• belli basli gerizekali ayraclarim var. bunlardan birisi de komunizm.

birisi tarih okumadan etmeden komunizmi ovuyorsa direkt bu adam ya gerizekali ya da dusuk kaliteli insandir diyorum. turkiye'deki komunistlerin cogu da boyle. edebiyat okuyup, kirlarda bahcelerde komunizm yetissin istiyorlar.
  • kubali bir ispanyolca hocam var. kuba'yi ona overseniz sizi dover. 18 yasinda evlilikle cikmis kuba'dan. baska turlu ulkeyi terk etmek mumkun degilmis o zamanlar. kuba son derece fakir, yoneticilerin sosyal sermayeyi yedigi kapali, otoriter hatta fasist bir ulke. iyi seyler saglikta gelismeler sunlar bunlar elbette olacak. ama bu genele vuruldugunda iyi yonetisim oldugu anlamina gelmiyor. kuba ovulecek bir yer degil. ben bir yer oveceksem hollanda'yi ovmeyi tercih ederim sahsen.
  • cok basit.

ovuluyor cunku modern dunyaya ait sorunlarin cogu orada yok. stres, yabancilasma, yalnizlik, trafik, cevre kirliligi, beton yiginlari, is yerinde emek somurusu, gida ve saglik gibi basit ihtiyaclarini karsilayamama riski, evsizlik, vs vs.

kubalilar kaciyor cunku modern dunyaya ait faydalarin cogu orda yok. para kazanma imkani yok, ipad yok, seyahat yok, hizli internet yok, modern araba yok, vs vs.

kubayi sevip sevmeme, kacip kacmama karari usttekilerden hangisine deger verdiginize bakar. bir de kubalilarin modern dunya sorunlariyla karsilasmamis olmalarindan, disarinin hep iyi taraflarini gormelerinden kaynakli bakis acisi sorunu var.

sunu da unutmamak lazim ki olmayan seylerin cogunun sorumlusu sistemin kendisi degil abd'nin uyguladigi ambargo.
  • zaten bir komünistler iki müslümanlar, bunlar her fırsatta kendi yönetimlerinin en süper olduğunu iddia ederler ama fırsatını buldular mı... taaak topuk!

soran ikisi de sistemlerinin mükemmel olduğunu ama uygulayanların mükemmel olmadığını söyler. uygulanması için mükemmel uygulayıcıya ihtiyaç duyan bir sistem mükemmel değildir zaten. uygulayanlar mükemmel olsa şirinler köyü sistemi bile mükemmel işler. maharet mükemmel olmayanların bile yürütebileceği mükemmellikte bir sistem kurmaktadır.

hadi komünizm allah yapısı değil kul yapısı, müslümanların bahanesi ne acaba?
  • bizim "fakir ama mutlu mottosuna" kendimizi inandırmak için söylenen yalanlardan biridir.

güzel kardeşim sağlık vs iyi diyorsun da kim yararlanıyor bir bak bence. yüksek askeri veya yönetici zümresi mi yoksa halk mı?
    hayır işin tuhafı tıbbi ekipman satın almadan veya üretmeden nasıl tıp gelişmiş diyorsunuz anlamıyorum. ilaç vs bulundu yapıldı diye hemen tıp iyi demek işin kolayına kaçmaktır.

kendinizi yöneticilere sömürtmek isteyene güzel bir yer tabi.

sosyalist, tabanlı yönetim biçimleri kimseyi zengin etmez ortalama altı yaşantın olur o kadar.
  • solcular tarafından abd ambargosu bıdı bıdı denilerek aksi savunulacak iddia. küba'nın en iyi yanı yakın olduğu içi. abd'ye kaçak olarak gitmenin kolay olmasıdır. ayrıca küba'nın tam karşı kıyısı miami'de küba mahalleleri var. zaman ve realite komünizm masalının acziyetini gözler önüne serdi.
  • almanya'nın türkiye'yi kıskanmasına karşın vatandaşlarımızın kendilerini almanya'ya atmak istemeleri ile eşdeğer durumdur.
  • istanbul'u oven turistlerden ve almancilardan farklari yoktur. git yasa desen "aa yok boyle iyiyim ben" diye cevap verir. iste onlara, "- bi siktirin git surdan" demeyi ogrenin.
  • özgürlüğün olmadığı her yer cehennemdir...küba değil neresi olursa olsun. benim de gitmeyeceğim bir yerdir... rusya,iran, küba çin... gideceğim tek yer avrupa başta batı dünyasıdır. ora da bizi almıyor zaten.
  • yer; köşk pavyon (turistik köşküm gazinosu)
    dansçı/konsomatris kızlardan biri kübalıdır;
    - sen nerelisin?
    - küba.
    - küba? ne işin var burada?
    - türkiye çok güzel..
hesabın var mı? giriş yap