şükela:  tümü | bugün
 • bobrek fonksiyonlarinin ilerleyici ve geriye donusumsuz bir sekilde azalmasi durumu.
 • üremik kemik komplikasyonları geliştirir ibne.

  renal osteodistrofi , osteomalazi ve adinamik kemik hastalığı yapar.

  bunla kalsa yine iyi, anemi yapar, mukozal kanamalara eğilim artar, hipertansiyon, sol ventrikül yetmezliği, endokrin bozukluklara sebebiyet verir, güzelim vucudumuzun sıvı elektrolit dengesini bozar.

  kısacı toptur. tutmadığı zarar vermediği sistem yoktur.

  periferik nöropati bile yapıyor. allahım ya. deli.
 • akut böbrek yetmezliğinden; böbrek boyutlarının küçük olması, izostenürik idrar, noktüri, subperiostal rezorbsiyon, band keratopatisi, beraberinde eşlik eden kronik hastalıkların olması ile ayrılır.

  yazmazsam ölecektim a.k.
 • ortaokuldaki en yakın arkadaşımın yıllarca uğraştığı* hastalık. sürekli okuldan izin alıp 1-2 haftalığına yok olurdu. hastaneye gittiğini söylerdi ama ne hastalığı olduğunu bilmiyorduk. kendi sürekli kby olarak kısaltırdı, biz kısaltmanın bu anlama geldiğini bilmiyorduk. koşmaması, terlememesi kısacası ortaokulda okuyan bir çocuğun yapması gereken ne varsa yapmaması gerekiyordu. hastalığı şu an ne haldedir nasıldır bilmiyorum, ama yaşadığını biliyorum ve ondan arada haber almak iyi geliyor.***

  (bkz: kby)
 • bir hastalık olmaktan ziyade, pekçok hastalıkta görülebilen bir tablodur. bu nedenle gidişi etken olan hastalığa bağlı olarak değişkendir, ki şu an için tüm dünyada bir numaralı sebebi diabet'tir, ama hepsinde ortak olan nokta böbrek fonksiyonlarında ilerleyici bir kayıptır.
  sonuçta belli bir aşamadan sonra böbrekler işlerini yeterince yapamaz hale gelir, vücutta böbreklerce atılması gereken maddeler birikmeye başlar, bunların toksik etkileri vücudun her sisteminde kendisini gösterir. kansızlık, kemik problemleri, tansiyon yüksekliği, kalp hastalıkları gibi onlarca farklı sorunla karşılaşılır.
  neyse ki, diyaliz ((bkz: periton diyalizi) ve (bkz: hemodiyaliz)) ve böbrek naklinden oluşan böbrek replasman tedavileri ile son derece etkin tedavisi mümkündür.
 • eğer kronik böbrek yetmezliği hastasıysanız sıkı bir diyeti vardır

  tuz ve tuzlu gıdalar yasaktır

  fosfor içeren gıdalar yasaktır (balık kırmızı et süt ürünleri vs. )

  potasyum içeren gıdalar yasaktır ( portakal muz vb. )

  tabi fazla sıvı almanız yasaktır.su içemiyoruz lan

  dolayısıyla zayıflarsınız. zayıf kalırsınız.

  kolunuzdaki bir atardamardan toplardamara pencere açarlar. fistül derler buna da. diyalize girmek için lazımdır bu. sürekli kolunuzda cır cır bi ses. rölantideki araba gibi.

  haftada 3 gün 4 saatliğine hemodiyaliz makinesine bağlanırsınız sosyal yaşamınız iş yaşamınız alt üst olur. her planınızı hemodiyaliz seanslarınıza göre yaparsınız. kısacası öldürmeyen ama süründüren illet bir hastalıktır.
 • bu hastalığı olup, dialize giren hastalarda beta2 mikroglobulin tipi amiloid birikir.
 • zamaninda tespit edilmezse vucudun kendi kendini zehirlemesi dolayisi ile cesitli organ ve dokularda kalici hasara neden olabilen hastaliktir.
  en kesin cozumu bobrek nakliyken, diyaliz ile orta vadede bas edilebilir.
 • kronik böbrek yetmezliğinde bir kez hasar başladıktan sonra primer böbrek hastalığından bağımsız olarak ilerleyici böbrek hastalığı gelişmekte ve son dönem böbrek yetmezliği geliştiğine dair kronik böbrek yetmezliğini açıklamak adına birbirine benzer iki teori üretilmiştir:
  (bkz: intact nephron theory)
  (bkz: trade off hipotezi)
 • çoğu zaman böbreklerin küçülmesine neden olsa da şu durumlarda böbrekler küçülmez:polikistik böbrek,diyabetik nefropati,amiloidoz,hidronefroz,multipl myelom,hızlı ilerleyen glomerulonefrit,lupus,hiv ile ilgili nefrit.

hesabın var mı? giriş yap