• ilk motosikletim olacak alet...

şubat sonu mart başı almak için hedeflediğim araçtır kendisi.
  • ucuz başlangıç motoru için ideal denen makine.

superlight 200 ve falcon freedom 250 arasında gidip geliyorum.

yazın haftada 2 ya da 3 gün eskişehir-kütahya git gel yapmam gerekecek.

ilk motorum olacak, forumlarda okumadık incelemedik başlık bırakmadım. herkes kullandığını övüyor. ikisini de kullanıp yorum yapacak birisi vardır umuduyla buraya yazıyorum.
  • sahip olduğum motordur.

öncelikle motor çok güzel ve kendini belli ediyor. trafikte görülmeniz çok kolaylaşıyor gerek görünümü gerekse sesinden dolayı. ancak ben motorumu satma kararı aldım. bundaki en büyük etkense depolama alanının olmaması. kask ve montu sürekli elde taşımak zorunda kalıyorsunuz. çantaları normal kemer tokası şeklinde olduğu için herhangi önemli bir şey saklayamıyorsunuz. ayrıca büyük ve tek silindirli bir motor olduğu için titreşim olayı var. bu yüzden sürekli bir civata sıkma mevzusu var. ayrıca chopper cruiser motorların hepsinde olduğu gibi sürekli wd 40 ihtiyacı, her 250 km de bir zincir yağlama gibi etkenler var. elinizde anahtar motorun sağını solunu söküp takmak benim için zevk diyorsanız hiç durmayın. ancak benim gibi üşengeç bir insansanız size göre değil. sizde benim gibi maxi scooter tarzı motorlara bakın derim. koltuğun altına 2 tane l beden kask alabiliyorlar.
  • suzuki intruder piyasaya çikınca esamesi okunmayacak çin malı motosiklet.
  • yakın zamanda ikinci el olarak almayı planladığım motor. ilk motorum olacak dikkat etmem gereken şeyleri ve/veya motorla ilgili şikayetlerini bizzat kullanıcılarından dinlemek isterim.
  • salaklık 1; tazyikli suyla sakın ama sakın bu motoru yıkamayın. ha yıkadınız, benim gibi salak ve üşengeçsiniz.

3 kere tazyikli suyla yıkadım, ilkinde bir sikim olmadı, 2.sinde egzos manifolt borusunun destek vidaları uçmuş, her gaz açtığımda vızınnn zınnn diye ses geliyordu. 1 hafta boyunca bütün vidaları tekrar tekrar sıktım, en son çıldırıp tamirciye götürdüm. vidaların olmadığını söyledi.

3. ye yıkadım denemez benzinlikte ki bebe abi ben yıkayayım mı dedi " ha olur sigara içerim ben de dedim, "amıma koyayım" ; beyni yanmış makinanın, yıkayıp eve dönerken yolda birden gaz kesti, stop etti mi etmedi mi bilmiyorum, bangır bangır müzik dinliyorum. büyük ihtimal etti ama. sonra hiç bir şekilde çalışmadı, marş basıyor, bu motorda yok ama çoğu motorda kill switch var, kill switch açıkmış gibi tepki veriyor idi. ( bu arada yan sehpa pedalındaki zımbırtının kesik olduğunu belirteyim, açıkken stop ettiren şey hani). bujiye su kaçmıştır dedim, kurumasını bekledim, olmadı :(

bi forum sitesinde 200 küsür sayfalık kuba başlığı var, orada sordum, bununla alakalı orada bişey bulamadım. tek salak ben bile olabilirim :( biri sağolsun bujiyi nasıl temizleyeceğimi anlattı, olmadı,

bugün ustama gittim, 3 ihtimal saydı, buji piposunda kıvılcım varsa bujin gitmiştir,
    kıvılcım yoksa; statör ve ya beyin yanmıştır ya da 2si birden dedi.
    statör ve yeni buji aldım. perşembe fuar var bütün paramı oraya saklıyorum. 2sini iade alırım ama beyni iade alamam dedi.
    statörü değiştirdim, buji piposu sökükken kıvılcım falan yok, yani beyin gg.
    150 lira sanırım fiyatı. yarın alıp söküp takıcam. olursa editlerim, olmazsa yarraklardayım.

edit : soketler yanmış, bu sorunu yaşamamak için eğer eliniz anahtar tutuyorsa bütün kabloların soketlerle bağlandığı yerleri selobantla güzelce bantlayıp yalıtım sağlayın.
  • benim de sahip olduğum motosiklettir.
    yaklaşık 2 senedir kullanıyorum. yaşadığım problemleri söyleyeyim.
    1-fabrika çıkış lastikleri çok kötü. özellikle yağmurlu havada bu çok net belli oluyor.
    2-çantaları çok dandik. iki çantası da yırtıldı benim motorumun ki öyle çok ağır şeyler taşımıyordum içerisinde. sadece ben de mi böyle peki derseniz, çevremde ve internette de görüyorum ki çantalar gerçekten problemli.
    3-yukarıda bir arkadaşın bahsettiği problem benim de başıma geldi. akünün oturduğu yuvanın demiri kopmuş ve sürte sürte aküyü yemiş. fakat bu problem gerçekten arkadaşın dediği gibi demir çürüdü diye mi oldu yoksa ben mi tümseklerden, çukurlardan çok hunharca geçtim bilmiyorum.
    4-ön siperlik camı sararıyor ve güneş lekeleri oluşuyor. ben mat siyah bir folyo ile kapladım eskisinden güzel oldu. folyo yerine film olur mu derseniz plastik maddenin yapısından dolayı film tutmuyormuş.

şimdi gelelim yanlış bilinenlere;
    -motor söylendiği gibi sürekli elde tornavida, anahtar, lokma takımıyla gezip vida sıkmayı gerektirmiyor. hiç vida sıkmadım ve hiç bişeyin de çıktığı olmadı. yağ-zincir bakımlarında sıktırsanız vidalarını yeterli
    -titreşim probleminden bahsediliyor. bazı arkadaşlar her titreşimi problem zannediyor sanırım fakat problem oluşturacak bir titreme yok. esip gürleyen her chopper kadar, rahatsız etmeyen bir titremesi var motorun. yüksek hızlarda (110-120) uzun süreli sürüşte titreme olduğu bir gerçek tabi fakat bu ayrı konu. uzun yol motoru degildir cunku kendisi.

tecrübelerimi paylaşmak açısından sürekli kötü taraflarından bahsettim fakat bu motorun önemli bir problemi yok gerçekten. zamanında kaza bile yaptım ama aldığım için hiç pişmanlık duymadım. motor tutkusunu, sıcak yaz günlerinde rüzgarın yüzüne vurmasıyla gelen serinleme hissini en keyifle hissettiğiniz motorlardan biri olabilir başlangıç motorları içerisinde. rahat, geniş ve acelesi olmayanlar için keyifli bir motor.

not : saydıklarımın dışında abs si olmamasi ve cift silindir olmamasi da teknik acidan bazi eksikleridir.

yillar sonra gelen edit: suan ducati monster 696 kullaniyorum. normal olarak, iki motor arasinda inanilmaz kalite farki var. fakat iyi ki sl200 gibi bir baslangic motoruyla bu islere girismisim. ondan kalan bilgiler sayesinde suan 700 cclik bir motora hakim olabiliyorum. herkese tavsiyem dusuk cc bir motorla iki teker konusuna girismenizdir. fakat sl200 gibi çin motorlarini cok fazla elinizde tutmayin. tecrubelenip elinizden cikarmaya calisin. uzun vadede bazi ekstra masraflar cikarabiliyorlar ve malzeme kaliteleri gercekten pek iyi degil.

ve yillar sonra tekrar soyluyorum, yukarida da bahsetmeye calistigim kozmetik ve malzeme kalitesiyle ilgili problemler illa ki cozulur fakat can guvenliginiz icin ve motordan alacaginiz keyif acisindan lastikleri degistirmek birinci onceliginiz olsun. fabrika cikisi lastiklerin yol tutusu cok kotu. (iyi diyenler olacaktir -ki buna benim ustam da dahildi- gercekten kotu)
  • 3 sene boyunca fazlaca km kullandığım motosiklet.
    bir kere eksantrik dişlisin de oluşan tuhaf problem nedeniyle arıza yaşadım.
  • 13 sene araba kullandıktan sonra motosiklete heves edip aldığım ilk motorum. tabi ki trafik, park sorunu, yakıt vb. nedenlerin etkisi de var. 2018 mart çıkışlı, ikinci el 8300 tl fiyatı var.

öncelikle benim gibi acemiler bakımından çok iyi bir başlangıç motoru olduğunu söyleyebilirim. chopper olmasından mütevellit çok rahat bir oturuş pozisyonu var, insanı yormuyor.

200 cc tek silindir, yakıtı 100 km'de ortalama 3 - 3,5 lt civarı. hızlanması ve yokuş tırmanması iyi. görüntüsünü çok beğeniyorum, heybetli de bir duruşu var bu nedenle benim gibi iri bir adam bile üzerinde sırıtmıyor. trafikte saygı görüyor. sıkıştırma gibi olaylar pek yaşanmıyor.

eksilerine gelecek olursak, bir kere 90'ı geçince baya bir titriyor ki hız tutkunu olmadığım için genelde 80 civarında kullanıyorum. en fazla saatte 100 km yaptım. yine çin malı olmasından dolayı zangır zungur sesler gelebiliyor ki biz de biliyoruz bi harley olmadığını. bu fiyata gayet makul bir motor.

vitesteyken debriyajı çeksen bile çalışmıyor. illa boşa almak lazım. boşa almak da bazen zor olabiliyor bu nedenle ışıklarda falan stop ettirdiysen biraz zorlanılabiliyor.

sinyalleri gündüz nerdeyse hiç görünmüyor. bu yüzden açık mı unuttum acaba diye baya kasmak gerekiyor. lastikleri hiç güven vermiyor, özellikle ıslak zeminde çok kayıyor ama duyduğum kadarıyla çoğu motorda fabrika çıkışı lastikler kalitesiz olurmuş.

eksilerin biraz fazla olduğunu düşünmeyin gerçekten elle tutulur şeyler değil hiçbiri. sonuç olarak bu fiyata alınabilecek en iyi motorlardan birisi olduğunu düşünüyorum. tekeriniz düz bassın!
  • yaklasik bir senedir kullandigim motosiklet. nacizane bilgilerimi ben de yazayim, fikir sahibi olmak isteyen olursa diye;

bu motoru almadan once iki marka arasinda kaldim; falcon freedom ve kuba superlight. ikisi de assagi yukari ayni makina. falcon freedom 250 cc iken superlight 200 cc baska da bir mevzusu yok. ayni tarzlar diyebiliriz. ben sele rahatligi bir tik onde oldugundan dolayi superlight 200 tercih ettim.

alir almaz ufak tefek kestirme islemi yaptim. izmir de bobberizm motorcycles var. adamlar bu makinalari efsane yapiyorlar. superlight' a da cok yakisiyor yalniz. neyse konumuz bu degil..

yaklasik bir senedir kullaniyorum; dere-tepe, dag-bayir gezdim desek yeridir tek sikintisi yag degisimine yaklastikca vidalardan gelen ciyaklama sesleri. onu da yag degistirirken siktirtsaniz yeterli oluyor. aman aman bakim isteyen bir motor degil. ben usengec adamim zaten cok gelemem oyle islere.

benden kaynaklanan cikardigi tek sorun ise; plakalagi yan plakalik yaptirmistim. hayvanoglu hayvan orospu cocugu picin birisi park yerinde kirmis yan plakaligi. amina kodugumun evladi. burayi okuyorsan anana cok selamim var beni bul pic. neyse, bayram tatili zamani uzun yola cikacagim. plakalik tam dusmus degil ama kirik. gidici belli de, mecbur yola cikmam lazim. 120 km gidecegim, tutar diye dusundum.

aksam ciktim yola, cubuk beline tirmaniyorum, antalya taraflarini bilenler bilir behsettigim yeri. 30 km. ya oldu ya olmadi, motordan bir patlama sesi geldi, butun isiklar gitti, kontak calismiyor. hic bir elektrik aksami yok. allahin siktirettigi yerdeyim gece. zifiri karanlik. tek isik araclarin gecerken ki isigi. geriye bi baktim yan plakalik dusmus kirilan yerden. buyuk ihtimal de kisa devre yapiyor ve motorun tum elektrik aksami gocuyor. (plakaligima carpip kiran oc. cok sovdum sana amk evladi)

allahtan motor basit usul motor. kontak, elektrik sistemi falan goctu ama yaninda kick starter var. eski usul, basa basa calistirdim zor bela. motor calisti ama far da yok. zifiri karanlik her yer. neyse biraz bekledim kenarda hizima uygun bir kamyon denk getirdim ve takildim kamyonun arkasina onun isigiyla gece zifiri karanlikta 80 km kadar gittim. ulastim varacagim yere.

ertesi gun, motorun elektrik tesisati veya beyni komple yanmistir heralde diye dusunurken sigortayi kontrol etmek aklima geldi. actim yan kapagi bi baktim sigorta yanmis. yaninda da yedek bir sigorta var, yeni sigortayi bir taktim; viola ! tum elektrik sistemi geldi. hala da geziyoruz, bir sorun yok. ama o plakaligimi kiran ve hic bir sey demeden kacan pice hala sovuyorum. amk evladi !
hesabın var mı? giriş yap