*

şükela:  tümü | bugün
 • herhangi bir hastaliga baglanamayan; birbirini izleyen en az iki yil boyunca, her yil en az uc ay devam eden oksuruk ve balgam cikarmadir.
 • bu hastalığa sahip biriyle aynı evde yaşamak işkence gibidir. öksürmeye başladığı andan itibaren üç dört ay boyunca gece gündüz öksürük sesi duyulur. yazın unutulan bu çile kışın gelmesiyle başlar ve her yıl daha da katlanılmaz olur. sinirler harap olur, öksürük sesine aşırı tepki verilmeye başlanır. etraftakileri bu kadar harap eden bir hastalığı çeken de çok sevdiğiniz biriyse*, onun yaşadığı acı daha da üzer, o öksürüğe o nasıl katlanıyor bilinmez. ilaç tedavisi o yıl geçirse de ertesi yıl ve daha ertesi yıl kış aylarında kabus gibi çöktüğü de ne yazık ki acı bir gerçektir.
 • kısın bı kez soguk algınlıgına yakalandıysanız o kıs boyunca varlıgını sıze oksuruk krızlerıyle hatırlatacak hastalık.

  gittiğiniz her doktor, ne bıcım oksuruyorsun yau ah vah dıyerek her sene akciğer filmi, boğaz kulturu fılan ıster. usuttugunuzde zaturre olma olasılıgınız pek bı yuksektır. kolum kadar zaturee ıgnelerı olursunuz, korkunctur. yasıyorum oradan bılıyorum.

  bı de soyle bı boyutu var ki evlere senlik:

  - sigara icmiyorsun dı mı?
  - sigara içme.
 • sigara dumanının da fena halde tetikleyebildiği bir acayip hastalık.

  bu hastalığın nüksetmeye yeltendiğini hissettiğiniz anda, (ciğerlerde yanma hissi, hafif öksürükler), bir an önce en yakın yatağa uzanıp, nane limonunuzu içmeye başlayın. bunu yapmazsanız, en geç 3 gece içerisinde uyuyamayacak hale geleceksiniz. sigarayı içmeyin demiyorum, ama içerseniz, takribi 1 ay boyunca öksürük nöbetlerine gark olacaksınız. hastalığın ayak seslerini duyduğunuz anda, dinlenmeye başlayıp, terlerseniz; sigaradan da uzak durursanız 3-4 gün içerisinde atlatılabiliyor. tabii bir kaç hafta içinde bu yine nüksedecek. adı üstünde kronik.

  geçmiş olsun.
 • bu illet bünyede kronikleşmiş vaziyette bulunduğu sürece yaz kış bronşlarınızda o iltihabımsı rahatsızlığı hissedersiniz. sigarayı bıraksanız dahi o his hiç bir zaman tam olarak gitmez, en ufak pis havada , dumanda hissedersiniz hafiften. tamamen arınmak için ilk etapta sigarayı tamamı ile bırakıp , ikinci etapta da dağa çıkıp bir kaç sene ağaçların ortasında kalmanız gerekebilir. inzivaya çekilemeyeceğim diyosanız tek çare en azından sigarayı hiç içmeyip elden geldiği kadar da dumanından uzak kalmaktır.yoksa ventofor, spiriva gibi antipatik bronkodilatör inhalatörlere mahkum yaşayabilirsiniz.
 • bitmeyen çilem, kendimi bildim bileli bana yapışık yaşıyor bu hastalık, grip mi oldum, bronşite döner, faranjit mi oldum, akıntı akciğere gider bronşları tıkar bronşite döner,
  sinüzit hatta migren bile bronşite döner benim bünyemde, bıktım sözlük, yine de zatürre'den iyidir, çok şükür.
 • son iki yıldır tekrarlamıyor diye seviniyordum ama bu yıl ciğerlerimi elime vermeye kararlı galiba. doktora gideyim de yazsın bi balgam sökücü geberecem öksürükten.
 • her yıl bahardan kışa geçerken 1 aylığına bünyemi siken rahatsızlığımın adı olsa gerek. ne zaman sigara içsem;

  -sesim kısılır
  -boğazıma bişi yapışır
  -moral bozukluğu, yorgunluk
  -hızlı konuşmaya başlama

  gibi etkilerini görüyorum. dolayısıyla bu sayede sigarayı çok sevmeme rağmen bağımlısı olmadım. olamadım ya da. lakin sigara dumanına maruz kaldığımda da ciddi derecede rahatsız olup, aynı etkileri görüyorum. yardımcı olabilecek varsa bi yeşil yakarsa çok sevinirim.
 • her yıl kış mevsimine girmemizle nükseden hastalığım. şaka maka 3 yıldır boğuşuyorum bu hastalıkla.

  ilk bronşitim 3 hafta boyunca geçmemişti. idrar yolları iltihabıyla aynı zamana denk gelmişti ve bir türlü atlatamamıştım. doktor 14'lük antibiyotik yazdıktan sonra kendimi tablette son 4 kapsül kala iyi hissetmeye başlamıştım. o zamanlar aileden de uzak olunca son 4 kapsülü kullanmadan antibiyotiği bıraktım. balgam söktürücü ilacı da yarıda bıraktım. her sabah 9'da uyan kahvaltı yap ilacı iç vs. zor geliyordu.

  bir sonraki sene yine aynı haltı yedim. hem antibiyotiği hem de balgam söktürücüyü yarıda bıraktım.

  bu sene bilin bakalım neyle karşılaştım? gebermeye ramak kala bir yaşam sürüyormuşum izlenimi yaratan öksürüğümle doktora gittim. ciğer filmi çekildi ve gelen sonuçlardan sonra nur topu bir kronik bronşitim olduğunu öğrendim.

  antibiyotiği iyileştim zannedip hep yarıda bırakışlarım, ciğerlerdeki balgamın yarım yamalak temizlenmesine ve sağlam bir üşütme sonrasında da nüksetmesine sebep oluyormuş. en acısı da sigaraya olan bağımlılığım. o kadar öksürürken bile dayanamayıp sigara içerdim. bu bağımlılığım da kronik bronşitimi astım başlangıcına çevirmiş.

  doktorun söylediği en son şey ise şuydu; eğer sigara içmeye devam edersen, bu hastalığın tekrar nüksettiğinde çok daha kötü tespitlerde bulunabiliriz. daha 20'li yaşlarının ortasındasın, bu kadar gençken astım gibi bir illetle boğuşmanı hiç istemem. artık en ufak bir üşütmen bile çok farklı boyutlara gidebilir. kendini biraz seviyorsan bazı şeylerden vazgeçmen gerekiyor.

  sonuç mu? hala sigara içiyorum. keşke bırakabilsem, keşke başarabilsem. daha anne olacağım sözlük. çok üzülüyorum çok.