şükela:  tümü | bugün
 • komplo teorisi sevenlerin ağzını sulandıracağını tahmin ettiğim, türkiye gündeminde belli ki dikkatlerden kaçmış mevzu. geçen kasım'dan beri devam edegelen ve resmi kaynaklarca bildirilen şu: abd'nin küba'daki temsilciliğinde çalışan personel çekirge sesine benzer garip seslerle başlayan, zamanla gittikçe ağırlaşan, duyma ve zihinsel bozukluklara yol açan bir takım şikayetlerle ortaya çıkıyor. tıbbi bir açıklama yok, hastalık sadece abd diplomatlarını vuruyor ve nedeni, nasılı konusunda kimsenin bir fikri yok. olay kamuoyuna duyurulduğu ilk andan itibaren bir "saldırı" olarak anılıyor. buna rağmen abd ne küba'daki temsilciliğini kapatıyor ne de küba hükümetini bu durumdan sorumlu tutan bir dil kullanıyor. aylardır devam eden ve ara sıra yeni vakalar eklenen bu durum ne olabilir?

  associated press'in haberi duruma yeni bir boyut katıyor. bu saldırılar başladığında ilk hedef seçilenlerin diplomatik görünüm altında çalışan casuslar olduğunu belirtiyor. ayrıca raul castro'nun abd temsilcisine ulaşıp saldırıdan sorumlu olmadıklarını ve abd'nin konuyu araştırmasına yardımcı olmak istediklerini söylemesi de bu haberde.

  bir casus romanına esin olmaya layık bu hikayede unsurları düşününce:

  - kim yeni ısınmış abd-küba ilişkilerinde bir sorun yaratmak istiyor olabilir?
  - neden böyle bir şey yapmak isteyenler abd'nin küba'daki diplomat görünümlü casuslarını özellikle hedef alır?
  - bu casusların listesi kimin elinde olabilir?
  -böyle esrarengiz bir saldırı nasıl gerçekleştirilmiş olabilir?
 • ama amerikan mallarını kullanmaya devam
 • saldiri olduguna suphe yok bana sorarsaniz, ama saldirilan silah konusunda da bir fikir yok. ek olarak amerikan kaynaklarinda kurbanlar "casus" degil "diplomat" olarak geciyor. en azindan ismi aciklanan bir kisminin elcilik calisani oldugunu dusunuyorum.

  birkac amerikali bilim insanina sormuslar; ses kurbanlarda gorunene benzer bir hede yapmaz demis adamlar.

  silah her ne ise fark edilemeyecek kadar uzak bir mesafeden hedeflerin beyinlerini kizatiyor. asagidaki yazi resmi aciklamadan alinti

  “diagnoses include mild traumatic brain injury and permanent hearing loss, with such additional symptoms as loss of balance, severe headaches, cognitive disruption, and brain swelling,” - american foreign service association (afsa)

  buradan sonrasi spekulasyon. amerika obamanin son gunlerinde ruslari baya bir hirpalamisti. bir suru rus diplomat kaza filan gecirdi, merdivenden dustu, kizil ordu korosunun ucagi bozuldu (ucak havada bozulunca haliyle hepsi oldu) vs... simdi hesap odeniyor.

  http://s2.quickmeme.com/…b42e2d97dda5d066b8ebbf.jpg

  milyon kaynak var hede ile ilgili, biriside su
  https://www.washingtonpost.com/…4aa3f2761b#comments