şükela:  tümü | bugün
  • az önce bir arkadaşımın mesaj atarak bilgi verdiği rezalet. bu da twitter etiketi.

haber linki

arkadaşımın verdiği bilgiye göre, sınav esnasında hocaya söylemişler "hocam gaz kokuyor." diye, hocanın cevabı "o kadar kokmuyor siz devam edin." olmuş.

saat 1 gibi bir öğrencinin yüzünde patlıyor. öğrenciyi hastaneye kaldırıyorlar. bu esnada sınavın devam etmesi gerektiğini söylüyor hocalar. gaz kaçağından başı dönen insanlar olmasına rağmen hocaların da ihmali olduğunu söylüyorlar.

hocaların inatla sınavı devam ettirmesi de başka bir rezalet. yangın tüpü çalışmıyormuş.

görsel 1

görsel 2

not: bu tarz ihmallerden saçı başı yanan çok arkadaşım oldu. ben ktü'de okumadım, diş hekimliğinin kalburüstü denilecek fakültelerinden birinde okudum. bu ve buna benzer çok olayla karşılaştım. en ufak abartı olduğunu düşünmüyorum. hatta olayın detaylarına inecek olursak daha ne hikayeler çıkar bilmiyorum.

türkiye'de diş hekimliği öğrencisi olmak gerçekten çok zor. mesela bir adam, daha ilk dersinden sınıfın mevcudu çok, klinikler yetersiz bu yüzden bu sınıfın yarısı kalacak diyebiliyor. bu adam akademisyen olmuş işte. sonra final sınavı sabahı, öğrenciler son tekrarını yaparken fakülte önünde, boşuna çalıştınız yarınızı büt'e bırakacağım diyebiliyor. sınavı rekor sürede açıklıyor. abartmıyorum, 30 dakika sonra sınavları açıklıyor ve sonuç sınıfın yüzde 75'i büt'e kalıyor. büt sabahı yine aynı mevzu, sınıfın yarısı kalıyor diyor. sınavı 5 gün sonra açıklıyor, sınıfın yarısı sınıfta kalıyor. diş hekimliği fakültelerinin çoğunda tek dersten kaldığınızda sınıfta kalıyorsunuz. böyle bir durumda tek bir adam yüzünden bir seneniz boşa gidiyor. sınava itiraz ediliyor 4 kişi daha geçiyor. durum bu. diş hekimliği fakültelerinin sorunu tam olarak bu.

mesela tıp hocaları problemi var fakültelerde. tıp fakültesinden derse gelen bütün hocalar, bir şekilde siz diş hekimliği öğrencisiniz deyip konuyu kestirip atıyor, haklı olanlar var, adamların dersine çok az öğrenci katılıyor. idealist olan diş hekimliği öğrencilerinin hakkına girdiklerinin farkında bile değiller. çünkü o iş onlara angarya.

4. ve 5. sınıfta stajlar başlıyor. hasta bakmaya başlıyorsun. 4. sınıfta affedersiniz ama fakültenin temizlikçisinden bile azar işitebiliyorsunuz. hemde hiçbir neden yokken. hadi yerleri kirli bıraktın diyelim o zaman haklı olabilir. mobbing çok fazla oluyor. hepimiz bu yollardan geçtik biliyoruz ama bu sistemin değişmesi gerekiyor.

yazılanları görünce üzüldüm. herkes kalburüstü fakülteden mezun olmak zorunda değil, herkes çok çok çok iyi eğitim almıyor olabilir. keza ben de almadım. bu, bu olayı haklı çıkarmaz ki. öğrenciye ihmalden dolayı zarar geliyor ama hiçbir düzeltme yok. çünkü daha önce mezun olanların herhangi bir yaptırımı yok. aksine fakülteyi geçemezsiniz bu yüzden bunu gündeme getirmeyin deniyor. çok komik. biz sorunları çözecekken, sorunları halının altına süpürüyoruz, dışarıdan bakınca her şey çok nizami ama içine girince pislik. ne yazık ki böyle.
  • sol frame'de kalması gereken gerçek bir rezalet. konuyla ilgili ilk elden şöyle bir flood yapılmış. burada söylenenler doğruysa konunun üstüne düşülmeli.
  • bir diş hekimliği fakültesi öğrencisi olarak üzüldüğüm ve geçmiş olsun dediğim olay.

son 2 yılda bu kaçıncı diş hekimliği fakültesi rezaleti sayamadım. bizi sindirdikçe tepki koymadıkça bu olaylar olmaya devam ediyor ve edecektir de. eğitim şartlarını, o kadar öğrencinin kapasitesini aşacak şekilde prekliniklere yerleştirilmesini, güvenliğin sadece saç sakal toplamaktan ibaret sanıldığını düşündüğümüzde olayın vehametini anlayabiliyoruz.

umarız son olur ama bizler harekete geçemedikçe bir şeylerin değişeceğini düşünmek çok iyimser bir bakış açısı.

tekrardan geçmiş olsun umarız yakın zamanda iyileşir.
  • bir diş hekimliği fakültesi için çok çok sıradan bir rezalet. rezalet puanım 10 üzerinden 3. ne rezaletler gördü bu gözler. bir öğrencinin yüzünün yanması10 üzerinden ncak 3 alır benden. yalnız konuyu sosyal mecrada paylaşmak 10 üzerinden 10 alır. o okulu bitirtmezler evladım. okulu bitirmek için 100 tane sözlü sınava gireceksin. ağzınla kuş tutsan bitirtmezler o okulu. yol yakınken sil kurtul.
  • benim anlamadığım diş hekimliği okuyan bir öğrencinin dişlerle uğraşması gerekirken ne alaka kimyevi madde bilmem ne? hadi karbon hidrojen okey de paylayıcı yanıcı ve kokan bir madde ne mana?
    hanım kızımıza geçmiş olsun diyorum. inşallah ben azeriydim de bana böyle yaptılar deyü ortalığı fikfiklemez.
    aynısının muadilini ben kendim yaşadım da ordan biliyorum. adam geldi ben aleviyim kızımı bu yüzden bıraktın hocaağğğ diye kükrüyordu bana. de siktir löö dememek için kendimi zor tutmuştum asdf.
  • rezalet puanım 8/10. bir anadolu şehrinde tıp okuyan biri olarak o kadar iyi anlıyorum ki, hayatımız hocalar tarafından mobbing ve baskı altında geçiyor. sor ne öğrendim, soru ezberleyerek sınıf geçtim. hocaların 1 yılda anlatamadığı konuları biz birbirimize 2 haftada anlattık başka kaynaklardan bakarak öğrendik. o kadar boşa harcamış hissediyorum ki en verimli yıllarımı, bir şeyler öğrenmeye karşı hevesim kalmadı hayatta. sadece sınavlar için ezberlediğimiz saçma sapan ezber bilgileri. hocaların egoları ve cahillikleri. konuyla alakası yoktu ama içimi kusayım ben de buraya böyle.
    fena ah ettim ama eski hocalara, allah hepsinin belasını versin, karma yerle bir etsin evlerini hayatlarını, gün yüzü görmesin can veremesinler.
  • (bkz: diş hekimliği fakültesinde öğrenci olmak)

öğrencilik hayatında çoğu meslek grubu türlü zorluklar yaşar. lakin durum diş hekimliğinde biraz daha vahim. işin maddi boyutu, asistanlardan/hocalardan papara yeme durumu, yoğun çalışma ve sınav temposu, bulaşıcı hastalık ve enfeksiyon kontrolü kadar klinik yetersizliklerle de uğraşır insanlar.

preklinik stajlarda doğalgaz bekinden çıkan alevle saçları yanan arkadaşların kafalarına vurarak müdahale edersiniz. başka şansınız yoktur. arkadaşınızın gözüne modelasyon yaptığınız mum kaçar, final dönemini kaçırır; sınıf tekrarı yapar. doğalgaz bekinden sızan gaz yüzünden acile gidersiniz, derdinizi anlamazlar. intihara teşebbüs etmişçesine adli vaka gibi her yerde önünüze çıkar.

sınavlara yetişmeye çalışırken sağlığınızdan olursunuz. millet gezerken siz çalışırsınız, rahata erdim dediğinizde etrafınızda plan yapacak kimse kalmamıştır. hastanın kanından, tükürüğünden sakınırken telefon numaranızı verdiğiniz sapığın kendisini hesaba katmamış olmanız sizin sorununuzdur artık. klinikte malzeme yoktur, aletler eskidir; olan çalışmaz, çalışan su kaçırır. asistanı, doçenti, profesörü türlü ruh hastasınının o gün yatağın hangi tarafından kalktığı öğretim hayatınızı şekillendirecektir.

hayatın her alanında var, her fakültede oluyor bunlar. diş hekimliğinde bu işin dozu ve keyfiyeti biraz daha fazla. mazur görülebilecek seviyenin de üzerinde her yerde.

nöbetçi asistan dersten sorumlu hocaya söyler. hoca dekanlığa iletir. bahsedilen preklinik eksikliklerin rektörlükten mi yoksa sağlık bakanlığından mı cumhurbaşkanlığından mı kimden isterlerse istesinler, giderilmesi gerekliydi bu zamana kadar. yaz dönemi, tatil, bayram herkes sezonu bitirme peşinde olduğundan önümüzdeki döneme sarkıtılmış sorunun çözümü.

kimse ölmediği için şanslı sayılırlar.

sorumluların ceza almasını pek beklemesek de klinik koşulların iyileştirilmesi için durumu cimer'e mutlaka yazın.

geçmiş olsun.

edit: doğalgaz bekleri neden düzgün çalışmıyor da reşo yakıtı veya ispirto ocağı kullanıyor bu adamlar diye düşünmeyenleri okuyunca şaşırdım. ne tuhaf insanlarsınız lan siz? kullandıkları 5 liralık dandik şeylerden emniyet bekliyorsunuz. seninki düzgün çalışırken yan taraftaki tıkanıp patlarsa ne yapacaksın? nasıl kanıksamışlar düzensizliğin düzen olmasını. burası türkiye, işine gelirse. zihniyetinize sizin...
  • okurken şöyle bir geçmişe gidip geldiğim rezalet. ciddi manada bu kafada akademisyen türkiye'de bol miktarda mevcut. rezalet gibi rezalet ancak hiçbir şey yapılmayacak ve böyle gitmeye devam edecek ne yazık ki.

arkadaşa geçmiş olsun.
  • gaz kaçağından nasıl oluyor da ispirto ocağı patlıyor birileri bunu da açıklasın.

ispirto ocağı patlamışsa, bu ocağın havalandırma deliğinin kapalı olması dolayısıyla olur, sorumlusu da kullanan öğrencidir. yok eğer doğalgaz kaçağı varsa patlaması gereken şey koca laboratuar olmalıydı.

tipik. öğrencilerin protez dersi finalini gerçekleşen kaza ile geçersiz kılma hamlesi. ya da olay çok berbat anlatılmış.