şükela:  tümü | bugün
 • ruh hastası sosyalistlerin üşüşeceği başlıktır. iflah olmaz bunlar.
 • (bkz: zorla güzellik olmaz)

  zorbalıkla yapacağınız her şey geri teper. bizim sevgi kelebeği solcularımızın kendileri dışında her şeye "gerici" damgası vurup zavallılıktan zavallılık beğenmelerinin esas sebebi bu.

  kibirden arınamamış hiçbir düşünce sizi ileri götürmez. bırak ileri gitmeyi, yerinde bile saydırmazlar adama. demir perde ülkelerinin halini görüyorsunuz. kimi maddi kaynaklara çöreklenmekten, kimiyse bunların ötesindeki fikir kıtlığından çöktü. son kertede, tek tip insan yetiştirme gayesi olduğunu yarım ağızla itiraf eden, insan ürünü olduğu halde hata yaptığını kabul etmeyen her kişi ve kurum egemenlere hizmet eder. egemenlerin de sağı solu olmaz, her zaman sömürecek insan kaynağı olur.

  rüşvet/hırsızlık dağlarından, kolhoz simsarlığından; dünya vatandaşlığını paravan olarak kullanıp kritik mevkilerde über milliyetçiliğe tutunmaktan utanmayanların bu vakaları "kara propaganda" olarak görmesi doğal. her otorite birilerini bertaraf etme düşüncesiyle gücünü kabul ettirir.

  ister küba olsun ister sovyetler fark etmez. bugün türkiye'de solculuk oynayan enver aysever tarzı mini komünizm eksperlerinin komik duruma düşmesinin nedeni büyük ölçüde bu işte. bu tarz çelişkileri afişe etmesi açısından da efsane bir skandal aslında. çökmüş sistemlerini "kurtuluş" olarak pazarlamaktan hala utanmayan, köhnemiş fikirlerinin eleştirilmesini her seferinde kendilerinden daha berbat durumdaki liberalleri kalkan olarak kullanıp erteleyen; ana akım medyadayken suya sabuna patronlarının izin verdiği ölçüde dokunurken, oralardan şutlanınca bir anda "halk" için haber yapmaları gerektiği kafalarına dank eden zavallı bir güruh işte bunlar.

  neyse daha gömerdim de, biraz başka arkadaşlar toprak atsın.

  edit: paragraf ve anlatım bozukluğu.
 • acı gerçektir. sağlığın vs iyi olmasından sürekli övgü alan bir ülke. ne saçma iş , mesela bana göre dünyanın en iyi mutfağı türk mutfağı , ayrıca türkiye gerçekten de çok güzel bir ülke , bir yandan da dört mevsimi yaşıyoruz mesela , ayrıca sağlık bizde de iyi ve ucuz. dizilerimiz ve müziklerimiz kaliteli ve tüm dünyaya ihraç ediyoruz. o halde herkes gelsin türkiye’de yaşasın. bu ülkede küba’dan çok daha iyi olan tonla şey var.
 • küba'nın eleştirildiği argümanların aynılarıyla bir çok kapitalist ülke de eleştirilebilir. peki neden eleştirilmiyor? çünkü sağcı çomarların ikiyüzlülüğünü dinliyoruz.

  mesele üstte biri sağlık sisteminden kaçı yararlanıyor demiş mesela. aynı eleştiriyi amerikan sağlık sistemine de yapabiliriz. göç veriyorsa aynı eleştiriyi göç verme oranı küba'dan daha yüksek olan yunanistan ve ispanya dahil 50 farklı kapitalist ülke için de yapabiliriz. niye yapmıyoruz? niye yapmıyorsunuz?
 • zaten bir komünistler iki müslümanlar, bunlar her fırsatta kendi yönetimlerinin en süper olduğunu iddia ederler ama fırsatını buldular mı... taaak topuk!

  soran ikisi de sistemlerinin mükemmel olduğunu ama uygulayanların mükemmel olmadığını söyler. uygulanması için mükemmel uygulayıcıya ihtiyaç duyan bir sistem mükemmel değildir zaten. uygulayanlar mükemmel olsa şirinler köyü sistemi bile mükemmel işler. maharet mükemmel olmayanların bile yürütebileceği mükemmellikte bir sistem kurmaktadır.

  hadi komünizm allah yapısı değil kul yapısı, müslümanların bahanesi ne acaba?
 • komünizm hırsızlıktır.
  zenginin malını çalıp fakirlestirmeye çalışmaktır.
  asker siyasi zenginlik icindeyken halkın beynini uyusturup köle etmişler. kaçan kaçıyor.
  castro da çaldı che guevera da çaldı.
  hırsız bunlar emek hırsizi...
 • sosyalist ülke olma iddiasında olup vatandaşlarına yurtdışına çıkış yasağı koymamış tarihte bir tane bile ülke yok, anlayın oradan nasıl süper bi sistem olduğunu.
 • üniversitelerde komünistlerin masa masa gezip propoganda yaptığı yıllardı. aynı soruyu bu komünist gerizekalıya sormuştum. o kaçanların hepsi amerikan ajanı küba’yı kötülemek için yapıyorlar demişti.
 • turistlik yerdir ve türkiye'ye kıyasla daha mutludur!