şükela:  tümü | bugün
 • kroşe:
  a) boks'ta vuruş şekli
  b) kabloları yere veya duvara tutturmak için çivili 'u' şeklinde plastik parça.

  (bkz: kroşe çakmak)
 • boks'ta tokat gibi yandan vuruş şekli.
 • turkcede cengel vurus da denir bu boks vurusuna.
  gerekirse (bkz: o durusa vurus kac kurus)
 • diş hekimliğinde parsiyel protezlerde kullanilir.protezin agizda durmasina yardimci olan bir apareydir.genel telafiye kalan yakin arkadaslarimiz icin sabahlayip diseti vs. krosesi bukerdik zamaninda..
 • hareketli bölümlü protezlerde dişi cevreleyen, dişe gelen kuvvetlere karşı protezin sabit kalmasını, kuvvetin protezden dişe ve oradan da kemiğe iletilmesini saglayan , diş hekimliği fakültelerinde 4.sınıfa kadar ögrencilerin parmaklarında nasırlar, yaralar oluşturan tel...
 • beton duvarlara kabloları tutturabilmek için yapılmış "c" biçimindeki plastik aparat.
 • (bkz: cross)
 • karaciğere ya da kulak arkasına atılabilen yumruk çeşidi. atarken kol ile bilek arasındaki açı 90 derece ve mümkünse kol yere paralel olmalıdır. yumruk yaptığınız avucunuz size dönük olmalıdır ki omuzdan gelen kuvvet pazudan ve ön koldan yumruğa aktarılabilsin. sağlam kroşe denge bozar, adam öldürür denk gelirse burun kırar (bkz: aman diyim)
 • boksta aparkattan sonra gelen en yakın duruşta vurulan yumruktur. 4 tane çeşiti vardır.

  1) aslan pençesi: aynı bir aslanın yemine vurduğu tokat gibi, el çene hizasını geçmeden vurulur rakibin yüzüne. çok etkili bir vuruş için çok güçlü olmak gerekir. bu güç geliştirilebilir değil, doğuştan gelmektedir ne yazık ki.

  2)avuç içi yüze bakan: dirsek ve yumruk yere paralel olarak hizalanır ve rakibin çenesine doğru, vucut ve omuz desteğiyle sert bir şekilde vurulur. genel olarak boksörlerin kullandığı vuruş şeklidir. fakat sağ kroşe vurulduğunda karaciğer açılır. bu yüzden de yaman boksörler bu fırsatı iyi değerlendirip rakibi saydırabilirler.

  3)avuç içi aşağı bakan: aynı yüze bakan gibi görülse de bazı değişiklikleri vardır. örneğin, avuç içi aşağı bakarak 10 derecelik bir açıyla rakibe vurulur. bu defa tamamen omuz ve kol gücü ön plandadır. karın kasının pek bir işlevi kalmaz. ayrıca karaciğere gelebilecek olası tehlikeler de elin ani bir şekilde aşağı indirilmesiyle kesilebilir.

  4) yukardan çeneye inen: boks esnasında en tehlikeli ve bir o kadar da güç isteyen vuruş şeklidir. bunu profesyonel boksörler arasında hakkıyla yapabilen bir tek mike tyson'dur. rakibin yanına kadar yaklaşıp, yukardan yaptığı guardların üzerinden çeneye indirilir. beyaz bölgeyle vurulması gerekmektedir bu yüzden de vucut da birazcık eğilir. sonrasında gelebilecek olan patlamalara karşılık hızlıca guard alınmalıdır. aksi halde kontralarla yere yığılmak içten bile değildir. bu yumruğu vurmaya cesaret eden kişi rakibini direk indirmelidir. yoksa rakibi kontralar halinde saldırırsa durumu şansa kalır.