şükela:  tümü | bugün
  • alain touraine'in türkçeye çevrilmiş yeni kitabı, kitabın tanıtımı için konulan şu satırları okuyunca "insan mutlaka bunu okumalı" dedirtiyor"

    "elbette ki kriz yeni bir toplum türü doğurmaz ama eski türü yıkmaya yardım eder; ayrıca yeni bir toplum türünün oluşmasını engelleyebilir ya da zor bir geçiş dönemi boyunca otoriter aktörlerin müdahalesini destekleyebilir. bu tür büyük değişiklikler kısa vadede de uzun vadede de birtakım aktörlerin gerçek anlamda yok olmasına yol açabilir. avrupa'da sendikaların ve sol partilerin durumu incelendiğinde elde edilen izlenim budur; sendikalar ve 'sol' öylesine açık bir biçimde güçsüzleşmiştir ki, seçmenler solu sağdan ayıran şeyi bilmez duruma gelmiştir. böylece öngörülmeyen ama belki de krizden acı çekmiş herkesin el vereceği bir şiddet hareketinin doğuşunu duyuran toplumsal bir sessizlik oluşur. bu krizin yol açabileceği ilk gelecek türü işte budur."

    http://www.idefix.com/…syoloji/urunno=0000000704854
  • krizleri, özellikle 2007 - 2009 yıllarında küresel ölçekli etkileri olan kapitalizmin geçirdiği mahiyeti toplumbilim nezdinde inceleyen çevirmen tarafından aslına bağlı kalındığı bariz hissedilen, nedenleri ve yansımaları ile güncelliğini koruyan bir touraine eseridir.