şükela:  tümü | bugün
  • klein, schanzlin ve becker in kısaltılmışı. alman pompa üreticisi. merkez üssü frankenthal şehridir.
  • sie gibi yaygınlaşmasını temenni ettiğim küfür kısaltması.

ks. kak siktir bok
  • türkiye'deki fabrikası ankara'da istanbul yolu üzerinde olan firma. merkezi de yine ankara gaziosmanpaşa'dadır. dünyada ise toplamda 19 ülkede 30'dan fazla fabrikası var.
  • itü'de 2000'lerin başına kadar her tür zorluğa rağmen 68lerin yaşanmaya devam ettiği binanın adı.
  • bir pompa markası
  • binlerce mühendis, mimar yetiştirmiş teknik üniversitenin, planını o zamanki rektörün yeğenine çizdiriverdiklerini düşündüğüm, tıpkı diğer pek çok binasının olduğu gibi estetikten ve verimlilikten yoksun sosyal aktivite binası. plan üzerine o kadar düşünülmemiş ki bina öğrenciler ve memurlar dahil kimsenin ihtiyacını karşılamıyor. aynasız ve akustik faciası koridorlarında nice tiyatro sevdalısı, nice kafkas ekibi gönüllüsü telef oldu. şuan pek çoğu tam da istendiği gibi düz birer mühendis.
    akp stayla yap, yık, yeniden yap mantığıyla bu yıl yıkılacağını öğrenince bir hüzün kapladı içimi. çirkin de olsa, atıl da olsa 7 sene boyunca hatıralarımıza ev sahipliği yaptı. aynasız koridorda dans edebiliyorsak, aynalı salonda neler yaparız diye düşünüp fuzuli özgüven sahibi olduğumuz da doğrudur.sayesinde.
    bir ağaç dikmek istedim bahçesine, bir meşe. yitirilen "can abi"nin anısına. gölgesinde toplanalım istedim. biz zaten unutmayız da, aileye yeni katılacaklar ve hatta hiç katılmayacaklar da bilsin istedim. gelip geçerken iki damla su versinler, dua etsinler. bilsinler buradan, bu yollardan, bu binadan bir can abi geçti. ksb de nefes aldı, müzik yaptı. bilsinler ki en çok o emek verdi, fedakarlığın en alasını o yaptı. ksb ye ve onun berbat koşullarına rağmen.
    şimdi artık sadece hüzün var, acı var ksb'de. onu da yıkacaklar, yaptıkları yetmezmiş gibi. can abi gibi ksb de toprak olacak. yazık, kıymayın, desem ne çare..
    gönül can abiyi özler, bina bahane.
  • ankara'da da bulunan, %100 alman sermayeli uluslararası dev bir firma. dünyada 16000, bugün ankara'da 180'e yakın çalışanı var. yeni nesil, ıslak rotorlu sirkülasyon pompası üretimi merkezi olmuştur ankara fabrikası. arge merkezi kurulmuş ve büyümektedir.
    https://www.ksb.com/calio-tr/
    ülkemiz için gurur vericidir.
    https://www.ksb.com/ksb-tr/
  • (bkz: kemalist sosyalistler birliği) anlamına gelen kısaltma. an itibariyle öğrendim. vay arkadaş...