şükela:  tümü | bugün soru sor
  • ülkemiz ekonomisinde yaşananlar malum. bugünlere nasıl gelindiğine dair sosyal medyada yazılıp çizilenler belli: akp cenahı olayı tamamen ‘bizim ekonomimizde bişey yok, hepsi amerikanın oyunu’ minvalinde geçiştirmeye çalışırken karşı cenahtan da süreci açıklayan sağlıklı pek bi açıklama yok. söylemler hep ‘dolar çıkmıyo tl düşüyo, hepsi akp yüzünden vs.’ klişeler üzerinden. medya, bu süreci görmezden geldiği (getirildiği) için konuyla alakalı reel analizler içeren tartışma programları vs. de yok.

    hasılı kelam bugünlere nasıl gelindiğinin, doların veya diğer yabancı paraların anbean nasıl yükselebildiğinin, tarafsız ve reel şekilde, tüm etkenleriyle ele alınarak açıklandığı kaynaklara ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. el verirseniz sevinirim.
  • hemen konuya hızlıca girip çıkalım. zamanında ülke ekonomisine katkıda bulunan tüm devlet değerlerini satmak ve özelleştirmek suretiyle ülkeye giren sıcak parayı saf betona yatırdıktan sonra olumlu bir tablo beklemek açık ara bir ıslak rüya romantizmidir. bunun tarafı yahut siyaseti filan yoktur.

    hadi diyelim amerika sana oyun oynuyor. eğer bu amerika sana oyun yapabilecek kadar güçlü bir ekonomiye sahip ise ve senin ekonomin onların çok basit hareketleri karşısında 3 günde eriyip gidiyorsa kusura bakma zayıf, güçsüz ve değersiz bir ekonomin vardır kağıt gibi harcanırsın. mesele çok basit değil mi?

    kaynak mı? kaynak kıçım.