şükela:  tümü | bugün
  • 49.9 cc'lik, 3.62 beygir güç üreten tek silindirli 4 zamanlı motora sahip, retro dizaynı ile gerçekten göze çok hoş gelen bir nevi cafe racer'ımsı motosiklet. (cafe tamam da racer kısmı sıkıntılı*.)
    an itibariyle 3525 tl'ye satılmakta.
    detaylı bilgi için şuraya bakabilirsiniz.
    b sınıfı ehliyetle kullanılabilen, mtv ve zorunlu trafik sigortasından muaf, ekonomik bir şehiriçi aracı. ben beğendim valla.
  • çin malıysa uzak durun.
  • b sınıfı ehliyetle sürülebilen, vergisi ve sigorta zorunluluğu olmayan 50 cc motorsiklet.

performans olarak hayal kırıklığı yaratacağını sanmıyorum. çünkü honda cbf 125 cc silindir hacmine sahip ve 140 kilogram ağırlığında.

rx9 ise neredeyse yarı ağırlıkta (88 kg) ve 50 cc. tahminimce 70 km hadi biraz da zorlasanız 80 km hıza çıkabilir. şehir işi retro cafe racer tasarımıyla ve 2 litre/100 km yakıt tüketimiyle çok iyi bir alternatif olacak gibi.

çin motorlarındaki yapboz olayı bunda da geçerliyse ufak tefek modifiyelerle silindir hacmi 100 cc ye kadar çıkartılabilir gibi. tabi frenlerini de iyileştirmek gerekecektir.
  • yasal olarak moped'dir. bu yüzden m sınıfı ehliyete tabidir ve her ehliyetle kullanılabilir. gene yasal olarak 45 km/sa ile sınırlıdır ama bu sınır kolayca kaldırılabilmektedir.

bana göre başlıca eksiği ön frenin kampana olması. bu paraya ancak bu diyip geçiyoruz.
  • kullanan arkadaşlar yeşillendirirse memnun olurum.

ilk motorum olarak almayı düşünüyorum. hız beklentim yok, yanlardan gitsem yeter.
    sigorta kaça patlar bilmiyorum ama sigorta yaptırmayı düşünüyorum.
    motoru alırsam eğer yaza doğru motoru 100cc e güncellerim diye düşünüyorum.

ekipman olarak dizlik + eldiven + kask alacağım.

edit : motoru aldım 2.5 ay önce. 115 km de şimdi, havalar güzel oldukça ufak ufak dolaşıyorum.
    ilk motorum olduğu için detaylı bilgi veremicem. şimdilik memnunum.

edit 2 : kıştan ötürü motoru fazla kullanamadım, zaten yazın güzel havalarda kullanmak için aldım, havalarda bi iyi bi kötü olduğu için acele etmiyorum. motor şuan 180 km de falan, daha rodajtan çıkmadı. maks 50 gördüm, daha da artmadı, artık rodajtan ötürü mü yoksa bi sınırlama mı var bilemedim. 60-70 görenlerde olmuş çünkü. ama motor 50 de giderken pek güven vermedi bana. zaten frenler kampana, ani bi durumda ne kadar etkili olur bilmiyorum. lastikler dar olduğu için virajlarda pek güven vermedi. lastikleri değiştirmeyi düşünüyorum ama henüz araştırmadım.

yakın mesafelere düşük hızlarda gidicem diyosanız, mantıklı bi motor. ama alayım şehrin altını üstüne getireyim diyosanız bence boşverin bunu
  • bu kask ve gözlükile kullanıp tam o 60'ların cafe racer ruhu yaşanabilecek sevimli bir minnoş. ah ulan kahpe felek! biraz da bana para versen olmazdı değil mi?

düzeltme: zaman dilimi.

edit: kask ve gözlüğün linkleri kurbağa olmuş. düzeltildi.
  • yeşil olanı beni benden aldı ama sanırım bisiklete devam etmek zorundayım.
  • şekli şemali yerinde, b sınıfı ehliyetle kullanılan yeni bir motosiklettir. parçaları falan çok ucuz. gaziantep'te toplanıyorlar, parçalar çin malı.

karbüratörü ile ilgili sıkıntı varmış ama fabrikaya geri dönüşlerden sonra düzeltilmiş diye okudum. forumlarda facebook gruplarında 150 cc karbüratör, 125-150 cc piston sekman gömlek atanlar bile olmuş.

modifiye kafasına girilecekse jantları ybr-cbf jantları-amortisörleri-fren kaliperleri ile değişip metzeler me22 lastik takılırsa yol tutuş ve fren performansı artan güce oranla daha fazla artacağından daha orijinalden daha güvenli olur.

sağa sola gitmek için gayet güzel. yalnız motur ufak. 1.90 boyla binmeyin güldürmeyin kendinize. hanım-kadın arkadaşlara çok yakışacak bi motosiklet.
  • yazın oraya buraya gitmek için motor arıyordum. b sınıfı ehliyetle kullanabiliyormuş. tek marşla 50 60 km yol gidilebiliyor mu? bilen varsa yeşillendirsin lütfen.

edit: cahil prof ve muhendis adayi'na teşekkürler. anında dönüş yapıp ilgilendiler sağolsunlar. güzel motor ve her türlü yola çıkılıyor.
  • aynen şu şekilde lakin bu kadar karizmatik olamadan akşam güneş batarken memleketimdeki gölün etrafında gezmek için ideal motor.fiyatı da çok uygun.