şükela:  tümü | bugün soru sor
 • fransızların deyişine göre "ağızda 30 saniye, midede 30 dakika, kalçada 30 yıl duran" pek de güzel bir unlu mamul...
 • kokeni osmanli'nin viyanayi alamamasini kutlamak uzere hazirlanmish olmasina dayaniyor. muslumanlik sembolu olan hilal bichiminde chorekler tum kita avrupasinda sevinch ichinde tuketilir.
 • temel tarifini nereden alırsanız alın iki temel püf noktası vardır. birincisi katmanları oluştururken tereyağı asla ama asla erimemeli. hamurunuz ne kadar sert ise tereyağınız o kadar sert olmalı. bunun için mutfağın ve tezgahınızın ısısı çok önemlidir. gerekirse buzdolabında soğuttugunuz yağlı kağıtlar ya da küğçük mermer plaka üzerinde hamurunuzu açın. ikinci temel nokta ise tereyağı hamurun tamamına yayılabilmeli. hamur katmanı ile tereyağı katmanı bütünleşmeli. bu iki noktaya dikkat ederseniz kruvasanlarınız mükemmel olur.
 • fransızların sabah kahvaltısıdır.yanında recel ve kahve ile güne başlarlar.reçel yoksa tabi ki nutella.nasıl yapıldığını nasıl emek gerektiğini de şu videodan görebilirsiniz.

  http://www.youtube.com/watch?v=hhpxkgb1oyy
 • interrail günlerimde kahvaltının vazgeçilmeziydi. sadesiydi, çikolatalısıydı, şekerlisiydi, marketlerdeki 10 lu, 20 li paketleriydi, pastanelerde satılanlarıydı derken istisnasız her gün yemişimdir. şunu gördüm ki, marketler yerine pastane tarzı yerlerden almak lazım. lezzet olarak çok fark ediyor.
 • çok yüksek kaloriye sahip olan yiyecek.
 • fransız mutfağından çıktığı düşünülen ve bütün dünyaya yayılmış bir lezzet.

  kruvasanın tarihi ise ikinci viyana kuşatmasına dayanıyor. ortaya çıkışında osmanlı'nın ilginç bir rolü olduğuna dair bazı rivayetler var. bunlardan en güçlü olanın hikayesi ise şöyle:

  viyana'da strauch ile heidenschuss sokaklarının birleştiği köşede şaha kalkmış atın üzerinde kılıcı elinde bir osmanlı askeri heykeli bulunuyor. bu arada heidenschuss kelimesinin anlamı ise 'fırıncının darbesi' olarak biliniyor.

  işte tam da bu noktada meşhur kruvasanın osmanlıyla kesiştiği o hikaye başlıyor.

  osmanlı ordusu viyana kuşatması sırasında surları aşmak için top ateşinden daha etkili bir yöntem olan lağım atmayı kullanıyorlardı. kale duvarlarının altından kazılan tüneller patlayıcıyla doldurulup ateşlenir, meydana gelen patlamayla surlar yıkılırdı. yeniçağ'da kale müdafileri surlarının lağımla yıkılmasını önlemek için duvarların üzerine içi su dolu kovalar koyup, surların altından tünel kazılıp kazılmadığını anlamaya çalışırlardı.

  osmanlı, viyana kuşatmasında savaşırken bilinen savaş taktiklerinden biraz daha farklı bir yöntem kullanıyormuş. normalde millet top tüfek savaşırken osmanlı lağım atma yöntemini kullanıyormuş. türklerin eski bir savaş geleneği olan bu yöntem, osmanlı'da, modern bir yapıya ulaştırılarak, çeşitli savaşlarda kullanılmış. savaş alanının gerilerinde açılacak bir lağım ile düşman siperlerinin altına kadar ilerlemek ve burada patlatılacak bombalarla düşman siperinin yok olmasını sağlama esasına dayanan bir yöntem bu.

  osmanlıların kullandığı lağım yöntemi ise karşı taraf tarafından önceden tespit edilerek patlatılıyordu. savaş bitmeye yakınken fark ettirilmeden şehrin surlarına kadar bir tünel kazılmış. patlayıcıları ateşledikleri anda surları uçaracak bu plan, kısa bir mesafe ötesinde çalışan fırıncı tarafından fark edilmiş. tabii içindeki vatanseverlik aşkıyla avusturyalı askerlere koşa koşa durumu izah etmeye gitmiş. bunu öğrenen askerlerin ilk işi haliyle bu lağımı patlatmak olmuş ve osmanlılar için büyük kayıplar verilmiş bu noktada.

  şimdi lağımdan kruvasana dönecek olursak;

  haberi veren fırıncı savaşın akıbetinde ciddi bir rol oynamış ve karşılığında ödüllendirilmiş. bizim ay çöreği olarak andığımız bu lezzeti osmanlılar'a karşı kazandığı zaferden yola çıkarak hazırlamış. osmanlı sembolü hilali kullanarak hazırladığı bu tat böylece bütün dünyaya yayılmış.

  kaynak olarak ise şöyle küçük bir şey bırakabilirim:

  https://viennaslittledetails.com/…3/ottoman-empire/
 • 2 gündür evde yapmaya giriştiğim hamur işi, yabancı bi sitedeki tarifi uyguluyorum bakalım sonuç ne olacak yarın göreceğiz.

  3 günde oluyor bu meret.
  her gün aşağı yukarı 1 saatini alıyor. zamanın çoğunu hamuru dinlendirme alıyor.
  yapımı da çok kıl.
  yani iyisine denk gelirseniz löp diye yemeden önce iyi düşünün. öpün sevin yumuşak yumuşak ısırın.

  peşinen edit: erkeğim, yürüyene oklavamla girişirim.
 • alf'in burnuna benzeyen yiyecek

  bkz
 • yaklaşık 8 sene fransız lisesinde okuyan ablamın 28 yaşına kadar gerçekten de ilk olarak kuru hasan diye biri tarafından yapıldığını sandığı hamur işi.

  amerika'da costco'da satılanlar son derecede lezzetlidir. yakınlarda varsa bi tane mutlaka gidin, alın, deneyin derim.