şükela:  tümü | bugün
  • ne öldürür ne hayatta tutar. süründürür. (bkz: dualite)
    ayrica bunny suicides icin super malzeme olabilir. kac kisi anlayip güler o ayri mevzu.
  • kafasına dayalı silahın tetiğini çekmek için bekleyen adamın elindeki sıradan bir silah değil. bu silah, bir kuantum parçacığının (kuarkın) dönüş yönünü ölçüyor. tetiğe her basıldığında parçacığın dönüşü yeniden ölçülüyor. bu ölçüme bağlı olarak silah ya ateş alıyor ya da almıyor. kuantum parçası saat yönünde döndüğünde silah ateş alıyor. parçacık saat yönünün tersine döndüğündeyse silah ateş almıyor.

    adam tetiği çektiğinde silah ateş almıyor. bu senaryoda adam sonsuza dek silahı ateşlemeyi sürdürüyor, silah asla ateş almıyor ve adam sonsuza dek tetiğe basıyor.

    deneyin başına dönüyoruz, bu sefer adam tetiğe bastığında kuantum parçasının saat yönünde döndüğü ölçülüyor, adam ölüyor.

    ama diğer ölçüme göre adam tetiği sonsuz kez çekip ölmemişti. o zaman adam nasıl şu an ölmüş olabilir? bu teoriye göre adam o esnada aynı anda hem canlı hem ölü. deneyde adam tetiğe her bastığında evren ikiye bölünüyor. adam birinde yaşarken diğerinde ölüyor ve bu şekilde oluşan evrenlerden birinde adam sonsuz dek “kafasına sıkıp” hiçbir zaman ölmüyor. schroedinger’in kedisi deneyine benzeyen bu örneğe göre biz de bazı evrenlerde çoktan ölmüş olabiliriz.