şükela:  tümü | bugün soru sor
 • halk arasında kurdeşen olarak bilinen ürtikerin 6 haftadan uzun süren vakalarına koyulan teşhise kronik ürtiker denilmektedir. bir çok rahatsızlık vücudun bu allerjik; kaşıntılı tepkiyi vermesine neden olabilir ancak her iki hastadan birinde bu hastalığa yol açabilecek hiç bir neden saptanamamaktadır.
 • üç aydır beni benden alan hastalık. milyon tane test yaptırsam da henüz bir sonuç yok. şiddeti farklı olmakla birlikte her gün bir yerlerimde kızarıklıklar, kaşıntılarla uyanmaktayım. iki adet antihistaminik derdime çare olamamakta
  ah benim dertli başım**
 • ibrahim saraçoğlu süpürge tohumunun kurdeşene %60-70 oranında iyi geldiğini söylemiş.bunu duyup durabilmek ne mümkün! büyük bir heyecanla bulunduğum şehirde sayısı topu topu 7-8 olan aktarları dolaşıp ne hikmetse sonuncusunda kalan son paketi alabildim. görünce şok oldum çünkü muhabbet kuşu yemi ile aynı görüntüye sahip.öyle ki kuşum bile ayırt edemedi yedi çatır çutur. üç gündür sabah akşam aç karnına bir kaşık ezip suyla ittiriyorum. henüz %30 bile azalmadı ama umudumu yitirmedim. ibrahim amca boşa konuşmaz diye teselli buluyorum.
 • kandaki ige oranının normal değerinin üstüne çıkması durumunda da görülebilecek, insan bedenini esir alan hastalıklardan biri.o kadar çok rahatsız eder ve kaşındırır ki baygınlığa bile sebep olabilir.
 • dördüncü ayımızı bitirdik kendisiyle beraber.. kronik ürtikeriniz varsa bi de kafanız bozuksa üstüne, değmeyin keyfine. sinirlendikçe kabarır, kabardıkça daha da sinirlendirir. bu kısır döngü alınan ilaç kana karışana kadar devam eder durur. hemen her gün başınıza gelince de artık bildiğin bağımlı olursun, elinde cebinde çeşit çeşit antihistaminikler fln..

  ne denir yani efenim, cümleten kolay gelsin..
 • 1995-2003 yılları arasında tamı tamına 8 sene çektiğim, zyrtec, claritine ve telfast gibi antihistaminiklerle akraba olmama sebep olan lanet bir illet.

  insanı hayattan soğutur, aşırı kaşınmaktan ölmenin mümkün olup olmayacağını düşünmeye başlarsınız.

  çok şükür ben bu illetten kurtuldum. telfast almama rağmen it gibi kaşındığım bir akşam karar verdim, öleceğimi de bilsem artık antihistaminik almayacaktım. kaşındım, kaşındım, kaşındım ve nihayet gözümde eşime çaktırmamaya çalıştığım yaşlarla uykuya daldım.

  ertesi gün de kaşınmaya devam ettim. ancak kararım kesindi, dayandım... uyuz bir it gibi kaşınmama rağmen dayandım. kendi kendime bunun bir noktada duracağını telkin edip duruyordum. 3-4 gün bu şekilde devam etti. kendimi işe, internete, okumaya verdim. hiçbir şeyi takmamaya çalıştım.

  ve en sonunda önce kaşıntı durdu. sonra derimdeki kızarıklık ve kabartılar kaybolmaya başladı. şu anda ise yaklaşık 7 yıldır antihistaminiksiz bir hayat sürmekteyim. zaman zaman derimde kızarıklıklar oluşsa da asla ürtikere dönüşmüyor.

  ürtikerden kurtulmuş bir insanın mutluluğunu tarif edebilmem mümkün değil. sanki cehennemden alınıp cennete konulmuş gibi hissediyorum. bu açıdan bakınca öğretici bir musibet.

  bende işe yarayan ilacı kesip ürtikerle inatlaşma yönteminin çok az kişide faydalı olabileceğini düşünüyorum. danıştığım çok sayıda doktor bendeki ürtikerin geçmesinin mucizevi bir istisna olduğunu söylediler.

  her kim ki kronik ürtikere sahipse kendisine sonsuz sabır ve dayanma gücü diliyorum. çeken bilir.
 • nedenini ve çözümünü modern tıbbın bulamadığı (modern olmayan tıp da bulamıyor) insanı fiziksel ve ruhsal olarak başka biri yapan hastalığım.bir aydır kısa aralıklarla cehennemdeyim.bir çözümü muhakkak olmalı.çözümü bilen varsa açıklamalı.
 • iki buçuk yılı aşkın bir süredir tarafımdan yedi sülalesine küfredilen hastalık. tabi küfettiğinizle kalıyorsunuz. modern tıp tarafından yeterince ciddiye alındığını düşünmüyorum, ne bunun ne de öteki alerji türü hastalıkların. ciddiye alınması için ölümcül olması gerekiyor galiba. antihistaminlerle geçici bir rahatlık sağlansa da bu canım haplar ana sebebi ortadan kaldırmayıp sadece belirtileri bir süre gizliyor.

  önceleri kabullenemedim bir türlü. o doktor senin, bu doktor benim dolaşıp durdum sebebini anlamak için. ama türkiye'deki bir hastanın başına her zaman gelen şey benim de başıma geldi. tam teşhis konulamadı. sonra internette york test diye bir şey duydum. geçen sene 700 tl baydım bu teste. test sonucunda inek sütü ve mayaya karşı yüksek intoleransım çıktı. sevgili diyetisyenimin bana öberdiği diyet listesini buraya yazacağım:

  süt proteini ve maya barındıran hiçbir ürün tüketmeyeceğim.ben önce süt, yoğurt ve peynir sandım ama yanılmışım. bunların yanı sıra sütle işlenmiş, margarin, çikolata, makarna, bisküvi, salam, sucuk, mayalı ekmek, tatlı çeşitleri vs... neyse efem, bir delilik yapıp bu diyeti uygulamaya çalıştım, birkaç hafta içinde ayakta bir cenazeye dönüşen vücudumu gördükten sonra "s...m hastalığını da, diyetini de" deyip bıraktım, sığındım antihistaminlerin huzurlu dünyasına.

  sonunda hangi sonuca mı vardım? insan vücudu o kadar da mükemmel değilmiş. yeri geldiğinde gayet faydalı besinleri düşman zannedecek kadar salak bir yapıya sahipmiş.
 • bir de kronik idiyopatik ürtiker vardır ki herhangi bir nedeni bulunmayan bir ürtiker çeşididir. ürtiker vakalarının yaklaşık %90'ında bu türden görülür. kimyasal katkı maddesi olan gıdalardan uzak durmak tetiklenmesini engelleyebilmektedir. onun dışında bu tür ürtiker görülen kişilerin kansere yakalanma oranlarının da oldukça düşük olduğu görülmektedir. bir de bu tür ürtikerde ölüm vakası ile karşılaşılmamış.

  edit: maradonanindonu kanser oranının daha yüksek olduğunu belirtmiş https://archderm.jamanetwork.com/…articleid=1105196