şükela:  tümü | bugün
 • futbolcu gibi dünyada iyi para kazanan insanlar tabi ki kapital ülkelere kaçarlar. ama kübadaki orta ve alt gelir sınıfına sahip kimseler için liberal ülkeler ne kadar teknolojik olarak göz boyasada monoton bir sarmala girildiğinde , kapital sistem insanın üzerine çöktüğünde o teknolojik olarak geri kalmış kübayı ararlar.

  hangimiz özlemiyor ki 90 ları ya da daha yaşlılarımız 70 leri.
 • belli basli gerizekali ayraclarim var. bunlardan birisi de komunizm.

  birisi tarih okumadan etmeden komunizmi ovuyorsa direkt bu adam ya gerizekali ya da dusuk kaliteli insandir diyorum. turkiye'deki komunistlerin cogu da boyle. edebiyat okuyup, kirlarda bahcelerde komunizm yetissin istiyorlar.
 • almanya'nın türkiye'yi kıskanmasına karşın vatandaşlarımızın kendilerini almanya'ya atmak istemeleri ile eşdeğer durumdur.
 • kubali bir ispanyolca hocam var. kuba'yi ona overseniz sizi dover. 18 yasinda evlilikle cikmis kuba'dan. baska turlu ulkeyi terk etmek mumkun degilmis o zamanlar. kuba son derece fakir, yoneticilerin sosyal sermayeyi yedigi kapali, otoriter hatta fasist bir ulke. iyi seyler saglikta gelismeler sunlar bunlar elbette olacak. ama bu genele vuruldugunda iyi yonetisim oldugu anlamina gelmiyor. kuba ovulecek bir yer degil. ben bir yer oveceksem hollanda'yi ovmeyi tercih ederim sahsen.
 • bizim "fakir ama mutlu mottosuna" kendimizi inandırmak için söylenen yalanlardan biridir.

  güzel kardeşim sağlık vs iyi diyorsun da kim yararlanıyor bir bak bence. yüksek askeri veya yönetici zümresi mi yoksa halk mı?
  hayır işin tuhafı tıbbi ekipman satın almadan veya üretmeden nasıl tıp gelişmiş diyorsunuz anlamıyorum. ilaç vs bulundu yapıldı diye hemen tıp iyi demek işin kolayına kaçmaktır.

  kendinizi yöneticilere sömürtmek isteyene güzel bir yer tabi.

  sosyalist, tabanlı yönetim biçimleri kimseyi zengin etmez ortalama altı yaşantın olur o kadar.
 • cok basit.

  ovuluyor cunku modern dunyaya ait sorunlarin cogu orada yok. stres, yabancilasma, yalnizlik, trafik, cevre kirliligi, beton yiginlari, is yerinde emek somurusu, gida ve saglik gibi basit ihtiyaclarini karsilayamama riski, evsizlik, vs vs.

  kubalilar kaciyor cunku modern dunyaya ait faydalarin cogu orda yok. para kazanma imkani yok, ipad yok, seyahat yok, hizli internet yok, modern araba yok, vs vs.

  kubayi sevip sevmeme, kacip kacmama karari usttekilerden hangisine deger verdiginize bakar. bir de kubalilarin modern dunya sorunlariyla karsilasmamis olmalarindan, disarinin hep iyi taraflarini gormelerinden kaynakli bakis acisi sorunu var.

  sunu da unutmamak lazim ki olmayan seylerin cogunun sorumlusu sistemin kendisi degil abd'nin uyguladigi ambargo.
 • sosyalistleri üzmeyin şimdi durduk yere olaya ayıkmasınlar.
 • yer; köşk pavyon (turistik köşküm gazinosu)
  dansçı/konsomatris kızlardan biri kübalıdır;
  - sen nerelisin?
  - küba.
  - küba? ne işin var burada?
  - türkiye çok güzel..
 • kubaya gitmis bir sosyalist olarak alayiniz sagci embesillersiniz diyorum. kubayi cennet ilan etmiyoruz ama nedense oyle yapiyormusuz gibi algi yaratip o algiyla dovusuyorsunuz. amerikanin burnunun dibinde agir ambargolar yasiyorlar diyoruz " ehehehe bunlar bahane, gercek sosyalizm bu degil ehehe" diyorlar. turkiyedeki kisa sureli amerikan ambargosunu bile duyamamis bu cahiller ambargoyu kucumsuyor. elbette ulkede sorunlar var. bakin iddia ediyorum en kotu kuba en iyi turkiyeden daha iyidir. bir takim temel mevzu sorunlari var ve bunlari asabilirlerse daha yasanir hale gelirler. misal kapitalist ulkelerde internet bagimlisi biriyseniz kuba size cehennem gibi gelir cunku internet cooook pahali. yasak ama fiilen yasal ulkede,kimse yasak filan demesin. neyse siz gercek sosyalizm bu degil ehehe demeye devam edin.