şükela:  tümü | bugün
  • lviv şehrinin rynok meydanında bir pasajın içinde bulunan ve özgün bir atmosfere, standart bir yemek kalitesine sahip bir restorandır. girişte sorulan işarete "slava ukrayini" parolası ile cevap veren müşteriler içeri alınır ve kendine has atmosferi ile ilk andan ilgi uyandırmayı başarır. akşam saatlerinde daha renkli bir atmosfere sahip olsa da öğle saatleri de keyiflidir. bu şehirde kalınıyorsa bir öğünü burada geçirmek iyi bir fikirdir sözlük.
  • dayak yemek istiyorsanız buraya girip rusça menü var mı diye sorun.

not: efsane vareniki yapıyorlar.
  • lviv'de onca yer gördüm, asosyal bir hayvan evladı olduğum için midir bilmem ama en sıcak ve samimi bulduğum yer burasıydı. "ömrünü burada geçireceksin" deseler, ilk tepkim vareniki ve bira söyleyip bir köşeye kurulmak olurdu sanırım.

lviv'e giderseniz lütfen buraya uğramamazlık yapmayın. rınok meydanı'nda 14 numarayı bulun, orada herhangi birine adınızın bora olduğunu söyleyin, gerisi gelir zaten. eğer gecenin ilerleyen saatlerinde giderseniz, kapısının önünde sigara içmek için dışarda bulunan bir grup insan görürsünüz. biz daha herhangi bir şey söyleyemeden hanutçu kılıklı bir abi tarafından içeri çekilmiş, "aha öldürecekler şimdi bizi" diye düşünürken kendimizi "slava ukrayini! putin blyat!" çekip taraftarı coştururken bulmuştuk. kryjivka'ya gitmeyi planlıyorduk ama nerede olduğunu bilmiyorduk ve o an için planımız oraya gitmek değildi, o açıdan bizim için de güzel bir sürpriz olmuştu.

benim tavsiyem burada kesinlikle varenikinin tadına bakmanız ve yanında bir de bira içmeniz - bunu yaptığınız takdirde ukraynalılıktan aldığınız tadı başka hiçbir şeyden almayacak ve axaxaxa diye gülmeye başlayacaksınız. bir anda patates/buğday hasadı için kafa patlatan necip bir ukrayna köylüsüne dönüşeceksiniz. benim için anneanne eviyle özdeşleşmiş o krom taslarda, üzerinde yoğurtla* gelen vareniki sizi bu dünyadan alıp götürecek ve uçsuz bucaksız tarlaların gökyüzüyle birleştiği, ukrayna bayrağını ortadan ikiye ayıran yere bırakacak.

* bu yoğurt dediğim şey sanırım smetana. ben smetananın daha ağır ve yoğurttan daha farklı olduğunu okumuştum ama benim yediğim, bizim bildiğimiz market yoğurdundan sadece kıvam olarak biraz daha yoğundu. hiç yeni ve farklı bir şey yiyormuş gibi hissetmedim açıkçası, bildiğin yoğurt gibi geldi. o yüzden her ne kadar bu şeyin smetana olduğu söylense de ben yoğurtta ısrarcıyım hehe. çünkü smetana için "yoğurdun yerini tutmuyor" diyen çok kişi duydum. oralarda yaşıyor ve yoğurt yerine smetana yenmeyeceğini söylüyor bu insanlar. bundan hareketle, benim yediğm şey basbayağı yoğurt olduğu için, ben onun kıvamlandırılmış dost yoğurt olduğuna inanmaya devam edeceğim.