şükela:  tümü | bugün soru sor
 • geldi mi aklinizi basinizdan alan, doktora gitmek icin 12 gun beklememek gereken hastalik.

  bos yolda karsidan karsiya gecmek icin beklemek, ceketin bi kolunu giyip digerini unutmak, ayarladigin organizasyon icin kisi sayisina kendini ve supriz yapicagin arkadasini eklemeyi unutmak gibi getirileri var.
 • fmf ve kırmızı marlboro ile birleşince vücutta leziz bir etki yaratan hastalık. bir yıldır ağlarsa anam ağlar modunda gezdiriyor beni..
 • hayatımda en çok sevdiğim şeylerden birinden (bkz: coca cola) sağlık nedeniyle vazgeçmeme sebebiyet veren hastalıktır. bu hastalığın temelinde boğazın arka tarafında ufak bir yara olması vardır. içilen her yudum coca cola diğer içenlerin aksine bu hastalık sahiplerinin ağzına değil direkt olarak boğazına akıtılır. bunun verdiği yanma hissi, derideki kaşıntının verdiği his gibi rahatlatıcı olduğundan, belli bir süre sonra tam bir cola bağımlısı olan hasta (bkz: ben) farketmeden günde 3-4 litre cola içmeye başlar. "ne alakası var ulan hastalıkla bak ne güzel rahatlatıyormuş diyen insanlar" (bkz: yani ben) doktorun şu açıklamasıyla karşılaşıyor: nasıl bir yeri çok kaşımak sonunda yara yaparsa, aynen oraya gelen asit belli bir süre sonra farenjit hastalığının tetikleyicisi oluyor. bu nedenle ve deneyimlerime göre colayı bırakmak ve ice tea ye abanmak, bu hastalıkla ilgili sorunları yok ediyor.
 • kronik farenjitte virüslerin de rol oynamasına rağmen genellikle tahriş edici bir faktör vardır. bunlar arasında en önemlileri olarak sigara içilmesi, alkol kullanılması, alerji, geniz akıntısı, kuru ve kirli hava , burun tıkanıklığı yapan faktörler yer alır.
 • sıcak ve soğuk içeçek yasak, sıcak ve soğuk iklim yasak, tamamen ılık bir ortamın önerildiği hastalık çeşidi. lakin her şeyin ılık olduğu bir yaşam formu var mı sorusuna doktorlar bir cevap bulmuş değiller. öldürmeyen ama süründüren bir hastalık. abartıyorum; trajedi.
  her defasında 'tamam farenjitsin de neden kroniksin bir de üstüne' gibi bir hissiyatı kafada barındırma özelliğine de sahiptir ayrıyetten.
 • reflünün tedavi edilmemesi durumunda yol açtığı sorunlardan biri.
 • (bkz: #14065694)
 • öldürmeyen ama süründürengillerden bir ızdıraptır kronik farenjit. genç yaşta yakalanma oranı daha düşük olmasına rağmen kimileri bu illeti ergenliğinden itibaren çekmeye başlar.

  dikkat edilmesi gerekenler :

  -sigara ve alkol almamak
  -tozlu yerlerde ve kirli havada bulunmamak
  -aşırı sıcak ve soğuk gıda almamak
  -üşümemeye çalışmak
  -alerjiye neden olan faktörlerden uzak kalmak
  -reflü düşünülen hastalarda akşam saatlerinde çay,kahve,alkol almamak ve mideyi aşırı doldurmamak
  -boğazı temizlemeye çalışmamak

  yararı olduğu düşünülen şeyler

  -farenjit adaçayı, okaliptüs, a. itırı, hatmi, mirra ve papatya çayı ve de bonbonları az da olsa rahatlatıcı özelliklere sahiptir. kaloriferli evlerde sıcaktan kişinin ağzı kurur ve bu da boğazın tahrişine sebep olur. bu nedenle kaloriferlerin üzerine buharlaşması için içi su dolu bir kap konması iyi olur. asıl tedavi ise ancak ve ancak bağışıklık sistemini güçlendirmekle mümkündür.
 • bir aydır, tam geçti derken sürekli baştan başlayan ve artık canımdan bezdiren pis hastalık. hiç sebep yokken (en azından bana göre) birden bire boğazda yanma hissiyle başlayan, hafif ateş ve halsizlikle kendini iyice belli eden ve devamında salya sümük dolaştıran hastalığımsı. akut farenjit gibi yorgan döşek yatırmaz ama insanı sürekli şüphe içinde yaşatır; ulan bu su ne soğuktu, acaba yarın farenjit olur muyum veya bu son sigarayı içmeseydim keşke, yarın garanti farenjit olurum vs. şeklinde insanı paranoyak yapar, hiç bir şeyin tadı kalmaz. yaz sıcağında, sokakta satılan içi buz tutmuş su şişelerine bakıp, başı öne eğdiren ve abi dışarda su varmı dedirtir.

  bir de bu kronik farenjit denen olay boğazın tahriş olmasından kaynaklanmasına rağmen boğaz yanması üç günde geçer ama burun akıntısı bir hafta daha geçmez, hayır boğazın tahriş olmasıyla burun akıntısının ne alakası var, resmen boynuzun kulağı geçmesi...

  kanımca bu illetin belirtilerinin tamamen ortadan kaybolmasının hemen ardından sigara, pipo gibi tütün ürünlerine bulaşmak pek hayırlı değildir, üzerinden bir hafta geçse daha bir garanti olur gibime geliyor; hemen ardını denedim oradan biliyorum, ben yandım siz yanmayın.
 • birkac senedir yakamdan düsmeyen bir de üstüne zaman zaman kötüleyen, sinir bozucu, ailecek muzdarip oldugumuz bir rahatsizliktir.ailenin genc üyesi olarak ben halen savas vermekteyim ancak anneannem seneler önce ugrasmayi birakmis, annem bilye gibi diye tanimladigi bogazindaki yumrunun artik ben söylemedikce farkina varmiyor, teyzem de "onu" arkadas olarak kabullenmemiz gerektigini söyledi daha dün.
  bütün etkilerini gectim, en biktirani bogazdaki tikaniklik.öksürmekten vazgectim, artik yutkunmuyorum da devamli, galiba ben de kendisini arkadas olarak kabul ederim yakinlarda, bilemiyorum...