şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sokaktaki vatandaşın, kriz değerlendirmesinde mantıklı bir sonuca ulaşamayacak yorumudur.

  derin bir kriz bir anda vatandaşın eline ekmek alamayacak duruma gelmesi demek değildir. krizi kriz yapan şey sürekli azalan gelir miktarı ile doğru orantılıdır.

  türkiye'de en büyük kriz şudur; orta sınıf eriyor yok oluyor. türkiye'nin toplumsal sistemi bozuluyor. zenginler daha fazla zenginleşiyor fakirler ise çok daha fazla fakirleşiyor.

  önemli olan bireylerin geçimleriyle sahip oldukları para miktarı arasındaki orandır. ak parti döneminde zenginleşmek şudur; zengin olan bir insan bmw marka arabasını satıyor, mercedes marka araba alıyor.

  bütün bunları izleyen alt kesim kriz olmadığını düşünüyor ama o zenginler zamanı geldiğinde parayı alıp yurtdışına kaçmayı da çok iyi bilen insanlardır.

  türkiye'de artık her ticaret, kredi kartıyla dönmeye başladı. insanlar bir kere sokağa çıkıp eğlenmek için uzun bir süre çalışmak zorunda kalıyorlar.

  ayrıca türkiye'nin göreceği ekonomik kriz henüz başlamamıştır. bu başladığı zaman, o zaman tekrar gittiğinizde gördüğünüz insanlar yerinde olmayacaktır.
 • kriz gece dışarı çıkamamak ya da dışarıda yemek yiyememek değildir.

  bu eylemleri zaten orta üst ve zengin sınıfındaki insanlar yapıyor. orta üst sınıftaki adam iyi bir şirkette yonetici, aylık 20.000tl para kazanıyor. oğlu veya kızı da babasından 500tl alıp gayet güzel gece dışarı çıkıyor.

  zengin adam aylık 50.000+ tl kazanıyor, oğlu veya kızı babasından 2000tl+ alıp gayet güzel eğlenmeye çıkıyor.

  kendi kazanıp gelen kitle de aynı durumda.

  sen orta sınıfa gel, orta alt sınıfa gel, anası babası memur olan insanlara gel, belki kız arkadaşını mütevazi bir yere goturmek için ailesinden 50-60tl para alamayan çocuklara gel.

  ben sadece kendi çevreme baksam hiç kriz olduğunu düşünmem. kendim yeni araba araştırıyorum, bir başka arkadaşım c coupe'unu sattı e coupe aldı, her akşam dışarıda yemek yiyoruz, en kotü 2 haftada 1 gece mekana gidiyoruz.

  6 aydır personal trainer ile spor yapıyorum, adam diyor ki, bu semtte yaşadığımız için yine işlerimiz iyi ama diğer semtlerdeki arkadaşlar çok zor durumda. teker teker eksiliyormuş ders alanlar diyor. e bu adamın ise verdiği ders sayısı artıyor niye? çünkü zaten senin eleştirdiğin muhalif kesmin çoğunlukta olduğu yüksek profilli bir semtte çalışıyor. o adama zaten koymuyor o aylık ders ücreti.

  kriz var diye bir taraflarını yırtan ise yine senin hor gördüğün tayfa. niye sen daha da kötü duruma düşme, çoluğunu çocuğunu rahatça büyütebil diye.

  büyük çaplı bir kriz olduğunda en çok seni vuracak sevgili orta sınıf vatandaşım. o gördüğün mercedes'e binen adam, mercedes'ini satıp, 2020 modelini alırken, sen askıda ekmek bekleyeceksin belki de. kriz budur zaten.

  şeytan diyor hiç münakaşaya girme kimseyle ne hali varsa görsün, gerekirse haftada 3 gün dışarıda yerim ayda 1 gece dışarı çıkarım ama yine sosyal anlamda geri kalmam. ama uyduruk bir kahveciye gidip, bir bardak kahve bile içemeyecek olan sensin. üzgünüm.
 • evime temizliğe gelen abla ve eşi ikisi de 2 işte çalışıyorlar. kadın kocasına her gün öğle yemeği için 10 tl, kızına 10 tl, küçük kızına 5 tl harçlık veriyor. gündüz işinden (vardiyalı) sigortası var, bana da öğleden sonra yarım gün temizliğe geliyor. benden aldığı parayı da büyük kızın dersanesine veriyor.
  hayat.
 • konuyu açan kişi için yazıyorum. borç ile yaşamını sürdürüyorsun. sen borcunu ödemek için çalışıyorsun. gelirin tasarruf yapmaya müsait değil. paranın bol olduğu dönemlerde birileri tasarruf yapmış. tasarruflarını yeni gelir elde edecek yatırımlara dönüştürmüş. sen ise paranın bol olduğu dönemlerde gelirini tüketime harcamışsın. gelecekte parasal daralmaları düşünmeden. ülkede parasal daralma başladığında senin kızın alışık olduğu yaşam standartlarını düşürmek istemiyor. gece hayatına akıyor fakat geliri gün ve gün düştüğü için finansman ihtiyacı oluyor. zengin kesimin çocuklarında da finansman var. finansmanı kendi çıkarları için kullanmayı düşünüyorlar. burada ticaret doğuyor. senin kız zengin çocuklarının ihtiyaçlarını giderirken, zengin çocuklar da senin kızın finansmanını sağlıyorlar. zengin çocukları, senin kızı sikerken, sen de millet kıraathanede "adamlar çalıyor ama çalışıyor" ve "ülkede kriz falan yok. birileri kriz tellağı yapıyor" diye kendini avutuyorsun.

  sence kriz kimin için var? bu kişilerin çoğunluk olduğu bir ülkede kriz yok mu? diyeceksin.