şükela:  tümü | bugün
177 entry daha
  • ahmet hamdi tanpınar zamanında yapmış:

ne içindeyim zamanın,
    ne de büsbütün dışında;
    yekpare, geniş bir anın
    parçalanmaz akışında.
  • --- spoiler ---

yolda araba sürerken durup dururken aklınıza bir parça geliyor. sonra siz bu parçanın radyoda çalabileceği ihtimalini düşünerek; radyoyu açıyor, frekans değiştiriyor ve o parçaya denk gelme olasılığını araştırıyorsunuz. tam o parçaya ulaşma inancını yaşarken, çok hoşlandığınız bir şarkıya denk gelip arama hırsından vazgeçiyorsunuz ve hoşlandığınız şarkıda sabit kalıyorsunuz.
    --- spoiler ---

asıl olan ileriki aşamada ortaya çıkan sonuç içerisinde cisimlerin sürekli birbiri içerisinde iletişim olması ortaya çıkabilir ve bu sisteme örnek olabilerek açıklanabilir.

her maddenin kendi aralarında bir iletişim bağı vardır yargısı da eklenebilir.

bununda yanı sıra, kuantum mekaniği tek tanımlık bir şey olmamasına rağmen, farklı evreleri ve parametreleri vardır.

(bkz: olasılık)

(bkz: duyarlılık)

gibi.

ama şöyle de bir söz söylemiş yazar:

eğer ki kuantum mekaniğini anladığını sözlüyorsanız hiç bir şey anlamamışsınız demektir.

(bkz: schrödinger'in kedisi)

ayrıca, baştaki spoilerde belirttiğim gibi, hoşlandığınız parçada kalmazsanız belli bir sonuca ulaşma olasılığınız çok daha yüksek olacaktır.

bununda yanı sıra:

allah'ın varlığının delilidir. çünkü böyle bir oluşum tek bir sanatkarın eseridir.

kuantum mekaniği aslında meta fiziğin de sorgusudur.

düzeltme: schrödinger kedisi bkz
  • olmayan izah. anladığım kadarıyla muhtemelen kısa izahı yoktur.
    konuya hakim (uzmanı değilim yani) olmayan amatör bir meraklı diyorum kendime.
    okuyabildiğim kadar okuyorum ve devam da edeceğim ama olayın özünden anladığım maddeyle (en küçük birimlerinde) alakalı bu davranış biçimlerinin tüm şartlarda her seferinde farklı davrandıkları ve bir nev-i düşünen ve algılamaya çalışan kafayı "göte" çevirme durumu.
    (bkz: kafanın göte dönmesi)*
    olayı eyyorlamam bu kadar.
2 entry daha