şükela:  tümü | bugün
 • t: açıklanan türkiye'nin 200 milyar euro'luk corona paketi gibi küresel korona virüsü krizine yönelik alınan tedbir/siyasi politikanın akp taraftarı ve sermayeye yönelik olmasıdır.

  aşağıda bekir ağırdır'ın değindiği konuyu defalarca sözlükte ekonomik kriz başlıklarında yazdık.

  küresel salgın krizi ardından ekonomik kriz gelecek ve akp hesaplarını biz ve onlar üzerinden gerçekleştiriyor. özellikle kamu işe alımlarında maalesef akpliler ağırlıklı seçilmekte. böyle olunca kendi partililerini/kitlesini krize karşı güvence altına alırken "öteki"leri umursamamakta.

  --- spoiler ---
  konda genel müdürü bekir ağırdır “ne yazık ki böylesine küresel bir krizle baş başa iken bile hala ‘biz’ ve ‘onlar’ ayrımının devam ettiği anlaşılıyor. halbuki hükümet bu salgını müthiş bir fırsat olarak görebilir ve toplumun bütün kesimleri ile ilişki kurarak, topluma karşı ‘biz’ duygusunu güçlendiren bir politika izleyebilirdi. ama görüyoruz ve anlıyoruz ki siyasi kimlik üzerinden ülkeyi yönetmek konusunda ısrarcılar”

  hükümetin koronavirüs salgını sırasında yaptığı tercihlerin toplumsal mutakabat üretmek yerine kendi siyasi anlayışı üzerinden yürüttüğünü belirten ağırdır, “bu sadece siyasi kimlikler üzerinden değil, ekonomik kararlarda da sermayeden yana pozisyon alış devam ediyor. hala muhalefeti dinlemek veya onların duyarlılıklarını kavramak gibi bir çaba da yok. halbuki karşı karşıya kaldığımız bu kadar büyük bir olay karşısında ‘biz’ olabilirdik ama ne yazık ki durum budur” diye konuştu.
  --- spoiler ---
  kaynak