şükela:  tümü | bugün soru sor
 • malezya ba$kenti.

  ayrıca malezya sultanının geniş bir haremi bulunuyor. her sene muhtelif coğrafyalardan hatunlar kendilerini sultana beğendirmek için malezyaya gidiyorlar.adamlar işi biliyor.

  hilafet yurdumuza tez zamanda geri gelmelidir.
 • dunyanin en yuksek gokdelenlerini ve 2000den fazla kelebek turunu icinde barindiran, dinleyenine thy reklamiyla istem disi bir baglanti kurdurtan sehir.
 • uzak biryerleden bahsederken kullandığım joker yer ismi
 • dört[4]üncü viraj, apeksinden hemen önce hafif bir tırmanışa geçiyor. mümkün olduğunca iç bordürler kullanılmalı. aksi halde tırmanışla birlikte kendisinizi pist dışında buluyorsunuz. her ne kadar iç bordürler kullanılsada viraj, aracı çıkışta oldukça sert ve sarsıcı olan dış bordürlere atıyor. denge çok hassas. kontrollü bir spinle çıkış bitiriliyor. viraja dengeli giremeyen pilotlar viraj çıkışı çok yavaş kalıyorlar. geçiş için uygun.

  ardından gelen, çapları geniş, s oluşturan 5. ve 6. viraj kompleksi çok mühim. beşinci virajı mümkün mertebe içden almak gerekiyor. sonrasında fazla dışa kaçmadan 6. virajda iç bordürler -ki ben bunu hiç beceremiyor ve 6. viraj çıkışı çok yavaş kalıyorum. en az 0.5-0.7sn gidiyor- kullanılmalı. bu viraj kompleksi içinde yarış çizgisini yitiren pilotlar geçilmeye mahkum. geçiş oldukça müsayit.

  onbir[11]inci viraj çok acımasız. öncesi daralan bir parabol. apeksi çok önde. kesinlikle bordürler kullanılmamalı, çok sert. süspansiyonu ve dengeyi çok zorluyor. bu nedenle bu virajın çıkışı en çok spin atılan noktalardan biri.

  onüç[13]üncü viraj parabol şeklinde ve yaklaşık doksan[90] dereceyle bi sonraki viraja bağlanıyor. ondört[14]üncü viraja kontrollü girebilmek için parabolün ortalarında fren yapmaya başlamalı. ondördüncü virajın girişinde freni kesip, full throthle iç bordürlere dogru yönelmeli. g-force bu noktada o kadar fazla ki, aracın önünü her ne kadar iç bordürle doğru sürsenizde dışa doğru savruluyorsunuz. bu yüzden spin tehlikesi bulunan bir diğer nokta da burası. hata yapan pilotlar rahatça geçilebilir.

  ondördüncü virajın çıkışı ile ilk uzun düzlüğe geçiliyor. on beş[15]inci viraj start-finish düzlüğüne bağlanıyor. öncesinde yaklaşık 300hm/h'den 90lara düşülüyor. on dördüncü virajın çıkışı, sonrasındaki uzun düzlük, ardından gelen sert 15. viraj, start finish düzlüğü ve yine 300km/hden 75km/hye düşülen ilk viraj geçiş için çok uygun.
 • havaalanında şehre giderken; otoyolun karşı şeridinde kaza yapmış bir motosiklet, refujun yanında beyni etrafa saçılmış bir adam, arkadaşının yanında çaresizlikten ne yapacağını şasırmış bir adam ve adım adım ilerleyen trafikte arabalarında inip yardım etmeyi akıllarına getiremeyen bir halk ile karşılandığım şehirdir.

  malezya nın genelinin aksine, güney doğu asya dan gelen binbir çeşit insan sayesinde kozmopolitlik sınırlarını zorlamaktadır.

  gezilecek görülecek yerler petronas kulelerinin etrafındadır. yani birisi sizi kolunuzdan tutup "şehrin dışında acayip bir tur ayarladım" derse inanmayın.
 • seriat ve demokrasi karisimi bir yonetime sahip olmasina ragmen,soylenene gore asyanin en buyuk kumarhanesinin oldugu sehir. kumarhaneye terlikle almiyorlar illaki ayakkabi ile girmek zorundasiniz
 • ingilizce konusmanin cok cok ise yaradigi bir sehir. aslinda malezya genel olarak ingilizcenin cok kullanidigi bir ulke. kuala lumpur un ozellikle cin mahallesi oldukca fantastik bir mekan. kokulara alisana kadar yemek yiyemiyorsunuz. trafige alisana kadar zirt pirt birinin uzerinizden gecme tehlikesi oluyor. alisveris merkezi sayisi oldukca fazla ve bunlarin en kendi halinde olanlari bile akmerkez kadar nerdeyse. henuz mega mall u sadece disaridan gorebildigim kadariyla baya, hatta baya baya buyuk bir mekan. cogunluk malay denen yerli irkta olmakla beraber cinli ve hintli de oldukca fazla. malay lar devlet islerinde ve bunun disinda bazi izbe islerde, cinliler ticaret, esnaflik gibi seylerde hintlilerde amelelik islerinde calisiyorlar gibi gorunuyor...

  (bkz: arkasi yarin)
 • singapur'dan sonra "rengin koyulastikca yaptigin isin boklugu artar" fenomenin gecerli oldugu baska bir sehir.
 • ticaret nufusun sadece %30unu olusturan cinlilerin elindedir, bu yuzden subat ayinda 2 hafta her sey durur. her yerde proton marka arabalar vardir. akaryakit cok ucuzdur, eminonu-avcilar arasi mesafeye benzer bir mesafeyi 1,5-2usd ye gidebilirsiniz. diger bir %30 hintlilerdir. musluman malay kadinlar iklimin etkisiyle carsaf falan giymezler. uzun dar ipek (ipektir herhalde?) etekler ve buluzler ve seksi acik topuklu ayakkabilarla goze gayet hos gorunurler. yil boyu ortalama sicaklik 33 derecedir. asiri nem sonucu gunun herhangi bir vaktinde birden deli gibi yagmur yagmaya baslayabilir. orda yasayanlar periyodik olarak ayda bir solunum yollari rahatsizliklarina yakalanirlar. uzak dogunun en egitimli is gucune sahip oldugu icin bircok uluslararasi markanin orda uretimleri vardir, ozellikle bilisim sektorunde. bu cokuluslu sirketlerin buradaki ust duzey yoneticileri tas catlasa 2000usd kazanirlar. ote yandan ayda 1000usd ile krallar gibi de yasanabilir. vee trafik bize gore ters akar. cadde isimlerinde bol bol musluman erkek isimleri gectigi icin akilda tutulmalari nispeten daha kolay olur.