• ucaklarin havada ilerlerken yuzeylerinden gecen hava, ucagin hizi ile ayni degildir. belirli bolgelerde hava, ucaktan daha hizli ilerler.

  bir ucagin kritik mach sayisi, ucagin kendisinin degil ama, herhangi bir yerindeki hava akisinin hizinin ses hizina (1 mach) eristigi minimum hiza verilen isimdir. ucak bu hiza eristiginde, olusan sok dalgalari sebebi ile instabilite olusur.
 • kritik mach sayısı, ayrıca kompresor bıçaklararası düzlemi olarak kullanılan cascade düzleminde, mach sayısının bire ulaşmasına yol açan cascade giriş mach sayısıdır.

  kompresör bıçağının emiş tarafında konveks geometriden dolayı akış hızlanır, dolayısıyla mach sayısı artar. bu nedenle, girişteki kritik mach sayısı birden küçüktür. başka bir deyişle cascade içinde mach sayısının bir olması için cascade girişinde mach sayısı 1 olmak zorunda değildir.

  transonik kompresör tasarımda bundan genellikle kaçınmaya çalışılır. bunun nedeni, şoka neden olarak basınç kayıpları yaratmasıdır. bu nedenle, kritik mach sayısının doğru tahmin edilmesinin önemi büyüktür.

  scholz, aerodynamik der schaufelgitter adlı makalesinde kritik mach sayısını belirlemek için sıkıştırılmaz akış datalarını kullanarak 2 adet önemli limit belirlemiştir.

  buna göre kritik mach sayısı,

  (2/pi)*sin((1-cp)^-0.5)<kritik mach sayısı<(1-cp)^-0.5

  aralığındadır. burada cp, basınç katsayısıdır ve girişteki ve sonik noktadaki negatif basınç gradyanının, girişteki dinamik basınca oranıdır. solidity değeri yükseldikçe, kritik mach sayısı düşerek eşitsizliğindeki solundaki değere yakınsar.

  not: unutulmaması gerekir ki scholz'un limitleri initial guess olarak kullanılabilir. primary design sonrasında daha detaylı navier stokes analizlerine ihtiyaç vardır.
 • (bkz: #123860176)
hesabın var mı? giriş yap