şükela:  tümü | bugün
 • küba büyükelçisi alberto gonzalez casals tarafından mustafa akyol isimli yazar kişisine verilmiş ayar.link

  hürriyet daily news'te "why the turkish left hates erdoğan but loves castro" ("neden türkiye solu erdoğan'dan nefret eder ama castro'yu sever") başlıklı bir yazı kaleme alan mustafa akyol, erdoğan ile fidel'i birbirine benzetti.

  yazıda, fidel'in "diktatör" olduğunu öne süren akyol, erdoğan eleştiriliyorsa, aynı eleştirilerin fidel'e de yapılması gerektiğini iddia etti. yazıda fidel'in "devrimci", "ilerici" ya da "anti-emperyalist" olmasının birönemi olmadığı öne sürüldü.

  yandaş yazarın yazdıklarına, küba büyükelçisi alberto gonzalez casals yanıt verdi. "fidel castro'yu tanımıyorsunuz, küba'nın tarihi hakkında hiçbir fikriniz yok" diyen casals, akyol'un yazdıklarının cehaletini gösterdiğini söyledi.

  casals'ın akyol'a yanıtı:

  "yazdıklarınızın cehalet düzeyini gösterdiğini ifade etmeme izin verin. fidel castro’yu tanımıyorsunuz, küba’nın tarihi hakkında hiçbir fikriniz yok ve saçma ve yaralayıcı sözleriniz, küba karşıtı basının aşağı ve kötü bir kuklası gibi hareket ettiğinizi gösteriyor.

  yazınız saygısızca; yalnızca liderimizi kaybetmenin acısını yaşamakta olan küba halkına karşı değil, türk halkının kendisine karşı da. biliyorsunuz şu günlerde milyonlarca türk, fidel castro’ya olan saygısını ifade etti. yalnızca, nefret ettiğiniz ve tiksindiğiniz açık olan soldan değil, büyük ülkenizin bütün kurumlarından, bütün siyasi, toplumsal, dini kesimlerinden insanlar saygılarını dile getirdiler.

  sözlerinizin yol açtığı yara, onları kübalılar için son derece zor bir anda yayınlamış olmanızla birlikte ikiye katlanmış durumda. dünyadaki milyarlarca insanın duygularına ortak olmanızı istemiyoruz, çünkü görüldüğü kadarıyla ‘farklıyı oynayarak’ dikkat çekmekten zevk alanlardan olduğunuz anlaşılıyor; istediğimiz şey saygı göstermeniz. yazınız, zıt görüşler arasında bile var olması gereken en temel onur ve saygı kurallarını dikkate almamıştır.

  havana’dan santiago de cuba’ya kadar tüm küba’dan gelen görüntüler, liderimiz için ağlayan bütün küba halkının görüntüleri fikrinizi değiştirmeniz için yeterli değil mi? yoksa yalnızca miami televizyonunu mu izlemeyi tercih ediyorsunuz?

  sizin kendi liderlerinize bile saygınız yok. latin amerika’da mustafa kemal atatürk’ün imajını yücelten kişinin fidel castro olduğunu muhtemelen bilmiyorsunuz. bütün türklerin kahramanı olan atatürk’ün anısına küba’da adım atılmasını fidel castro sağladı. küba’daki atatürk büstünü fidel castro dikti, çünkü onun fikirlerine inanıyordu ve onun fikirlerinden ders almıştı.

  sayın cumhurbaşkanı erdoğan’a bir şey demek istiyorsanız cesur olun ve dolambaçsız konuşun. zehrinizi salmak için numaralara başvurmanız ve liderimizin kişiliğini kullanmanız kabul edilemez."

  mustafa akyol'un yazısılink

  ulan her gün bi ülkeden ayar yiyoruz . yakında sealand bile bize ayar verir.
 • buyukelci' nin diplomatik bir sekilde kapagi taktigi ayar. helal olsun.
 • "‘farklıyı oynayarak’ dikkat çekmekten zevk alanlardan olduğunuz anlaşılıyor" lafını begendim.
 • " farklıyı oynayarak’ dikkat çekmekten zevk alanlardan olduğunuz anlaşılıyor. " derken attention whore mu demek istemiş acaba? sadece soruyorum.
 • yüzü olsa o yazıyı yazar mıydı gençler gözünüzü seveyim. kimlerden utanma, arlanma bekliyorsunuz?
 • mustafa akyol'un kim olduğunu bilmeyip, reisçi sanıp, "mısıtıfı ıkyıl olsım sıkığa çıkımım" diyen bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan embesillere; reisçi filan değil bu adam nytimes'da boy boy erdoğan'ın otoriter olduğunu, diktatörlüğe eğilimli olduğunu anlatan makaleleri yayınlandı. ayrıca verilen bir ayar filan da yoktur, argümana bak amk halk üzülmüş de sokakta yas tutuyormuş da. erdoğan bugün ölse aynıları yarın türkiye'de yaşanır. bu erdoğan'ın otoriter eğilimli olduğu gerçeğini değiştirir mi? kuzey kore'de de insanlar ağlayıp zırlıyordu. gerçi size göre kuzey kore de diktatörlük değildir neyse.

  öyle ama halk çok seviyordu demekle olmaz, madem öyle de ki castro fikir özgürlüğüne önem vermiştir, karşıt görüşlüleri öldürmemiştir vs. diye. niye diyemedi acaba ben söyleyeyim. çünkü bu azılı diktatör 40 yıl seçim meçim olmadan hüküm sürmüş, karşıt görüşlüleri katletmiş, sıradan halkın araba dahi almasını yasaklamış, hastalanınca da hükümdarlığını kardeşine bırakmıştır. acaba rte koltuğunu damat berat'a bıraksa ülkede nasıl bir kıyamet kopar. ama fidel bırakınca normal çünkü "kübanın sığlık sistimi mikimmil". duble yol yaptı diyen akplilerden zerre farkınız yok iki yüzlü solcular sizi.

  edit: ahahahahahahhaa gerizekalı bir solcu mustafa akyol'a ezik demiş. lan sende adamın yazdığı ingilizce makaleleri sadece okuyup anlayacak kapasite var mı acaba? bence yok şayet olsaydı gelip burda salak salak konuşmazdın.

  edit2: karşıt görüşteki enteyleri karşı argüman sunamadan eksilemeyenleri solcu yapmıyorlarmış. ben ekşi sözlükte bunu öğrendim.
 • şu ayarı ben yesem, evrimin amına koyayım beni tekrar maymun yapın diye ağlardım.
 • buna ancak gerizekâlı, hücre evinde gübreden bomba yapan piercingli solcu kızlar ''ayar'' der. aklı başında herkes küba'lı büyük elçinin ''erdoğan bu hareketin doğal lideri'', ''liderimizin açıklamasını ayakta dinledik'' diyen akp'li vekillerden farksız olduğunu, ortaya objektif bir argüman koyamadığını görür. ''milyonlarca insan taziyesini iletiyorsa o adam diktatör olamaz'' diye argüman mı olur? franco'nun, peron'un, pinochet'in de hala milyonlarca seveni var; kasım'da franco'cular meydanlarda buluşup hala daha cara al sol'u söylüyor ama o faşist bir diktatör oluyor fakat castro olmuyor. neden? solcu olduğu için.

  haber sol gibi müsveddelere acımaktan başka bir şey gelmiyor elimden.
 • mustafa sana söylüyorum levent sen anla şeklindeki ayar
 • büyükelçi'nin özetle "tanımıyorsunuz, tanısanız siz de severdiniz" dediği cevaptır.

  keşke sayın büyükelçi bunun yanında kendi devlet başkanını layık-ı vechile tanıtsaydı, biraz argüman sunsaydı.