şükela:  tümü | bugün
  • ne kadar sürecegi belli olmayan, sürekli devam eden yahut tekrarlayan...
  • 1985’de istanbul’da kuruldu.
    1992’de ilk albümleri “endless war” çıktı. thrash tarzı bu albüm, antimilitarist sözleri ve anarşist çıkışlarıyla dikkat çekti.
    kurucu elemanlardan özer sarısakal, kramp ve headbangers topluluklarına da gitar çalmış ve rock üzerine radyo programları hazırlamıştır.
  • süreğen, müzmin.
  • 1992 çıkışlı endless war adlı ilk albümlerinin ardından, 12 yıl sonra ikinci albümleri “kavga”yla geri dönen topluluk... sahip oldukları özel yeri bu albümle daha da sağlamlaştırdılar...

öfkemizin hiç sönmeyen ateşiyle söylenen açılış parçası “kavga”yla,
    bir headbangers klasiği “ayak”la,
    ilk albümlerini selamlayan “kapkara”yla,
    80’li ve 90’lı yıllarda yaşadığımız unutulmaz günlerimizi anlatan “eski günler”le
    ve bu albümün alınmasının altı geçerli nedeni daha olan çalışmayla yine buradalar
  • az önce yüxexes programında lie isimli şarkılarını çalarak nostalji duyguları yaşamama neden olan grup. insan şarkıyı ilk dinlediği zamanın neredeyse 15 yıl öncesi olduğunu farkettiğinde yaşlandığını hissediyor*.
  • 1 . olayların birbiri ardınca sıra ile yazıldığı tarih, vekayiname.
    2 . sıfat süreğen.
    3 . sıfat, mecaz uzun süredir bir çözüm getirilmemiş.
  • 12 yıl aradan sonra çıkardıkları "kavga" isimli albümün künyesi şöyle:

özer sarisakal: gitar, vokal
    torab majlesi: davul, vokal, perküsyon
    tolga soyhan: bas gitar

1-kavga
    2-eski günler
    3-ayak
    4-kaybettin
    5-bilmemki
    6-pompala
    7-gece
    8-sende saklıyım
    9-kapkara
    10-canın cehenneme
  • baya baya yer etmiştir bu grup benim bünyemde, yeri çok ayrıdır. velet sayılabilecek bir yaşta kavga adlı albümlerini dinleme şansına eriştim. ilk dinlediğimde o süper ergen sinirimle "ananehelelooooy çok süfermiş nan" şeklinde takdirime mazhar olmuştur. niteleyecek sıfat bulamıyorum bu kavga albümünü. süper, manyak, dehşet, hayvanötesi, öküz gibi. acayip çiğ tınlayan bir gitar tonları vardır ki bu gruba ruhunu veren bence o gitar tonudur. maalesef yettiremiyorum bu albümün ne kadar muhteşem bir albüm olduğunu anlatmaya. bir albüm düşünün ki; hem kahkaha attıran, hem de baya baya tribe sokan. gece şarkısındaki götlerinden uydurdukları, albümdeki şarkı sözlerinde "ağzına geleni söyle" şeklinde tanımlanan kısımda ohahahahaha diye gülerek dinliyorum. gece adlı şarkılarıyla triplerden trip seçerdim. ayrıca sende saklıyım şarkıları da bence türkçe rock müzik tarihindeki en güzel şarkı sözlerine sahip olan şarkı olabilir.

--- spoiler ---

it karabulutları güneşin ötesine, al güneşi koy yüreğine
    güneş dolansın damarlarında, ısınsın hayallerin
    yağmur yağmasın gözlerine hiç, donmasın bakışların
    hiç bakınma beni, boşuna, saklıyım gözlerinde.

--- spoiler ---

tek üzüldüğüm nokta ise bu grubu canlı dinleyemeden dağılmış olmaları. buradan onlara seslenmek istiyorum; olm siz niye dağıldınız lan manyak mısınız?
  • uzun senelerden sonra, kavga isimli albumlerini cikaran turk rock tarihinin kult gruplarindan biri.

aliniz, aldiriniz,
    dinleyiniz, dinletiniz.

(bkz: boyle bir mevzu dinlemediniz)

canin cehenneme
    ( söz - müzik: özer sarısakal )

sen, şatafatlı sözlerinle beni mi uyutacaksın!
    sen, yalan makinelerinle beni mi kandıracaksın!
    sen, düzenbaz terazinle beni mi yargılayacaksın!
    sen, ikiyüzlü ahlakınla bana ahlak dersi ha!

sen, şişirme yıldızların gözümü kamaştıracak ha!
    göstermelik yardımlar ve reklamlar.
    sen, kirli ellerinle doğruyu göstereceksin ha!
    sen, seçkin, elit ve saygıdeğer haaa!

dibine, en dibine, cehennemin dibine
    dibine, en dibine, canın cehenneme
  • endless war albumlerini cd olarak maalesef cikarmamis gencligimizin kaliteli trash grubu.