şükela:  tümü | bugün
 • süre ölçerdir bu, artık ekşi ekşi sözlüğümüzde de bir adet bulunmaktadır bundan.
 • yıllarca saat kullanmaya direnen bir kişi olarak son dönemde hayatımı yöneten alet.
 • bir saatin kronometre olarak tanımlanabilmesi için önkoşul, kronografa sahip olması değil cosca sahip olmasıdır.

  (bkz: kronometre)
  (bkz: kronograf)
  (bkz: cosc)
 • çok özel bir kronometre örneği için bakınız: #31075839
 • zamanlaması manidardır.
 • (bkz: smart timer)
 • gps'in olmadığı çağda açık denizdeki konumu tespit etmek için kullanılan araç. yanlış anlaşılmasın, saat ile yön bulma işinden bahsetmiyorum.

  güneşin en tepedeyken veya gece kutup yıldızının ufukla yaptığı açı enlemi kolaylıkla* verirken boylamı bulabilmek için belli bir referans noktasıyla yerel saat farkını ölçmek gerekiyor. tahmin ettiğiniz üzere, dünyanın belli bir yerinde* öğlen saat bir işaretini* alıp ayarlanan hassas saate göre dünyanın başka bir yerinde güneş hareketinin ne kadar erken veya geç olduğuna bakarak bu iş yapılırmış.

  öte yandan, bu işe uygun hassasiyette zaman ölçme aletlerinin yapılıp kullanılmaya başlanması* 18. yüzyılın ortasını bulmuş. bu cihazlara da kronometre adı verilmiş. o vakte kadar açık denizde allah'a emanet gidiliyormuş anlayacağınız.

  isviçre saatleri özelinde ise "chronometer", saatin belli bir hassasiyete sahip olduğunun tescillendiği* anlamına gelir.

  20. yüzyılın ikinci yarısında mekanik saat endüstrisini sarsan quartz saatleri geçtim, günümüzün atom saati ve ntp dünyasında bu dediklerimin çok bir anlamı olmasa da bu kelime üretilen isviçre saatlerinin sadece %3'ünün alabildiği bir sıfattır. fiyatları ağzımıza ciklet olmuş bir sürü isviçre saati firması saatlerine böyle bir sertifikasyon almamaktadır.

  linklere tıklamaya üşendiyseniz yazayım, mekanik saatlerin günde ortalama -4/+6 saniye sapması bu sertifikayı almalarına yetiyor. günümüzde kol saatinin sadece ziynet eşyası olduğunu anlayamadıysanız şimdi anladınız.
 • nejat işler şiiridir. teoman'ın eski bir rüya uğruna adlı albümünün kapanış şarkısı olan kum saati'nin temelini oluşturmaktadır.

  zamanla aram pek iyi değildir.
  bunun dışında kendimi
  şanslı sayarım yine de

  yalnız kalmakla ilgili
  bir sorunum yok. sadece
  nefesini sevdiğim birinin
  yakınlarda olması beni rahatlatır.

  bencilce bi şey, biliyorum.
  ama birbirimize ihtiyacımız
  olduğunu hissediyorum
  ve bunu değerli buluyorum.

  zaman nefes almakla
  geçen günler değil,
  birinin aklında olmakla
  ilgili biraz

  hayatın kronometresini
  sen değil,
  senin yanındaki tutar

  o kadar.

  ot dergisi 2014 şubat ayı kapağı
 • birey için saatten kat kat faydalı bir icattır. diğer bireylerle iletişimde saat öne çıkarken, insan kendiyleyken neye ne kadar zaman harcadığını görmek günün hangi saatinde olduğunu görmekten çok daha önemli oluyor. gündelik faaliyetler esnasında muhakkak kullanımı denenmeli, zaman yönetimi gibi önemli bir konuda en güçlü kontrol aracıdır kendisi.