şükela:  tümü | bugün soru sor
 • güney afrika'nın kuzey batısında bulunan ve tam 13 yıl önce gitme mutluluğuna eriştiğim ve keşke çocukluğumu burada geçirmiş olsaydım dememe sebep olan müthiş doğa hazinesidir.

  http://www.go2africa.com/…rica/kruger-national-park
 • safari sırasında alışılmış gibi başlayıp enteresan biten bir video kaydedilmiştir.

  http://www.youtube.com/…8km&feature=player_embedded
 • son derece düzgün yollara sahip, sıradan bir otomobille bile rahatlıkla gezebileceğiniz nadir safari alanlarındandır kendileri.
 • geçenlerde nat geo'da izlemiştim. parkaki timsahlar nehirdeki pislikten dolayı yedikleri balıkların da zehirli olması nedeniyle topluca ölüyorlar. adamlar suda ölü timsahları bulup kıyıda yakıyorlardı. ulan dünyanın içine ettik de küçüklüğümüzün vahşi doğal afrikasının da içine ettik.
  hastalığın adı pansteatitis
  http://s1.hubimg.com/u/3857626_f520.jpg
  http://www.telegraph.co.uk/…re-in-south-africa.html
 • bir günde en fazla yüzde beşini gezebileceğiniz, devasa büyüklükte ve akıl almaz güzellikte bir yer.

  gidecek olanlara bir iki tavsiye vereyim;
  girişte kesinlikle satılan haritalardan alın, 8-10 tl zaten kitap niyetine hatıra olarak saklarsınız.
  yanınıza bol bol su, meyve ve yiyecek alın.
  güneş gözlüğü ve güneş kremini sakın unutmayın ağlarsınız aman diyeyim.
  aracınızın deposu dolu olsun.
  bulabilirseniz ufak bir dürbün alın.
  hayvanları görünce coşup ani tepkiler vermeyin kaçıyorlar.

  mevsimine göre değişmekle birlikte, genelde sabah 6'da açılıp akşam 6'da kapanıyor. eğer içerde kalırsanız cezası var. aşırı yorucu bir iş, bütün gün araba içinde oturup bir sağa bir sola bakıp gezeceksiniz öyle düşünün. araçtan inmek yasak, başınıza bir şey gelirse sorumluluk tamamen sizde. araçtan inebilirsiniz tabi kimse bir şey demiyor. ama inince yaşanan "lan şuradan bir yırtıcı çıkar mı" acaba korkusu zaten kolay kolay inmenize izin vermiyor.

  fil, gergedan, bufalo, aslan ve leopar için "the big five" dedikleri bir grup var. baba hayvanları görmek çok zor. biz leopar hariç hepsini görebildik, bu bile büyük şans. parkın mozambik tarafından giren profesyonel avcılar, geçtiğimiz yıllarda çok sayıda gergedanı vurup boynuzlarını almışlar. bu yüzden özellikle gergedanları kolay erişim olmayan yerlere taşımışlar, gergedan görmek baya zor. biz bir tane şansımıza genç gergedan görebildik, gerçekten akıl almaz bir hayvan.

  içerde gezerken gözü dört açmak lazım, çünkü burası bir hayvanat bahçesi değil. bildiğin devasa büyüklükte bir doğal yaşam alanı ve siz de içinde gezip canlı görmeye çalışıyorsunuz. tek bir sinek bile göremeyeceğiniz bir saatin sonunda umutsuzluğa kapılmayın. tam o sırada önünüzden bir zürafa koşabilir ya da bitmek bilmeyen bufalo sürüleri geçebilir. suyun olduğu yerlerde dolaşmaya çalışın, kurumuş dere yatakları da baya zengin. biz aslanları kurumuş bir dere yatağında görmüştük. ana yolların kenarlarında loop dedikleri ufak yollar var. onlara mutlaka girin, hayvanlar haliyle asfalttan uzak dolaşıyorlar. içerde pek hızlı gitmeyin, 20-30la giderken hayvan görmek daha kolay.

  ha bir de fiyat vereyim, bir günlük giriş 264 rand, 55-60 tl civarı. parkta daha fazla zaman geçirmek istiyorsanız benim tavsiyem park içerisinde bulunan kamp alanlarında kalmanız. sabah 5'te dolaşmaya çıkarsanız daha fazla yırtıcı görme şansınız var.
 • doğal yaşamın tüm vahşiliğiyle devam ettiği park.

  resmi web sitesi için; http://www.krugerpark.com/
 • park sınırları içinde, bir kaçak avcı ava giderken avlanmıştır.

  kaçak avcı aslanlara yem oldu
 • yakında havaalanı bulunmasının ilginç geldiği milli parktır. mozambik'ten araçla da geçilebilecek kadar yakındır.

  devasa bir park. yapılacak en doğru hareket parkın içinde kalmaktır. zira aslan gibi hayvanlar ancak sabahın erken saatlerinde görülebiliyor.