şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sirkeci'de yalçınların hemen yanındaki bir yere taşınmış fotoğraf baskı vesaire mekanı.
 • sirkeci'de ankara caddesi üzerinde bir fotoğraf stüdyosu/laboratuvarı.

  analog fotoğrafın azalarak bitmeye yüz tuttuğu şu günlerde arı gibi çalışıyor, dijital baskı kadar analog banyo ve baskı yapıyorlar. pek paragöz değiller, fiyatlar uygun, işlerini en çabuk şekilde yapıp paralarını almaya bakıyorlar. bölgede onlar gibi negatif, dia, s/b banyosu yapan yerler kendilerini ağırdan satıp anormal fiyatlar çekiyor, uzun saatler, hatta günler bekletiyor, o arada senden aldığı filmi muhtemelen yine buraya getiriyor ibneler. film seçeneği de çok, fiyatlar yine fena değil.

  aynı zamanda lomography ürünlerinin sirkeci satış merkezi.

  küçük bir dükkân diye fazla ciddiye almazdım kendilerini ama 2 gün önce banyodan film almaya gittiğimde bitmiş işler arasında izzet keribar yazılı bir zarf görünce hasiktir dedim bi an. "acaba?" dedim piçin teki ismi sorulduğunda bunu mu yazdırdı? ama gerçekten izzet keribar da burada işletiyorsa fotoğraflarını adamlar işi biliyor aga.

  burayı okurlarsa kendilerinden ricam, çizgilerini bozmamaları, ayaküstü müşteri kazıklayan diğer çakma entel esnafa benzememeleri olacaktır. kazançları bol olsun...
 • burası arkadaşlar arasında çok tavsiye edilince bir deneyeyim dedim. ilford fp4 120 iso verdim, sonuç rezalet. fotoğraflar çizik, lekelerin sebebi banyo kimyasallarının likil değil eski tip kodak tozlardan kullanmaları. deterjan tanecikleri gibi çiziyor ya da iz bırakıyorlar filmde. nasıl becermişlerse 120lik filmi 800lük gibi grenli yıkamışlar (mesela bu). ev ortamında başka bir fp4'ü kendilerinden bence daha iyi yıkıyorum (mesela bu).
 • son kullanma tarihi 2012 olan 6 tane bayat filmi tazeymişcesine satarak 150 liramı, anılarımı, umutlarımı ve hayallerimi yakan müessese.

  edit: gidip serzenişte bulundum kendilerine bu ne yahu diye, bana iki dane kodak roll verdiler de sakinleştim. bugün tekrar gidiverdim hatta. aramız iyi.
 • lab servisleri nasıldır bilmiyorum ama karanlık oda ekipmanı ve malzemeleri konusunda kusurları yoktur. ellerinde bol çeşit her daim hazır ve nazırdır, internet alışverişinde çok hızlılardır.
 • genelde film almak için gittiğim mekan. geçenlerde 30 sayfalık eskiz defterimi taratmak için gittim, fiyat almadan direkt verdim (taramaya ne kadar alabilir ki diye düşünerek) döndüğümde sayfa başı 1 liradan 30 lira deyince titremeye başladım. abi yapma, nerde görülmüş tarama için 1 lira alındığı derken sağolsun 25krş'a indirdi. (ki o bile fazla)
  bir insanın dolandırıcılığı yaptığı indirimden belli olurmuş arkadaşlar.
 • www.fotobaskisepeti.com adresinden online çok basit bir şekilde sipariş alan, çok uygun fiyatla 10x15 fotoğraf çıkartan (şu anda 25 kuruş + toplam 5 lira kargo) hizmette kusur etmeyen bir firma. mesela gönderdiğim fotoğraflardan iki tanesini seçip buzdolabı magneti yapmışlar. fotoğrafları iki sert kartonun arasına koyup göndermişler. kaliteli kağıda basmışlar vb.
  takdir ettim. etrafımdaki herkese tavsiye edip duruyorum.
 • film yıkatılmaması gereken dükkan. işinin ehli değiller. 3-4 sefer gittim ve verdiğim filmlerin %75'inde lekeler, çizikler görünüyor. bazen filmi komple fazla yıkayabiliyorlar.
  bu bir yana fujifilm shop'ta satılan filmleri iki misli fiyata satıyorlar. hayyam pasajıyla birlikte tam bir hipster avlama mekanı.
 • renkli banyoları makinede toplu yıkadıkları için ucuz lakin kalite tartışılır, alternatifini aradığım mekan.