şükela:  tümü | bugün
  • son bir aydır kullandığım alettir.
    anladığım kadarıyla (ki anlamam) gözlemlerimi yazayım ki genç dimağlar, almayı düşünenler faydalansın bu bilgilerden.

şimdi şöyle ki bu motoru satın almadan önce iki tekerlik araçlarla aramdaki ilişki o kadar da yakın değildi. bisikletin hakkını veriyordum eyvallah da motorlu olanlarıyla, en fazla kanki direğe kadar gidip geleyim tadındaydı. böyle bir durumda yaptığım araştırmalar sonucunda seçtim kendisini. fiyat olarak sıfırları bile gayet güzel; hele ikinci elleri gerçekten çok iyi. ben 3500 km'deki bir tanesini 5500'e aldım.
    temizini bulursanız ve almayı düşünüyorsanız tavsiye ederim. benim de kafamda soru işaretleri vardı çin malı, ucuz, bilmemne diye; fakat 10 senelik "motorcu abi"lerle yaptığım görüşmeler sonrasında "motora bakarsan sıkıntı olmaz. narin makinelerdir zorlamayacan" öğütlerini alınca o soru işaretlerini de kaldırdım kafadan.

bir kere motor çok güzel görünüyor. hakkaten şahane bir görüntüsü var. hele ki mat siyah olması süper hareket. baya böyle etraftan "ne lan bu?" diye bakıyorlar. hatta geçen gün bir yerde oturuyorum; baya honda ncs'li abi durup motora bir alıcı gözle baktı. beğeniyle kafa sallayıp gitti. bu da böyle bir anımdır.

sürüşü gerçekten keyifli bir alet. oturuş pozisyonunun büyük etkisi var bu konuda zaten, ayrıca selesi de gayet rahat. motorun gücü de etkili tabi konforda; bir kere kontrol edemeyeceğiniz kadar güçlü bir şey değil; ama yokuşta falan da bırakacak kadar da güçsüz değil. iki kişiyi gayet dik bir yokuşta paşalar gibi çıkarıyor zorlanmadan. heh ama nedir 200lük bir motor olduğu için kalkarken bir sıkıntısı yok, gayet seri kalkıyor, seri bir şekilde hızlanıyor; ama bir yere kadar. ben henüz acemi olduğum için çok fazla gaza gelmeden kullanıyorum; ama eski sahibi 130'u gördüğünü söyledi. ki bana kalsa bence de görür; ama biraz zorlanabilir. ama 100-110 bence gayet rahat görür tek kişiyle.

gazı freni gayet güzel. kontrolü çok kolay. gazı çok rahat sabitleyebiliyorsunuz mesela. amiyane tabirle tırıs tırıs gidiyorsunuz sonra. ya da pata pata pata şeklinde. orijinal egzoz biraz sakin bir şey; eski sahibi delik açtırmış, biraz daha tok ve yüksek çıkıyor sesi. örneğin benimki trafikte falan farkedilmeyi epey kolaylaştıracak kadar çıkıyor. arkasında durup beklediğimde çok nadir araba yol vermedi. bu açıdan gayet kullanışlı yüksek sesli egzoz. ama sesin çok yüksek çıktığıyla alakalı bir kaç endişem vardı, arkadaşlarıma sordum yanlarından geçerken bir bakın diye. gayet hoş, rahatsız etmeyecek derecede dediler eyvallah dedim.

göstergeler epeyce var. hız ve devir göstergesi gayet okunaklı tertemiz. bunların içinde tabi km ve sinyaldir falan da var. ayrıca bir de boş vitesi gösteren uyarı ışığı da var ki, bence direkt vites takibi yapsak güzel olabilirdi. özellikle benim gibi yeni motorcular alışana kadar ikinci viteste kalkmaya çalışabilirler. ama kısa bir süre sonra alışıyorsun o ayrı.

motor 130 kiloluk bir motor. çok ağır değil gayet rahat kontrol edebiliyorsunuz. dönüşlerde düşme hissi oluşturmuyor. gerçi ben henüz çok da virajlarda yatmadığım için de olabilir; ama yatsan da sıkıntı çıkaracağa benzemiyor.

amortisörler orijinalde nasıldır bilmiyorum; ama gayet rahat. titreşim sıkıntısı ayaklarda az da olsa var; ama öyle motordan inince elin ayağın tutmayacak kadar değil. ellere zaten vermiyor titreşim; ayaklardaki de tolore edilebilir derecede. uzun yola henüz çıkmadım; ama bana kalsa sıkıntı yaratmayacktır. ayrıca titreşimi de azaltmakla ilgili bazı fikirlerim var uzun yolda rahatsız olursam. azaltabilirim gibi geliyor. başarırsam onu da yazarım buraya.

eyyorlamam bu kadar.
  • 200cc tek silindirli, orijinali keeway tarafından üretilmiş, ülkemizde kuba markası ile satılan motordur. yolda dengesi çok iyi, titreşim çok çok az, gaz tepkisi güzel, görünümü zaten oldukça ilgi çekici, piyasada çinli diye tabir edilen birçok motora göre çok daha kaliteli parçalar kullanıldığını söyleyebileceğim bir model. sürücüsüne yolda kalacakmış veya biryerleri bozulacakmış gibi bir güvensizlik vermiyor, oldukça da konforlu. birkaç yerinde belli vidaların gevşemesinden dolayı düzenli olarak sıkılması gerekiyor..ön amortisörü biraz fazla yumuşak, kasisten hızlı geçerseniz ses yapıyor, lastik çok şişkinse hatta keewayin kitapçığında önerildiği gibi 30psi hava basılmışsa yolda zıplıyor, ben 22-25psi kullanıyorum zıplama yapmıyor. performans olarak standart bir otomobilden daha yavaş diyebilirim, insan arabadan inip motora binince gazı açarım ışıklarda uzar giderim kafası yaşıyor ama bunda o yok, yolda süründürmez, çekişi güzel ancak kalkışta kimseyle kapışmayın can sıkar. sakin kullanım, keyifli gezintiler için tasarlanmış,düzenli bakım yapılırsa sahibini memnun edecek bir motordur.
  • bu motorsiklet ile hız yapamazsınız. bu konuda ne istediğinizi bilmenizde fayda var.
    şehir içinde gezeyim, rahat oturayım, hızla işim olmaz, harley davidson iron alacak param yok veya o kadar para bağlamak istemiyorum diyorsanız aradığınız en şık motor bu beyfendidir.
    70km hıza kadar sorunsuz çıkarsınız ama 80 ve üzerinde(zaten düzlükte bile 90ı geçmiyor) son derece büyük bir titreşim karşılıyor sizi. ben zaten sahilden kaptırıp 12 km yol gidcem katlanırım derseniz, evet katlanılabilir. ama o titreşim aynaları öyle titreştiriyor ki, arkanızdaki araba sağınızda mı solunuzda mı ayırt edemiyorsunuz.
    bunun yanı sıra 0 km aldıysanız, lastikleri oldukça kötüdür, mazgallarda azıcık sularda sarsılır, kayarsınız. çok kumlu, toprak ya da tozlu yollarda hele ki yağmurlu ve eğimdeyse durursan kalkamazsın, kalkarsan duramazsın. bu tamamen lastiklerin suçudur. uygun lastik takıldığında canavar gibidir. yokuşlarda bırakmaz, tek silindire rağmen fiyat/performans değerlendirmesinde başarılı bir motorsiklet.
  • yaklasik bir senedir kullandigim motosiklet. nacizane bilgilerimi ben de yazayim, fikir sahibi olmak isteyen olursa diye;

bu motoru almadan once iki marka arasinda kaldim; falcon freedom ve kuba superlight. ikisi de assagi yukari ayni makina. falcon freedom 250 cc iken superlight 200 cc baska da bir mevzusu yok. ayni tarzlar diyebiliriz. ben sele rahatligi bir tik onde oldugundan dolayi superlight 200 tercih ettim.

alir almaz ufak tefek kestirme islemi yaptim. izmir de bobberizm motorcycles var. adamlar bu makinalari efsane yapiyorlar. superlight' a da cok yakisiyor yalniz. neyse konumuz bu degil..

yaklasik bir senedir kullaniyorum; dere-tepe, dag-bayir gezdim desek yeridir tek sikintisi yag degisimine yaklastikca vidalardan gelen ciyaklama sesleri. onu da yag degistirirken siktirtsaniz yeterli oluyor. aman aman bakim isteyen bir motor degil. ben usengec adamim zaten cok gelemem oyle islere.

benden kaynaklanan cikardigi tek sorun ise; plakalagi yan plakalik yaptirmistim. hayvanoglu hayvan orospu cocugu picin birisi park yerinde kirmis yan plakaligi. amina kodugumun evladi. burayi okuyorsan anana cok selamim var beni bul pic. neyse, bayram tatili zamani uzun yola cikacagim. plakalik tam dusmus degil ama kirik. gidici belli de, mecbur yola cikmam lazim. 120 km gidecegim, tutar diye dusundum.

aksam ciktim yola, cubuk beline tirmaniyorum, antalya taraflarini bilenler bilir behsettigim yeri. 30 km. ya oldu ya olmadi, motordan bir patlama sesi geldi, butun isiklar gitti, kontak calismiyor. hic bir elektrik aksami yok. allahin siktirettigi yerdeyim gece. zifiri karanlik. tek isik araclarin gecerken ki isigi. geriye bi baktim yan plakalik dusmus kirilan yerden. buyuk ihtimal de kisa devre yapiyor ve motorun tum elektrik aksami gocuyor. (plakaligima carpip kiran oc. cok sovdum sana amk evladi)

allahtan motor basit usul motor. kontak, elektrik sistemi falan goctu ama yaninda kick starter var. eski usul, basa basa calistirdim zor bela. motor calisti ama far da yok. zifiri karanlik her yer. neyse biraz bekledim kenarda hizima uygun bir kamyon denk getirdim ve takildim kamyonun arkasina onun isigiyla gece zifiri karanlikta 80 km kadar gittim. ulastim varacagim yere.

ertesi gun, motorun elektrik tesisati veya beyni komple yanmistir heralde diye dusunurken sigortayi kontrol etmek aklima geldi. actim yan kapagi bi baktim sigorta yanmis. yaninda da yedek bir sigorta var, yeni sigortayi bir taktim; viola ! tum elektrik sistemi geldi. hala da geziyoruz, bir sorun yok. ama o plakaligimi kiran ve hic bir sey demeden kacan pice hala sovuyorum. amk evladi !
  • ilk motosikletim olacak alet...

şubat sonu mart başı almak için hedeflediğim araçtır kendisi.
  • harika bir tasarıma sahip motosiklet.
  • fiyatının daha cazip olması ve tipinin daha güzel olması nedeni ile şu aralar en büyük rakibi falcon freedom 250'dir.
  • uzun bir bekleyisten sonra sahip oldugum ilk motor. orjinali keeway adi altinda cinli bir firma iken turkiye de gaziantep'te uretilmektedir.
  • tasarımı hoşuma gitmesine karşın dayanıklılığı hususunda hiç bilgi bulamadığımdan yanaşamadığım cruiser tipi motosiklettir.
  • bana "geell geeell" diyor bu alet.

motosikletle bütün ilişkim bir arkadaşımın arkasında şimdiye kadar toplamda 3 kere (ikisi aynı gün içinde zaten) motosiklete binmekten ibaret olsa da ben fena taktım bu işe.

yatıyorum motor, kalkıyorum motor ve öyle hayvan gibi şiii yapan birşey istemsem de yine de olur da bu işe sararım diye motora benzeyen birşey olsun istiyorum. (pizzacı ya da sucu gibi scooter almak istemem açıkçası)

kendisiyle birkaç buluşmamda kaldırımda görüp beğendik. ben sağdan sağdan efendi efendi giderin işte bununla yaaa. yeter de artar. zaten ben açık yolda bile 50 km'den fazla basamam ki korkudan. hızı sevmem, uslu olurum.

dediğim gibi, motorla ilişkim 3 kere kısa süreli seyehatlerden ibaret.

kedi canını senin!

insanın motor kullanmasa dahi canını motor çektiren motor.