şükela:  tümü | bugün
 • 3 kez kanser
  kronik hepatit b
  radyoterapiler ve ilik nakli yüzünden akciğerlerde buzlanma
  ayrıca eşim istanbul'da pandemi yoğun bakımında hemşire
 • 3 yaşından beri astım hastasıyım.
  korkuyorum sözlük...

  edit: onlarca mesaj aldım. sağolsun herkes.
  aslında ölüm korkusu değil bu. 5.5 yaşında bir kızım var ve ağustos-eylül gibi doğacak oğlum yolda.tüm korkum bundan.

  hayırlısı be sözlük. kaderci değilimdir de bir yerden sonra ne yazıyorsa o olur demek gerekiyor sanırım. herkes dikkat etsin kendine. öpüyorum hepinizi güzel insanlar ;)
 • alerjik rinit. hapşuruklar, geniz akıntıları ve burun kaşınması...
 • konudan bağımsız olarak aklıma gelen bir olayı anlatmak istiyorum.

  salgın nedeniyle iş yerine gelen yazıda gebe, engelli, kronik rahatsızlığı olanların idari izinleri düzenleniyordu.

  kimi hipertansiyon, kimi astım, kimi obez başvuranları gördüm. hepsine iyi istirahatler dilerim. ama kronik rahatsızlık olarak (bkz: hemeroid) raporunu getirip, idari izinli sayılıp sayılamayacağını soran oldu.
  bu da böyle bir anımdır.
 • 34 yasindayim. kalp nakli oldum.
 • koah
  ritm bozukluğu ve yaş 60.
 • kronik faranjit yazıyorlar hep, o sayılıyor mu?

  *bilgi verecek kimse yok mu? çok merak eden var
  *risk altında olan kronik hastalıklar:
  - astım
  - bronşit
  - verem
  - zatürre
  - koah
  - hipertansiyon
  - kalp ritim bozukluğu
  - diyabet

  *hekim bir yazarımızın (@cremedelairmia) ankara üni. tıp fakültesindeki hocasının kronik hastalıklar ile ilgili hazırlamış olduğu videoyu bırakıyorum:
  https://youtu.be/xdy7hivi0jy
 • okurken bazıları için gerçekten de üzüldüm. kendimle alakalı bir şey paylaşmak istemedim ama aşağıda güzel bir alıntı var.

  bozmayın moralinizi, bunlar da geçer elbet.

  dikkat edin sadece...

  panik yapmayın

  1950’li yıllarda bir ingiliz şilebi portekiz’den aldığı madura şaraplarını iskoçya’ya götürür. demir attığı limanda yükünü boşalttıktan sonra, şilepte çalışan denizcilerden biri unutulan şarap kolisi kaldı mı diye denetlemek üzere soğuk hava deposuna girer. onun içerde olduğunu fark etmeyen başka bir denizci ise, kapıyı dışardan kapatır. soğuk hava deposunda mahsur kalan denizci, var gücüyle bağırır, çelik duvarları yumruklar, ama kimseye duyuramaz sesini. çakısıyla içerden açmaya çalışır kapıyı, mümkün değildir. boş şilep, yeni yükünü almak üzere portekiz’e doğru yola çıkar.

  mahsur denizci, depoda açlıktan ölmeyecek kadar yiyecek bulur. ama deponun dondurucu soğuğuna fazla dayanamayacağının bilincindedir. kapıyı açamayan çakısıyla, çelik duvarlara kendisini bekleyen ölüm sürecini yazmaya, daha doğrusu kazımaya başlar. günbegün, adeta bilimsel bir titizlikle soğuğun vücuduna önce uyuşturucu sonra yavaş yavaş öldürücü etkilerini, el ve ayaklarının nasıl duyarsızlaştığını, donan burnunu ve buz gibi havanın dayanılmaz yakıcılığını anlatır.

  şilep lizbon’a demir attığında, soğuk hava deposunun kapısını açan kaptan, zavallı denizcinin cesediyle karşılaşır. duvarlara kazıdığı acılı sonunu okur ve.. kendisi de hayretten dona kalır.

  çünkü soğuk hava deposunun derecesi 19’dur. iskoçya’ya götürdükleri madura şarapları 18 derecede taşınmayı gerektirmiş, şilep yükünü boşalttıktan sonra soğutma sistemi zaten kapatılmış olup, kendi haline bırakılan deponun sıcaklığı bir derece de yükselmiştir.

  yani biçare denizci donarak ölmemiş, donduğunu sandığı (ya da donacağına inandığı) için ölmüştür.
  (kaynak: bernard werber, ‘izafi ve mutlak bilgi ansiklopedisi’)

  ***
  paniğin bağışıklık sistemini % 50 zayıflatan bir etkisi vardır. ve zihnimiz bize inanılmaz oyunlar oynayabilir. korku çoğu zaman iyidir, sizi hayatta tutar. lakin panik her zaman kötü sonuçlar verir. insanın boş kaldığı, amaçsız hissettiği anlar ise zihnine en kolay yenildiği anlardır.

  sürekli sıkıldığınızı düşünmek, haberleri takip ederek olası felaket senaryolarına kafa yormak, sosyal medyadaki komplo teorileri ve asılsız haberler ile paranoyada level atlamak yerine zihninizi oyalacak işler ile meşgul olmayı deneyin.
 • tip 1 diabet hellooo
 • astım hastasıyım , yüksek doz inhaler kullanıyorum, sağlık çalışanı olarak görevimin başındayım.