şükela:  tümü | bugün soru sor
 • abhazya'daki "dünyanın dibi" denilen, 2 km'ye yakın derinlikteki mağara. avustralyalı alan warild, rusyalı ve ukraynalılardan oluşan 25 kişilik ekibi ile mağaranın 3 metre genişliğinde bir delik olan girişinden dibine kadar olan yolculuğu 9 günde tamamladılar. yolun çoğunu iplerle ve karanlıkta inen mağaracılar, sonunda 1800 m derinlikte ve ortasında erimiş karlardan oluşan dondurucu bir havuz bulunan yeraltı mağarasına ulaştılar.**
 • tam olarak gürcistan'da bulunan dünyanın en derin mağarası. 1960'da -180 metre ile başlayan keşif yolculuğu 2007 eylül'ünde -2190 metreye kadar geliştirildi ki bu gelişme devam ettiği takdirde güney amerika civarlarından çıkılma ihtimali her daim mevcut.
 • dünyanın en derin magarası. suan ölçülebildiği kadarki derinliği 2191 metre. bu nokta 2001 yılında bulunmuş. ve kendisi abhazya sınırları içerisinde
 • "... altın ve gumus hırsıyla cok derin kazdılar. cuceler moria tunellerinde uyuyan bir kötülügü uyandırdıklarını farketmediler bile..."
  hikayesinin baslangıc kısmı surada bulunmaktadır, cok buyuk bir uluslararası organizasyon ile daha da derine gidilecegi dillendirilmekte su sıralar.
  http://ngm.nationalgeographic.com/…/multimedia.html
 • -2190 metre derinliğe inilen abhazya'nın gagra şehrinde ki dünyanın bilinen en derin mağarasıdır. mağaranın girişi, deniz seviyesinden 2.250 metre yükseklikte 3 metre genişliğinde, yeri arabika masifi üzerinde gagrinsky aralığındadır. gelişmiş teknolojik ekipmanlarla mağaranın daha derinlerine inme çalışmaları yapılacağı söyleniyor.

  krubera mağarası, voronya mağarası ve ya voronja mağarası olarak ta bilinir.

  "ağustos 2004’te başlayan ekspedisyonun birinci etabında 11’i kadın 56 mağaracı kafkas dağları’nda krubera mağarasına keşif amaçlı dalış yaptı.

  yanlarında 5 ton’luk ekipman taşıyan mağaracılar dikey iniş yaptı, yer altı su yataklarını takip ederek, kayaların arasından geçerek ilerlediler. mağaracılar, 700, bin 215, bin 410 ve bin 640’ıncı metrelerde öncü kamplar kurdular. mağaracılar bu kamplarda 6 kişilik çadırlarda yattı, yemek pişirdi ve sonraki yolculuklara hazırlandılar. mağaracılar yeryüzüyle iletişimi, mağaranın derinliklerinden yukarı doğru çıkan 3 km’lik bir telefon kablosuyla sağladı.

  100 metrelik tünel
  ancak, ekibin inişi beklenmedik bir sürprizle karşılaştı. dikey iniş, içinde donmuş su bulunan bir kuyu dibine vardılar. ekip, kuyu dibinin etrafından dolaşan kayaların arasında bir geçit tespit etti ve iki mağaracı bu geçidin içine girerek 100 metre kadar yol aldı. kuyu dibinin etrafından dolaşan bu geçit ya da tünel, aynı zamanda aşağı doğru diklemesine iniyordu.

  2 bin 80 metre’ye inildi
  ekim ayında ikinci bir ekip, söz konusu tünelden ilerleyen arkadaşlarının bıraktığı yerden devam etmek üzere yeniden krubera mağarasına girdi. ikinci ekip yeni dikey geçitler de bularak derine doğru inmeye devam etti.

  inişler sırasında 19 ekim 2004’te mağaracı yuri kasjan 2 bin metre sınırının aşıldığını tespit etti. mağaracıların inişi 2 bin 80 metre’ye kadar sürdü ve sonunda kumdan bir zemine sahip bir odaya inildi. bu derinlik, mağaracılık alanında bir dünya rekoru olarak kayıtlara geçti.
  ukrayna mağarabilim birliği tarafından yürütülen projeye, abd’li national geographic society de destek verdi.

  2007 de tekrarlanan inişte 2190 m. ye ulaşılmıştır."
 • dünyadaki en derin mağara.
  edit : gürcistan ile abhazya arasındaki tartışmalı bölgede yer alan mağaranın 2000 metreden derin olduğu biliniyor.
 • inanılmaz ötesi görüntülere sahip mağara.

  http://www.milliyet.com.tr/…nin-en-olumcul-cukuru/3
 • gürcistan'da değil abhazya'da gagra şehrinde ki mağaradır. dünyanın bilinen en derin mağarasıdır.

  (bkz: krubera voronia)