şükela:  tümü | bugün soru sor
 • fonksiyonun değerlerinin işaret değiştirdiği nokta.
 • maddenin katı sıvı ve gaz hallerinin bir arada bulunduğu üç fazlı haline ulaşılan noktadır. bir maddenin eğer varsa ıslak buhar bölgesinin p-v diyagramındaki tepe noktasıdır.
 • bir p* - t* diyagramında gaz ile sıvı fazları arasında kalan noktadır. bu noktadan sonra sıvıyı faz değişim çizgisinden geçirmeden sürekli olarak gaza çevirebiliriz. yani bu noktadan sonra maddenin gaz ve sıvı halleri arasında bir fark yoktur. önemli bir fizik araştırma konusudur.
  (bkz: nihat berker)
 • kritik noktada, fonksiyonun limiti sürekli değildir ve türevi yoktur.
 • işletmelerde üretime yönelik yatırım amacıyla makine yenileme vs gibi durumlarda satın alınması planlanan üretim araçlarının getiri analizi yapılırken eski makinenin ve alınması planlanan makinenin aynı karı verdiği noktadır. grafiksel gösterimde kritik noktanın solunda katkı payı düşük olan seçenek daha fazla kar getirirken, sağında ise katkı payı büyük olan seçenek daha karlıdır.
 • o nokta tam olarak bir kırılma noktasının ilk anıdır;
  şöyle ki hayatınızda çok sevdiğiniz, çocukluğunuza dair en önemli insanlardan birinin cansız bedenini mezara indirirlerken etraftaki tek sesin sizin çantanızdan senkronize geldiğini farkettiğiniz andır çok keskin şekilde..susmaz saçma şekilde..yeter der içinde birşey, dur artık, sen de sus telefon!

  neymiş; bir miktar fazla çalıştığınız yerdeki iş arkadaşlarınızdan biri saçma sapan birşey sormak için senkronize biçimde hem iş, hem özel hattınızdan sizi aramaktadır. çok net olarak akıldadır o an, hissedilen. sonra ise o anı düşünerek, oradan çıkmak, normalleşme sürecine başlamayı getirir.
 • sıvılarda kaynama olayı kapalı kaplarda gözükmez, sıcaklık arttıkça basınç giderek artar. (kapalı kaptaki basınç atmosfer basıncından büyük olabilir)
  sıvının yoğunluğu giderek azalırken buharın yoğunluğu giderek artar. bu olay iki fazın yoğunluklarının eşit olduğu ana kadar sürer.
  (yüzey gerilimide yoğunluk ile birlikte azalır)
  iki fazın yoğunluğu eşit olduğunda yüzey gerilimi sıfır olur ve iki faz arasındaki sınır ortadan kalkar ve belirsizleşir. bu koşullar kritik nokta sıcaklığında elde edilir.
  kısaca kritik nokta maddenin sıvı halde bulunabileceği en yüksek sıcaklıktır.
  (kritik noktada sıvı ve buhar evreler ayırt edilemediğinden bu noktaya kritik sıcaklık ile birlikte kritik basınçta denir.)
  sınırlar yoktur kritik noktada, özgürlüğü arayan her sıvı kapalı bir kapta ısıtılmalıdır. *
 • doyma egrisi uzerinde doymus sivi ve doymus buharin bulustugu nokta.
  (bkz: kritik basınç)
  (bkz: kritik sıcaklık)