şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: karun)
  (bkz: krezüs)
 • lidya kralı için (bkz: karun)
 • uçmuş bir yazar.
  (bkz: sourlines)
 • kroisos ya da karun lidya kralı. mö 560-546 yılları arasında tahtın sahibiymiş. kroisos, perslerle savaşa girmeden önce delfi tapınağı'na çok zengin hediyelerle birlikte habercilerini yollar ve savaşla ilgili kehanetleri istemiş. delfi tapınağı'na gelen cevap "çok büyük bir devletin sonu olacak"tır. ve perslerle savaşa tutuşulur. daha ne olduğu anlaşılamadan lidya, persler tarafından yerle bir edilir ve kroisos kendini yanmakta olan odun yığınlarının üstünden yine pers kralı kyros'un affetmesiyle kurtarmıştır. ve kyrosa yalvarmış delfiye bir elçi daha göndermiş
  ve demiş ki : "ben size kilolarca altın gönderdim, bir dediğinizi iki etmedim niçin beni aldattınız?" gelen cevap nettir;" büyük bir devletin sonu olacak dedik, olmadı mı?"
 • (bkz: kroyum ama para bende)

  madeni para ilk kez kroisos zamanında basılmış.

  pers ülkesini fethetme düşüncesini danışmak üzere delphoi kahinine temsilciler göndermiş.
  temsilciler kroisos adına şu soruyu sormuş : "kroisos perslere savaş açarsa sonuç ne olur?"
  el cevap : "haşmetli bir imparatorlugu yok eder!"

  bundan kroisos'un çıkardığı : "tanrılar bizimle; işgale girişebiliriz."

  sonuç : kroisos onur kırıcı bir yenilgiye ugradı.
  lidya yıkıldı.
  kroisos ömür boyu pers sarayında tırışka yöneticilere tavsiyelerde bulunarak göt yaladı.

  ders : duymak istedigini duyar, gerçeği ögrenmek için daha fazla soru sormazsan çanak yalarsın.

  kroisos ikinci kez kahinlere temsilci gönderseydi bi daha ütülür yine savaşı kaybeder miydi? (jdlabsllajs)
 • (bkz: kandaules)
  (bkz: adrastos)
  (bkz: atys)
  (bkz: telmessos)
 • krallığının yıkılmasının üzerine aradan 2500 yıl geçmiş olmasına rağmen halen onun servetinden söz edilmekte, yani biz dahi lafını ediyoruz işte. ‘karun kadar zengin’’ denilse bile, anlatılarda onun varlığını geçebilecek bir servete henüz kimse kavuşamamış.
  esasen bu zenginliğin açıklaması çok kolay;
  krallığının sınırları çeyrek milyon km2 kapsamakta. yarımadanın batısına yerleşen yunanlılar tribut yani haraç ödemek zorundalar. kralı olduğu lidya’nın başkenti gediz nehrine dökülen ve altın getiren pactolos çayının kenarında. altın ise bildik en eski metot olarak bu çaya atılan koyun postlarına takılan zerrecikler sayesinde elde edilmekte.
  bu kadar avantaj, bu kadar şans kime nasip olur arkadaş diyebileceğimiz bir kral. yani adamın zengin olmaktan başka bir şansı yok ki. her yönden ‘yürü ya kulum’ denilmiş bu krala.
  ama sonu pek bahtsız, perslere yeniliyor ve pers kralına danışman oluyor. bir başka iddia ise tahtını bir odun yığını üzerine yerleştirip kendini yaktırıyor..
 • semitik(musevilik, hıristiyanlık ve islam) dinlerin karun dediği kişi.
  esasında öyle allah'ın gazabıyla falan zenginliğini kaybetmemiş. perslerin gazabına uğramıştır.
  detaylı yazacam.
 • kyros'a yenildikten sonra kölesi gibi ardından gidip bir de ülkesini yıkan adama akıl hocalığı yapan zamanının zengin kralı ve benim gerçekten acıdığım bir adamdır. nereden nereye.
 • solomus kendisini kibrine karsi uyarir fakat kroisos onu dinlemez ve perslere savas avar, savasi kaybedip atese atilmak uzereyken off solomus off der, bunu duyan apollon (delphi tapinaginin kurucusu ve tanrisi) simdi akillandin iste kroisos der ve bir firtina gonsererek atesi sondurur ve onu olumden kurtarir.