*

şükela:  tümü | bugün
 • cok sevilen bir hint tanrisi. (bkz: hare krishna), (bkz: krishnamurti)
 • flut calar sekilde resmedilir.
 • (bkz: kula shaker)
 • bunun ayak izleri gamalı haçın aynısı. zaten gamalı haç bütün antik ve şaman toplumlarda kutsal sayılan birşey. gamalı haçın artık kötü şeyler çağrıştırmasına ve tabiri caizse ırzına geçilmesine hitler sebep olmuş. yoksa hitler ile birlikte ortaya çıkmış birşey değil. iskandinav odinistlerinde de kutsal bir simgedir.
 • siyah anlamina gelen ve vi$nu'nun sekizinci tenle$mesi olarak ulunan en taninmi$ hint tanrilarindan biri. vasudeva ile devaki'nin oglu. devaki'nin karde$lerinden biri olan mathura krali kamsa, devaki'nin bir oglu tarafindan oldurulecegi kehanetini duyunca, onun butun cocuklarini oldurmeye ba$lami$, fakat kri$na'yi cobanlar kurtarip yeti$tirmi$tir. henuz cocukken turlu mucizelere gosterip bir takim $eytanlari yenmi$tir. kri$na mitolojisi, mahabharata'da kapsamlica anlatilmi$tir.

  cok canli bir din olu$turmu$tur ve hint sanatinin geli$mesinde katkisi buyuktur. genelde kadinlar uzerinde buyuleyici bir etki yapan kusursuz sevgili olarak gosterilmi$tir.
 • ortodoks hindu inanisina gore, tanri vishnu'nun yeniden dogumlarindan biri, hare krishna hareketine gore ise tanrinin kendisi.

  inanisa gore, krishna inekleri otlatirken flut calar. bunu duyan koyun kizlari cok etkilenirler. krishna hem yakisikliligi hem de muzigiyle kizlari bastan cikarir. radha ile birlikte olmasina ragmen, kendisini isteyen kadinlar icin daima hazir ve nazir durumdadir. gercek aski aramak icin ona gelen kadinlari bi guzel ..... . bi nevi kamu hizmeti yapar.

  halen gunumuzde, bir cok hintli kadin, krishna'ya dua ederek kendisinden hayirli bir kismet, iyi bi koca, kocaman bi..... mutlu bi iliski dilerler.

  yeteri kadar taparlarsa gunun birinde krishna'nin geri gelip, kendilerini iyice bi.... tatmin edecegine inanirlar.
 • hintlilerde cok rastlanan bir isim. tipki bizim ahmet, mehmet veya ali gibi bir sey... 100 tane hintli taniyorsam rahat 50 tanesinin isimlerinden biri -ki en az 3 isimleri oluyor- kesin krishna'dir... yoksa isimlerini akilda tutmak cok kolay degil...
 • hindu tanrısı vippu'nun 8 inkarnasyonu olduğu inanılan bir tanrı kahramanidir. krişna mitolojisinin en temel kaynaklarından biri mahabharata destanıdır. hinduizmin en önemli dinsel metinlerinden biri olan mahabharata'nın altıncı kitabı bagavadgita'yı anlatan hoca krişna'dır.
  çağımızda batı toplumlarında hiduizm'den esinlenen çeşitli tarikatlar bulunmakta olup, bunların müritleri özgün giysiler içinde "hare krişna" diyerek dolaşır ve inanışlarının uygun gördüğü şeyleri yaparlar. * *
 • aryanlarin kucumsedigi dasaslari kucaklayan dergahina alan tanridir.
hesabın var mı? giriş yap