şükela:  tümü | bugün
 • hiphop college sahibi...
  (bkz: rap yapmayı öğreniyorum)
 • radio song adli sarkida rem ile duet yapan eleman.
  araya karisan zenci rapci modundaydi.
 • zamaninda bir yabanci rap dergisinde bir hayraninin kendisi hakkinda yaptigi yorumu okumu$tum. hayran ki$i diyordu ki "krs one $arkilarinda sadece rap degil, reggae ve afrika motifleri de kullanmi$, yelpazesi geni$, degerli bir hip-hop abisidir."
 • acilimi 'knowledge rules supreme over nearly everybody' olan kısaltma isim
 • rappers delight sarkisinin coveri rapture delight sarkisi harikulade bir bayan sesi ile müthis olmustur. rap ile break dansi birlikte tutan nadir adamlardandir. türkiyeye de bitane lazimdir. sirf rap yapip ta kendi bisey zanneden züppeler ders alsin.
 • 1965 dogumlu kris parker isimli boogie down productions lideri rapci. hip hop lives isimli bir album cikarmistir marley marl ile birlikte 2007 senesinde. uzun zaman sonra hip hop neydi hatirlatan, isin temel taslarina geri donen bir album dinledim, mutlu oldum. dj jazzy jeff'lerden afrika bambaataa'lara kadar herkesi hatirlamis ve hatirlatmislardir, su anda hip hop adina giden haltin ne oldugunu da bir guzel anlatmislardir. turntablism girmistir ayrica isin icine. saygilar.
 • "hip is the knowledge, hop is the movement" diyerek olayı özetlemiş saygı duyulası, nesli tükenmekte olan değerli insanlardan biri.
 • the obama deception'da söyledikleri ile, "aha işte gerçek siyahi kahraman" diye düşündürmüştür..
 • golden age rap döneminin en önemli gruplarından olan boogie down productions'ın efsanevi mc'si.

  80'lerin ortasından beri aktif olduğu kariyerinde önce d-nice ve rahmetli scott la rock ile çalışmış, sonra da 1993'te ilk solo albümünü* çıkarmıştır. "hip-hop nerde doğdu?" tartışmasının ortasında kalmış ve belki de rap tarihinin ilk beef'i olarak tarihe geçecek bu anlaşmazlıkta south bronx tarafını temsil etmiştir (bkz: #3337296). 1987'de başını çektiği stop the violence movement ile rap müzikte ve sokakta şiddeti kınamış aktivist bir abidir. hatta bu konudaki çalışmaları ve diğer başarıları sayesinde bet kanalı tarafından hayat boyu başarı ödülü ile onurlandırılmıştır.

  mc'lik yetenekleri açısından en çok saygı gören ve beğenilen rap'çilerden biridir. yıllarca rap müziği daha ileri taşımaya çalışması, üretkenliği*, bilinçli içeriği, eleştirel üslubu ve üstün storytelling yeteneği sayesinde çoğu otorite tarafından gelmiş geçmiş en iyi mc'lerden biri olarak gösterilir. hatta ünlü rapçi nas, bizzat queensbridge'li olmasına rağmen, zamanında queens rapçileri ile kapışmış bir rapçi olan krs-one*"gelmiş geçmiş en iyi rapçi" diye tanımlar.

  ve kanımca sadece rap değil; iyi müzik dinlediğini düşünen herkesin dinlemesi gereken şöyle inanılmaz bir verse'ü vardır:

  "me, i got no jewels on my neck
  why? i don't need them
  i got your respect.
  krs-one, 20 years i rock
  i do it for jmj* and scott la rock
  this hip-hop and we's a nation
  don't you wanna hear more krs on your radio station?
  instead of broadcasting how we smoke them trees*
  on the radio we need to hear more local mc's
  where you at? come on, where you at?
  this is the difference between mcing and rap:
  rappers spit rhymes that are mostly illegal,
  mc's spit rhymes to uplift their people
  peace, love, unity, having fun,
  these are the lyrics of krs-one"

  http://www.youtube.com/watch?v=ycu-qgr_4bm

  işte adı rap diye geçen ama aslında değerli şeyler ihtiva etmeyen pop-oriented müzikle, gerçek rap'in farkını bildiği ve hep gerçek rap icra ettiği için efsanedir. basit rapçiler karıdan, kızdan bahseder; gerçek mc'ler ise insanları ileriye götürecek şeyler söyler.