmaktır. sanılanın aksine testis karın veya kasıkta kalarak tüm fonksiyonlarını yitirmez. sperm yapma yeteneğini yitirir ama erkeklik hormonu üretimi devam eder. bundan dolayı testisi imkan varsa çıkarmak yerine torbaya indirmek daha doğru bir yaklaşımdır.
    ayrıca testisin alınması durumunda zaman içinde diğer testiste herhangi bir sorun çıkar ve o testis de alınırsa kişi tamamen testissiz ve erkeklik hormonsuz , tüysüz şeker bişey kalır.
  • bazı kromozom anomalilerinde de gözlenir.
  • olasalıksal olarak en fazla seminom olmak üzere testis tümörü gelişme riskini en çok arttıran hastalıktır.
  • 1 yaşında termde doğmuş erkek çocukların %0.7'sinde kriptorşidizm mevcuttur. kriptorşidizmli adültlerde testiküler malignensi riski etkilenmeyen erkeklerden daha yüksektir. orşiopeksi bu riski yok etmez ancak yeni pozisyon almış testislerin periodik muayeneleri için uygun hale getirilir. testisler skrotum içerisine indirilsin veya indirilmesin sperm sayısı azalabilir. bu durum 6 aylıkken saptanabilir. testis torsiyonu inmemiş testisin anormal mobilitesinden dolayı önemli bir risktir. orşiopeksi bu problemin çözülmesine yardım eder.
  • türkçe'ye gizli toplar olarak çevrilebilecek talihsiz durum.